دوشنبه, 01 مهر 1398 ساعت 08:42
کد خبر: 61981

آنچه در دوران دفاع مقدس جاگذاشتیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

یادم هست در روزهایی که تازه جنگ پایان یافته بود، صحبت از تغییر روش ها بود، تغییراتی که منجر به فراوانی و عبور ما از مضیقه های دوران جنگ بود. تعابیری که برای ما دانش آموزان آن روزها به زبان ساده ترجمه می شد با پایان جنگ و تغییر رویکردها می توانیم مدادپاکن های رنگی و لوازم التحریرهای فانتزی را ارزان تر خریداری کنیم.

البته مدادپاکن فراوان شد، خودروهای آنچنانی در خیابان ها فرصت رژه رفتن پیدا کردند ولی آنچه که منجر به عملی شدن این وعده ها بود و آنچه در جریان مدیریت رخ داد چیزهای گرانقدر دیگری را از ما گرفته که آن روزها حداقل نسل ما متوجه اش نبود.
اگر مراجعه داشته باشید به کتاب اقتصاد دوران جنگ که به همت دکتر فرهاد دژپسند در اواخر دهه هشتاد به تالیف شده گویای دستاوردهایی است که اگر آنرا بی نظیر ندانیم در مقایسه با کشورهای دیگر در موقعیت مشابه کم نظیر است.
به استناد همین آمار می توانیم انتظارد اشته باشیم تجاربی که در آن سالها کسب شده مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان مستند شده و مورد استفاده قرار گیرد ولی متاسفانه در همان سالها شاهد یک نهضت جدی در پاک کردن تمامی این تجارب بودیم. به طور مثال یکی از شواهدی که خود به شخصه آنرا شاهد بودم حذف تمامی اسناد نظام توزیع کالا بود که در دوران جنگ در سازمانی به نام شهرو روستا جمع آوری شده بود.
یکی از خبط های بزرگ که به عرف مدیریت در نظام دولتی در ایران تبدیل شده، این است  که هر مدیری قبل از هر اقدام ابتدا آنچه در گذشته رخ داده را منکوب می کند تا خود دوباره از ابتدا مسیری که باب میل خود است را آغاز کند و این اتفاق متاسفانه در سالهای پس از جنگ تحمیلی با تعصبی جدی رخ داد. شاید قصد این بود که هر نوع تصویر نازیبای جنگ از چهره اقتصاد کشور زدوده شود ولی نتیجه آن شد که هرآنچه در دوران جنگ به عنوان تجربه مدیریت اقتصادی اندوخته شده بود را دور بریزیم.
نتیجه این نحوه برخورد شاید در سالهایی که پشت سر گذاشته شد، از سازندگی، اصلاحات و پاک دستی چندان ملموس نبود ولی دقیقا زمانی تحریم ها شدت گرفت و چهره واقعی جنگ اقتصادی رخ نمود مدیریت مستاصل اقتصادی نشان داد کمبود تجارب دوران جنگ تا چه حد غیر قابل جبران است.
تجاربی که برخی به قصد و برخی به سهو تلاش می کردند آنرا به فراموشی بسپارند، در این روزهای سخت به کار می آیند و البته هنوز دیر نشده، اگر به دور از تعصبات سیاسی و جناحی و در چارچوب منافع ملی تلاش کنیم دوباره از مدیرانی که در آن دوران اقتصاد جنگ را اداره کردند استفاده کرده و تجاربشان را تنها مورد بازبینی قراردهیم به طور حتم دیگر نیازی به آزمون خطاهای پر هزینه نخواهیم بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395