یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 16:07
کد خبر: 62308

۶۸ درصد استردادشدگان از کشورهای دیگر، محکومان اقتصادی هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: ۵۰ مجرم در ۶ ماهه اول سال 1398 از کشورهای دیگر استرداد شده اند، که ۶۸ درصد این افراد محکومان اقتصادی بوده اند.

روز گذشته نشست خبری سردار هادی شیرزاد، رئیس پلیس بین الملل ناجا با اصحاب رسانه برگزار شد.
سردار شیرزاد ضمن بیان اینکه سازمان اینترپل یکی از قدیمی ترین سازمان های بین المللی است و 194 عضو دارد، گفت: پلیس بین‌الملل در سه سطح تشکیل شده است؛ سطح نخست درخواست و صدور اعلان قرمز، سطح دوم بازداشت فردی که سطح قرمز برای وی تعیین شده و سطح سوم استرداد این مجرم است.
وی افزود: سازمان اینترپل برای صدور اعلان قرمز اساسنامه‌ای دارد، باید اقدامات فنی و کارشناسی صورت گیرد تا این درخواست صادر شود.
رئیس پلیس بین الملل ناجا بیان کرد: عمده‌ترین کار پلیس بین‌الملل هر کشور درخواست اعلان قرمز برای یک مجرم است، اعلان قرمز یعنی اینکه توانستیم مجرم بودن یک فرد را به اینترپل اثبات کنیم.
وی اضافه کرد: در حوزه استرداد باید 194 کشور عضو اینترپل باشند البته در صورت تعامل دو کشور می‌توان یک مجرم یا متهم را به کشور بازگرداند.
وی به ارائه آمار و عملکرد پلیس اینترپل در شش ماهه ۹۸ پرداخت و گفت: در این مدت بیش از 291 درصد استرداد مجرمان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، یعنی۵۰ نفر در نیمه اول امسال به ایران بازگشت داده شدند، 68 درصد مربوط به پرونده‌های اقتصادی است و مابقی مربوط به پرونده‌هایی همچون قتل، آدم ربایی و ... است.
این مقام انتظامی گفت: صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه برای هموطنانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند از دیگر فعالیتهای پلیس بین‌الملل است که در ۶ ماه نخست سال بیش از پنج هزار گواهینامه عدم سوء پیشینه برای هموطنان خارج از کشور صورت گرفته است.
وی در خصوص استرداد خاوری به کشور نیز یادآور شد: مهمترین کار پلیس بین‌الملل برای وی حفظ اعلان قرمز بوده و بخش استرداد نیز پیگیر به نتیجه رسیدن درخواست استرداد وی است، نقشی که پلیس به تنهایی باید انجام دهد صدور اعلان قرمز است که این کار انجام شده است.
وی افزود: اعلان قرمز به دو روش ممکن است تا حذف شود، در روش اول با کمک گرفتن وکیل توسط موکل (متهم) اعلان قرمز با شکایت متهم بررسی خواهد شد، در روش دیگر متهم با روش مصالحه با شکات اقدام به حذف اعلان قرمز خود می‌کند.
رئیس پلیس بین‌الملل ناجا ضمن بیان اینکه مهم‌ترین بخشی که سازمان اینترپل با آن چالش دارد، الزام اعضای اینترپل به یک قانون و دستور عمل واحد است، گفت: صدور اعلان قرمز برای افرادی که وارد فضای خشونت شده‌اند و علیه پلیس کشور فعالیت خرابکارانه می‌کنند در حال انجام است، افرادی مانند اعضای گروهک منافقین، مجریان خارج نشین شبکه‌های منافق و دیگر متهمان جزء این دسته هستند که پلیس اینترپل برایشان اعلان قرمز صادر خواهد کرد.

اعلان قرمز برای «مرجان‌ شیخ‌الاسلامی» و «روح‌الله زم»

سردار شیرزاد از درخواست صدور اعلان قرمز برای مرجان شیخ‌الاسلامی و مجید سعادت متهمان فراری پرونده‌های پتروشیمی و بانک ملت خبر داد و گفت: درخواست صدور اعلان قرمز برای روح‌الله زم نیز در دستور کار پلیس بین‌الملل قرار دارد.
رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در مورد اعلان قرمز برای اعضای گروهک تروریستی منافقین اظهار کرد: برای بسیاری از اعضای این گروهک اعلان قرمز صادر شده است و اتفاقا در صدر اولویت برخورد از سوی کشورهای عضو اینترپل قراردارند. برای بیش از 12 نفر از سرکردگان این گروهک اعلان قرمز صادر شده و علاوه بر آن برای شمار زیادی از اعضای آنها نیز این اعلان صادر شده است. چرا که گروهک منافقین یک گروه تروریستی است و اقدامات بسیاری انجام داده است.
وی در خصوص اینکه آیا برای اعضای گروهک منافقین و مجریان خارج نشین همانند محمد حسینی و ... که دعوت به خشونت کرده‌اند، اعلان قرمز صادر خواهد شد، گفت: در مورد تمام این افراد  پیگیری برای صدور اعلان قرمز در دستور کار پلیس بین‌الملل قرار دارد.
وی اظهار کرد: در طی ۶ماه گذشته ۲۰۰ ملاقات با مقامات اینترپل کشورهای مختلف برگزار کردیم و همچنین ۲۰برنامه دو یا چند جانبه انتقال تجارب آموزشی و اطلاعاتی را با کشورهای مختلف انجام دادیم.
سردار شیرزاد درباره کشورهایی که در خصوص انتقال مجرمان همکاری نمی کنند، گفت: پلیس اینترپل یکی از مسیرهای استرداد مجرمان است و هیچ وقت پرونده در اینترپل بسته نمی شود مگر به دستور قاضی اما راههای دیگری برای استرداد مجرمان نیز بین کشورها وجود دارد.
 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399