یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 62248

اطلاعات تکميلي

  • نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران:

شیوه مشارکتی طرح ملی مسکن برای خصوصی ها توجیه اقتصادی ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران روش مشارکتی در طرح اقدام ملی مسکن را فاقد توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی دانست و گفت: نهاد دولتی تضمینی برای بازگشت سرمایه به بخش خصوصی نمی دهد ولی در مقابل تضامینی از بخش خصوصی درخواست می کند در حالی که  قراردادهای مشارکتی وزارت راه و شهرسازی در طرح ملی مسکن باید با قراردادهای کارهای عمرانی تفاوت داشته باشد.

ایرج رهبر در گفت و گو با عصر اقتصاد در مقایسه طرح اقدام ملی مسکن و طرح مسکن مهر اظهار کرد: این طرح با مسکن مهر متفاوت است. در این مدل ساخت و ساز  به صورت مشارکتی است اما در مسکن مهر، بودجه از طرف دولت تخصیص داده می شد و بخش خصوصی پیمانکار بود. اما در پروژه های طرح ملی اقدام ملی مسکن سرمایه از طرف بخش خصوصی تزریق می شود وباید برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی داشته باشد تا در این طرح شرکت کنند.
وی در خصوص قرارداد مشارکتی اظهار کرد: این قرارداد ها دارای اشکالاتی مانند این است که سرمایه گذار، بخش خصوصی است و مالک دولت است که زمین در اختیار سازنده قرار می دهد. نهاد دولتی تضمینی برای بازگشت سرمایه به بخش خصوصی نمی دهد ولی در مقابل تضامینی از بخش خصوصی درخواست می کند در حالی که قراردادهای مشارکتی وزارت راه و شهرسازی در طرح ملی مسکن باید با قراردادهای کارهای عمرانی تفاوت داشته باشد.
رهبر در خصوص ایجاد تفاهم بین بخش خصوصی و دولت و رفع اختلاف نظرها که منجربه به امضای قرارداد های مشارکتی می شود، گفت: مسئولین زیربط باید مصوب هیئت وزیران دریافت کنند تا قدرتی ایجاد شود برای حل این مسایل که بارها از تریبون های مختلف بیان شده است و مدیرانی که شهامت تغییر را داشته باشند.
وی ادامه داد: هدف دولت از این طرح باید به حرکت درآوردن صنعت ساختمان  باشد که 35 درصد اقتصاد را دربرگرفته است چرا که مسائلی مانند بیکاری ، فساد و رشد اقتصادی و ...  همه در گرو تولید است.
وزیرراه وشهرسازی بر این باور است که اساس ظرفیت وزارت راه و شهرسازی به بخش خصوصی مربوط است و ما هیچ‌چیز دولتی در این سیستم نداریم و در برخی سازمان‌های تابعه این وزارتخانه استفاده از ظرفیت‌ها و توان‌بخش خصوصی بسیار بالا و البته در برخی سازمان‌ها نیز کم و نامناسب است.
اسلامی دغدغه وزارت راه و شهرسازی را حضور نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون‌ها و شوراهای تصمیم‌گیری می داند و مدعی است استفاده از خرد جمعی و مشورت بخش خصوصی در وزارت راه و شهرسازی یک خط‌ مشی مستحکم است که به‌صورت ویژه دنبال می‌شود.
لازم به ذکر است برنامه اقدام ملی تولید مسکن که در شهریور ماه سال جاری  با حضور رئیس‌جمهوری مراسم آغاز آن برگزار شد، اولین گام منسجم دولت برای ساخت مسکن  است و ساخت و ساز به صورت مشارکتی به این صورت است که سازمان ملی زمین و مسکن ، زمین را آماده می کند اراضی در بخش هایی که امکان ساخت مشارکتی وجود دارد و بخش خصوصی  آورده نقدی برای ساخت دارد و آورده دولت نیز زمین است متقاضیان ساخت نیز به جای آنکه هزینه زمین را در ابتدای ساخت بدهند، در پایان ساخت و ساز هزینه زمین را پرداخت می کنند در روش مشارکتی قرار نیست سازنده هزینه زمین را در نقطه صفر ساخت، پرداخت کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399