یکشنبه, 31 شهریور 1398 ساعت 08:30
کد خبر: 61884

اطلاعات تکميلي

  • یکی از دلایل موفقیت اقتصاد در دوران جنگ به زبان وزیر بازرگانی دولت مهندس موسوی:

حاکمیت تولید بر اصناف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مصطفی کمالو

عصر اقتصاد:وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس گفت: مرحوم عالی نسب به ما یاد می داد که تولید محور بازرگانی است نه بازرگانی محور تولید. او تاکید داشت: شما اگر ویترینی در بازرگانی داخلی یا خارجی دارید اول باید محل تولیدش معلوم باشد و سنت تولید در ایران را این گونه بیان می کرد که پشت مغازه های بازار مراکز تولیدی آن ها بود مثلا مغازه های مسگری، اگر رابطه بین این تولیدکنندگان و عرضه کنندگان قطع شود آن روز مصیبت اقتصاد کشور خواهد بود.

حسن عابدی جعفری، وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس در اولین جلسه از سلسله نشست های اقتصاد ایران در دوران دفاع مقدس با موضوع «تولید محوری به مثابه حلقه وصل تجارت و توسعه در دوران دفاع مقدس» اظهار داشت: در دوران جنگ مردم و دستگاه های دولتی در همه حوزه ها با تمام توان برای پشتیبانی از جنگ فعالیت می کردند و در همین راستا به ابتکار مهندس موسوی در تمامی وزارت خانه ها معاونت پشتیبانی از جنگ ایجاد شد. حوزه های بازرگانی كشور در داخل موظف به تامین كالاهای اساسی مردم و پشتیبانی از جنگ بود و در همه وزارتحانه ها یك معاونت پشتیبانی از جنگ ایجاد شده بود و در نخست وزیری هم معاونت پشتیبانی از جنگ بود كه این معاونت ها را با هم هماهنگ می كرد.
وی ادامه داد: یكی از اساسی ترین مسئله ما در دوران دفاع مقدس در وزارت بازرگانی تامین آذوقه بخش دفاعی بود. شما نمی توانید نیرو به جبهه بفرستید اما امكانات لازم را در اختیار آن ها قرار ندهید. تامین نیاز جبهه ها در اولویت اصلی ما بود علاوه بر آذوقه تامین لباس، پوتین و.. هم از اولویت های اساسی ما بود. معاونت پشتیبانی از جنگ وزارت بازرگانی مسئولیت پیگیری این امور را بر عهده داشت و این معاونت چند قرارگاه در مناطق جنگی ایجاد كرده بود تا نیاز های جبهه را بتوانند در سریع ترین زمان ممكن تامین بكند.
وی افزود: چالش‌های اساسی که ما داشتیم جنگ مستقیمی بود که همه‌ جای کشور را زیر سلطه‌ی خود قرار داده بود. تحریم‌هایی بود که از ابتدا شروع شده بود و مشکلات جدّی از خارج برای ما تعیین می‌کرد. به این‌ها اضافه کنید مشکلاتی که دهه‌ی پنجاه به میراث گذاشته بود و شما باید این‌ها را حل می‌کردید. مصرف‌گرایی فرهنگ کار توأم با عدم زحمت، راحت‌خواری و چیزهای دیگر از این قبیل و اجتناب از تولید و ارز فراوانی که آن زمان وارد شده بود باید اصلاح می‌شد. مردم هم شعارهایی داده بودند و عدالت می‌خواستند، حق بود؛ استقلال می‌خواستند، حق بود؛ آزادی می‌خواستند، حق بود؛ وحدت می‌خواستند، حق بود. این‌ها چیزهایی بود که مردم طالب آن بودند و باید محقق می‌شد. بنابراین یکسری ارزش‌هایی که باید در بدهکاری نظام به مردم تحقق پیدا می‌کرد، تغییرات و ارزش‌های بسیار والا و جدیدی بودند که در ایران سابقه نداشتند. همزمان مجموعه  شرایط دشواری بر کشور تحمیل شده بود که آن هم در کشور بی‌سابقه بود. بنابراین در کشاکش این دو شما باید هم چالش‌های پاسخگویی به ارزش‌های مورد مطالبه‌ی مردم را جواب می‌دادید و هم بر چالش‌های تحمیلی که از بیرون نظام تحمیل شده بود پاسخ می‌گفتید.
جعفری با اشاره به اینکه در دوران جنگ تجارت در خدمت تولید و جنگ بود، گفت: پس از انقلاب اسلامی مسئولین به دنبال این هدف بودند که کشور نباید در جهت تامین نیازهای خود وابستگی کلی به دنیای خارج داشته باشد و این هدف یک خواسته مردمی و تاکید شده در قانون اساسی کشور در دوره انقلاب بود.
وی سپس به نقش مرحوم عالی نسب و اندیشه های شهید بهشتی در اداره اقتصادی کشور پرداخت و گفت: مرحوم عالی نسب به ما یاد می داد که تولید محور بازرگانی است نه بازرگانی محور تولید. او تاکید داشت: شما اگر ویترینی در بازرگانی داخلی یا خارجی دارید اول باید محل تولیدش معلوم باشد و سنت تولید در ایران را این گونه بیان می کرد که پشت مغازه های بازار مراکز تولیدی آن ها بود مثلا مغازه های مسگری، اگر رابطه بین این تولیدکننده و عرضه کنده قطع شود آن روز مصیبت اقتصاد کشور خواهد بود.
وی افزود: من برداشتم این بود که مرحوم عالی نسب ترجمان اجرایی نظریه های اسلامی مرحوم بهشتی بودند یعنی تئوری های اقتصادی بازرگانی در حوزه های مختلف مبتنی بر مبانی دینی از ذهن و قلب مرحوم بهشتی تراوش می کرد مرحوم عالی نسبت این ایده ها را به برنامه هایی اجرایی ترجمه می کردند. اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی به مدیریت شهید بهشتی بنیان گذاشته شد و شهید بهشتی ایده های اقتصادی خود را در این اصول منعکس کرده اند.
وزیر بازرگانی دولت مهندس موسوی ادامه داد: توسعه تنها با رشد شاخص ها قابل درک نیست و باید انعکاس آن در افزایش سطح زندگی مردم دیده شود و هدف دولت دفاع مقدس توجه به تامین نیاز های مردم و تولید داخلی بود.
وی در خصوص تولید محوری به مثابه حلقه ی وصل تجارت و توسعه در دوران دفاع مقدس، گفت: زمانی که تجارت در خدمت تولید باشد، در مرحل اولیه می تواند مواد اولیه تولیدکنندگان را تامین کند و در مرحله بعد می تواند شرایط عرضه محصولات را در بازارهای داخلی و خارجی مهیا کند، در غیر این صورت انباشت کالا در انبار ها و یا کمبود کالا ایجاد می شود همانند مشکلاتی که طی 30 سال گذشته کشور با آن مواجه است. زمانی تولید کننده به دنبال کاهش هزینه تولید و افزایش کیفیت است که بازوی قدرتمند تجارت قبل و بعد از تولید کاملا در خدمت تولید کننده قرار بگیرد.
جعفری با بیان اینکه در دوره قبل از انقلاب حاکمیت اصناف با توزیع کنندگان بود، گفت: در برخی مقاطع این اتفاق افتاده است که تجارت، شبکه بانکی و سایر خدمات بر سر تولید آوار شده و اجاره نفس کشیدن به تولید نمی‌دهند. بجای اینکه همه این موارد در خدمت تولید باشند تولید را به خدمت خود گرفته‌اند. درحالی که در دوران دفاع مقدس همه این موارد در خدمت تولید بودند و در کنار آن بخشی از تولید نیز در خدمت دفاع مقدس بود. اصل بر این بود که خدمات غیر تولید در خدمت تولید قرار بگیرند تا این بخش بتواند با ظرفیت حداکثری به کشور و دفاع مقدس خدمت کند.
وی ادامه داد: تا امروز واردات کالاهای لوکس و تجملی مشمول هیچ محدودیتی حتی تحریم نشده است و تحریم کنندگان خود اعتراف می‌کنند که ما عمدا واردات کالاهای تجملی را تسهیل کردیم.
جعفری تاکید کرد: ما در حوزه تولید دوکار را می‌توانستیم انجام دهیم که جدای از امور مربوط به جنگ بود. یک آنکه آن بخش از تولید که زیرمجموعه وزارت بازرگانی بود باید احصا شده و به بهترین نحو به عنوان سربازان اصلی تولید در کشور تقویت شود. بنابراین معاونتی به عنوان پشتیبانی از صنوف ایجاد شد و تمام صنوف تولیدی را شناسایی و دسته بندی کرد و این صنوف را از صنوف توزیعی تفکیک کرد و تشکل صناف تولیدی ایجاد شد و در کنار صنوف توزیعی شروع به فعالیت کردند.
وزیر بازرگانی دولت مهندس موسوی افزود: برنامه دوم بازار رسانی برای بنگاه های تولیدی خرد بود. با توجه به اینکه در کشورهای توسعه یافته، توسعه از واحدهای کوچک تولیدی اتفاق می افتد فرض را بر این قرار دادیم که تمام صنایع کوچک باید تقویت شوند. در همان دوران بیش از ۴۳ نمایشگاه خارجی برای صنایع کوچک در کشورهای دیگر انتخاب شد و در همان دوران سخت این صنایع به این نمایشگاه ها رفته و ارزآوری داشتند. بنابراین تأمین مواد اولیه و نقدینگی و زمینه فروش محصولات آنها باعث تقویت تولید در کشور شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399