یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 10:24
کد خبر: 62254

اطلاعات تکميلي

  • در اثر جنگ دولت و سوداگران؛

احتمال ابهام در تداوم خودکفایی گندم در سال زراعی جدید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

     چند ماهی است که کشاورزان منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی گندم هستند و بر اساس قانون دولت موظف بود نرخ خرید تضمینی گندم را تا پایان شهریور اعلام کند. بنا به گفته رئیس نظام صنفی کشاورزی در سال‌های گذشته کشاورزان کشت گندم را آغاز می‌کردند و منتظر اعلام نرخ از سوی دولت بودند، ولی بخاطر زیان‌هایی که از بابت پایین بودن نرخ متحمل شدند امسال این کار را انجام نمی‌دهند و منتظر می‌مانند تا نرخ اعلام شود و سپس کشت خود را آغاز کنند. درنتیجه قیمت اعلام شده اگر به نفع کشاورزان نباشد به کشت‌های دیگر روی می‌آورند و این امر تولید گندم را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود محصولی را که در تولیدش چند سالی است خودکفا شده ایم، وارد کنیم.

محمد شفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت، ضمن بلاتکلیف کردن کشاورزان، به تولید این محصول آسیب می‌زند.
وی با بیان اینکه طبق قانون دولت موظف بود که نرخ خرید تضمینی گندم را تا پایان شهریور اعلام کند اظهارکرد: در سال‌های گذشته کشاورزان کشت گندم را آغاز می‌کردند و منتظر اعلام نرخ از سوی دولت بودند، ولی بخاطر زیان‌هایی که از بابت پایین بودن نرخ متحمل شدند امسال این کار را انجام نمی‌دهند و منتظر می‌مانند تا نرخ اعلام شود و سپس کشت خود را آغاز کنند.
ملک زاده افزود: درنتیجه قیمت اعلام شده اگر به نفع کشاورزان نباشد به کشت‌های دیگر روی می‌آورند و این امر تولید گندم را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود محصولی را که در تولیدش چند سالی است خودکفا شده ایم، وارد کنیم.
وی تصریح کرد: تغییر الگوی کشت کشاورز از گندم به محصولات آب بر از یک سو باعث صدمه دیدن منابع آبی و خاکی و از سوی دیگر باعث اشباع شدن بازار در سایر محصولات می‌شود.
رئیس نظام صنفی کشاورزی افزود: برای امسال پیش بینی تولید 14 میلیون تن گندم شده بود، اما خرید تضمینی به بیش از هفت و نیم میلیون تن نرسید و کشاورزان بدلیل قیمت پایین و عدم صرفه اقتصادی ترجیح دادند که گندم را صرف خوراک دام کنند تا به دولت بفروشند.
ملک زاده تاکید کرد: کمبود سه میلیون تن گندم در کشور وجود دارد که این مقدار باید با صرف هزینه‌های فراوان از خارج وارد شود.
وی تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی گندم از سوی وزارت جهاد برای کشت سال زراعی پیش رو ۲۲۹۵ تومان است که مورد رضایت کشاورزان و تشکل‌های بخش کشاورزی نیست و هزینه‌های تولید را جبران نمی‌کند و قیمت پیشنهادی نظام صنفی ۲۸۶۸ تومان است که اگر این قیمت مد نظر قرار نگیرد کاشت گندم برای کشاورزان صرفه نخواهد داشت.
علی خان محمدی، دبیرکل بنیاد ملی گندمکاران ایران درباره میزان کشت گندم گفت: سالیانه میزان کشت گندم آبی 2 میلیون و 800 هزار هکتار و کشت دیم 3 میلیون و 200 هزار هکتار است نیازی به واردات نداریم و 4 ساله که به پایداری تولید رسیده ایم.
وی افزود: بر اساس توافقی که با مجلس و دولت در اسفند سال گذشته داشتیم قرار شد نرخ تضمینی گندم برای هر کیلوگرم 2 هزار تومان باشد اما به دلیل نبود بودجه یک هزار و 700 تومان تعیین شد. در حالی که هزینه تمام شده هر کیلوگرم برای گندم 2 هزار و 550 تومان و براساس تورم ۴۰ درصدی اعلام شده 2 هزار و 380 تومان است.

خریداری 7 میلیون و 730 هزار تن گندم از کشاورزان

دبیرکل بنیاد ملی گندمکاران ایران تصریح کرد: پیش بینی برای تولید گندم 11 میلیون تن بود، از زمان آغاز خرید تضمینی گندم تا کنون 7 میلیون و 730 هزار تن خریداری شده و باید 9 میلیون و 500 هزار تن خرید انجام می شد که حدود 2 میلیون تن در انبار کشاورزان قرار دارد و با توجه به پایین بودن نرخ خرید تضمینی از فروش آن امتناع می کنند و منتظر هستند تا قیمت جدید ابلاغ شود.

دولت هر چه زودتر نرخ تضمینی گندم را اعلام و ابلاغ کند

خان محمدی بیان کرد: دولت هر چه زودتر قیمت خرید تضمینی گندم را قبل از آغاز کشت اعلام و ابلاغ کند تا پایداری تولید را شاهد باشیم؛ تأخیر باعث می شود میزان کشت مانند گذشته نباشد، میزان آن کم شود و به تولید نیز آسیب بزند؛ کشت گندم در مناطق سردسیر و معتدل از اول مهر و در مناطق گرمسیر آبان و آذر آغاز می شود. همچنین دولت هر چه زودتر برای این گندم های سرگردان تصمیم بگیرد تا در انبارها نماند یا به مصرف دام و طیور نرسد.
وی افزود: با توجه به آنکه زمان زیادی تا آغاز فصل کشت باقی نمانده است، شورای اقتصاد باید هرچه سریع‌تر نرخ خرید تضمینی را اعلام کند، در غیر این صورت خودکفایی و پایداری تولید به فراموشی سپرده می‌شود.
دولت به خاطر کسری بودجه یا هر دلیل دیگر هر چه زودتر قیمت نرخ خرید تضمینی را اعلام کند تا جنگی که میان دولت و سوداگران به وجود آمده ادامه نداشته باشد و کشاورزان از این بلاتکلیفی نجات پیدا کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395