سه شنبه, 02 مهر 1398 ساعت 14:48
کد خبر: 62085

اطلاعات تکميلي

  • رئیس خانه اقتصاد ایران مطرح کرد :

جای خالی اصول مبارزه با پولشویی در قانون تجارت جدید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مسعود دانشمند با بیان اینکه قانون تجارت جدید نسبت به بازرگانی نوین و کسب و کار الکترونیک بی توجه است ، عنوان کرد : ، در این قانون اصول مبارزه با پولشویی نیز فراموش شده است.

برنامه " مناظره " با موضوع بررسی اصلاح قانون تجارت با حضور دكتر مسعود دانشمند ، رئیس خانه اقتصاد ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.
دانشمند در ابتدای برنامه به بیان پیشینه ای از قانون تجارت پرداخت و عنوان کرد : این قانون 87 سال پیش تصویب شد که از آن زمان تاکنون اصلاحات و ضمایم زیادی به آن وارد شده است. به عنوان مثال قانون پولی بانکی و بورس بعدها به آن اضافه شده  و قانون چک بارها مورد بازبینی قرار گرفته است.
وی افزود : امروز با پدیده هایی در اقتصاد مواجه هستیم که باید در این قانون گنجانده شود. یکی از آنها " فرنچایز " است که موارد قانونی آن وجود ندارد. همچنین مقوله های مدرن مانند اسناد تجاری الکترونیک که با تجارت الکترونیک در ارتباط است در این قانون دیده نشده است. در واقع مشخص نیست اگر افراد در مورد دریافت و پرداخت الکترونیک دچار مشکل شوند به کدام مرجع قانونی مراجعه کنند.
رئیس خانه اقتصاد ایران در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو از نحوه تصویب قانون ابراز تاسف کرد و گفت : ظاهرا تنها کانالی که برای تغییر این قانون باقی مانده شورای نگهبان است ، در حالی که این نهاد محدودیت های خود را دارد. در واقع شورای نگهبان تنها در صورتی از تصویب نهایی قانون جلوگیری می کند که مغایر با شرع و قانون اساسی باشد و نمی تواند در قانون دخل و تصرف کند.
قانون تجارت
دانشمند تاکید کرد : دغدغه ما این است که قانون بتواند بر فضای کسب و کار کشور اثر مطلوب بگذارد و ما بتوانیم روابط تجاری داخلی و هم روابط بازرگانی بین المللی را تعریف کنیم.
وی یادآوری کرد : مشکل فعلی ما قانون تجارت الکترونیک و نادیده گرفتن کسب و کار الکترونیک و مالکیت های معنوی این حوزه در قانون تجارت است . دریافت و پرداخت های الکترونیک ، تجارت نوین ، ابزارهای پولی جدی مانند بیت کوین و دیگر مسائل دنیای مدرن از چالش های اصلی قانون تجارت است که باز هم فراموش شده است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مبارزه با پولشویی یکی از موارد مهم و اساسی است ، اظهار کرد :  این اصل باید در قانون تجارت دیده شود که در داخل  و خارج کشور با این مسئله با دقت و ظرافت برخورد کنیم تا هر کنش و واکنشی در نطام پولی مشخص باشد. در صورتی که این اقدام انجام نشود نظام پولی جهانی دیدگاه خوبی به ما نخواهد داشت.
دانشمند در خاتمه برنامه مناظره رادیو گفت و گو عنوان کرد :  قانون تجارت تصویب شده ما را به سوی فضای بهتر در کسب و کار هدایت نمی کند . بنابراین از شورای نگهبان می خواهیم در این قانون تامل کنند و اجازه دهند کارشناسانی از بخش خصوصی ، دولت، مجلس و دانشگاه این قانون را بررسی کنند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399