یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 10:11
کد خبر: 62250

ترامپ در لبه پرتگاه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

جریان سیاست خارجی و حضور پر رنگ ایران در سازمان ملل در این روزها در صدر اخبار است. جالب آنکه برخلاف روندهای مشابه در سالهای نه چندان دور بازارهای پولی و مالی کشور با کمترین تاثیر از حواشی این نوع خبرها عبور کرده و مسیر خود را می رود.

اما در سوی دیگر دنیا ترامپ که به عنوان یک بازیگر رسانه ای توانسته بود افکار عمومی آمریکایی ها را تهیج کرده و با کسب حمایت نسبی طبقه کم درآمد آمریکایی خود را به صندلی ریاست کاخ سفید برساند به نظر می رسد در خطرناکترین گلوگاه دوران ریاست جمهوری خود قرار گرفته است و بر خلاف آنچه پیش از این انتظار داشت در این روزها همان طبقه ای که با شعارهای هیجانی جذب ترامپ شده بودند در حال دور شدن از او هستند.
ترامپ از سوئیفت و ابزارهای تحریمی به عنوان یک سلاح استفاده کرد و اگر چه کارایی این اسلحه را به همه جهان ثابت کرد و توانست به دنیا نشان دهد که با کنترل تبادلات پولی بین الملل دولت امریکا در چه جایگاهی قرار دارد ولی دستاورد او از فشردن ماشه این سلاح عظیم که به گفته برخی از مقامات نظامی آمریکا بیش از بمب اتم است، اینبار برخلاف جنگ دوم جهانی تسلیم طرف مقابل و پیروزی بی چون و چرا نبود.
در عمل جریان سیاستهای دولت ترامپ به رغم تمامی پروپاگاندای رسانه ای که برای آن صورت گرفت، در عرصه بین المللی هیچ تناسبی با دستاوردهای آن نداشته و ندارد. هزینه ای که رفتار خودستایانه ترامپ به هژمونی آمریکا وارد ساخته به نقطه ای رسیده است که دموکرات ها می توانند تهدید خود را برای تک دوره ای شدن او عملی کنند.
اما در سوی دیگر دنیا همه پیروزی های رخ داده برای پایداری ایران بر مواضع اصولی که تاکنون اتخاذ کرده با این بیم همراه است که ترامپ در لحظاتی که سقوط را حتمی بداند چه عکس العملی از خود نشان خواهد داد؟ اگر چه هر دو طرف تاکید دارند که هیچ تمایلی به برخورد نظامی ندارند ولی تحرکات اقمار آمریکا می تواند صحنه دیگری رغم زند، هرچند رخدادهایی که در چند هفته اخیر شاهد آن بوده ایم و به گفته کارشناسان نمایشی تمام عیار از ضعف های جدی اقمار امریکا در منطقه است معادلات گذشته را تغییر داده ولی فرض محال هرگز محال نیست.
در یک کلام آنچه در حال حاضر در عرصه تعاملات جهانی در حال رخ دادن است اگر چه نشان دهنده دست بالای ایران در معادلات منطقه ای است ولی لحظه ای لغزش از مواضع تعیین شده از سوی رهبری که از سوی دولت به اجراء گذاشته شده، می تواند به تضعیف مواضع ایران منتهی شود و شرایط کنونی همانقدر که برای ترامپ هول بر انگیز است برای ایران نیز از اهمیت فوق العاده بر خوردار است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399