یکشنبه, 31 شهریور 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 61891

اطلاعات تکميلي

  • ربیعی در پاسخ به عصر اقتصاد:

سوئیفت روسی تناقضی با اینستکس ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سخنگوی دولت در مورد برخی اظهار نظر ها مبنی بر انتخاب میان سوئیفت روسی و یا اینستکس اروپایی ها گفت: سوئیفت روسی هیچ تعارضی با اینستکس اروپا ندارد و هر دو روش می توانند در دوقالب متفاوت در خدمت تامین منافع ملی و مهار فشار تحریمی آمریکا باشند.

در پی همکاری ایران و روسیه برای دور زدن دلار وایجاد ساز و کاری جایگزین سوئیفت به منظور انجام تبادلات مالی، برخی کارشناسان ابهاماتی در خصوص جایگزینی این سامانه با اینستکس مطرح کردند.

علی ربیعی در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص شائبه هایی مبنی بر وجود اختلاف نظر و دو دستگی در دولت درخصوص پذیرش سوئیفت روسی اظهار کرد: در مسائل مرتبط با منافع ملی، دو دستگی و اختلاف نظری در دولت وجود ندارد .

وی افزود: اعضای کابینه در هر موردی نظر خود را بیان می کنند و نقطه نظرات رئیس جمهور را می شنوند و پس از نهایی شدن هر تصمیمی ، تمام اعضای ذیربط کابینه در مسیر اجرای آن تصمیم ، همکاری و هم افزایی می کنند . 

سوئیفت روسی راهکار کرملین برای مقابله با یکجانبه گرایی مالی کاخ سفید است

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: نامطمئن بودن رفتار غرب و سو استفاده  از سیستم‌های مالی مانند سوئیفت از سوی آمریکا موجب شده تا برخی کشورها درصدد راه اندازی سیستم های جایگزین برآیند و سوئیفت روسی هم یکی از راهکارهای کرملین برای مقابله با یکجانبه گرایی مالی و بانکی کاخ سفید است .

ربیعی اظهار کرد: سوئیفت روسی به بازیگران خارجی امکان می‌دهد با شرکت‌های روسی که در فهرست تحریم‌های خارجی قرار گرفته‌اند، همکاری کنند . باتوجه به مناسبات تجاری قابل ملاحظه تهران – مسکو ، طبیعی است سوئیفت روسی، به عنوان یکی از ابزارهای موثر برای گسترش مناسبات اقتصادی طرفین و عبور از تحریم های غیرقانونی آمریکا مدنظر قرار گیرد .

وی ادامه داد: گسترش روابط بانکی و از جمله اتصال سیستم‌های بانکی ایران و روسیه محور مذاکرات دوجانبه اخیر روحانی و پوتین در سفر به ترکیه و حضور در نشست سه جانبه بود .

سخنگوی دولت تاکید کرد: ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام رسان روسی و سپام بانک مرکزی ایران ، بدون نیاز به سوئیفت برقرار شده است و طرفین ، برنامه ریزی های لازم برای حذف دلار از  مبادلات تجاری و تقویت استفاده از پول ملی دو کشور در مناسبات اقتصادی را در دستور کار جدی قرار داده اند.

به گفته ربیعی هم اکنون ۲۵ تا ۳۰ درصد تجارت ایران و روسیه بر اساس پول‌های ملی دو کشور انجام می‌شود و امیدواریم با تدابیر کارساز ، این درصد افزایش چشمگیری یابد .

 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399