دوشنبه, 08 مهر 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 62311

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر راه و شهرسازی

منابع را صرف ایمن سازی بیمارستان ها کنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: مدیریت دارایی‌ها باید به سمتی باشد که سطح عملکرد سازه‌هایمان مثل بیمارستان‌ها، پل‌ها و... را به سطح قابل قبولی برسانیم و به سمت  ایمن سازی بیمارستان ها حرکت کنیم


محمد شکرچی‌زاده، در نخستین کنفرانس بین‌المللی تاب‌آوری بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی گفت: تاب‌ آوری مراکز حیاتی و بیمارستان‌ها در شرایط بحران الزامی است که باید به آن همت گماریم زیرا کشور ایران کشور مخاطره‌خیزی است و باید در برابر این مخاطرات، آمادگی برای مقابله داشته باشیم.

شکرچی‌زاده با یادآوری اینکه در کشور ایران، کلانشهرها مراکز مهم جمعیتی به شمار می روند و باید در خصوص کاهش مخاطرات در مراکز حیاتی نهایت دقت را بعمل آوریم، توضیح داد: از سال ۹۵ که با حادثه پلاسکو مواجه بودیم، تا سال ۹۶ و زلزله سرپل ذهاب و سال ۹۸ سیل، همه و همه نشان داد که حتما باید برای تاب‌آوری شهرها رویکرد جدی داشته باشیم.

به گفته وی، اگر زلزله سرپل ذهاب در یکی از کلانشهرهای کشور رخ می داد میزان خسارات وارده چندین ده برابر میزان خسارات وارده بود.

شکرچی‌زاده با اشاره به این مطلب که حتما راهکارهای جدی برای کاهش مخاطرات و افزایش تاب‌آوری تهیه و تدوین می‌شود، خاطرنشان کرد: روز گذشته در جلسه ستاد فرماندهی سیل اعلام شد که تاکنون بیش از ۱۷ هزار میلیاردتومان اعتبار برای جبران خسارات به مردم تاکنون پرداخت شده است. معتقد هستیم که اگر پیشگیری کنیم و به مقاوم سازی ساختمان های موجود و با اهمیت بپردازیم و بر اساس ضوابط و مقررات ساخت و سازها در مناطق بی خطر انجام شود میزان خسارات بسیار کاهش می یابد و باید روی این نکات توجه بیشتری به وجود آید.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: با روش‌های علمی می توانیم وضعیت را بهبود بدهیم و به طور خاص باید توجه کنیم که وضعیت بیمارستان‌های موجود را بهبود بدهیم و اینکار را با مقاوم سازی ساختمان های بیمارستانی موجود آغاز کنیم.

وی با اشاره به اینکه نیاز است تا دستورالعمل های تکمیلی برای تاب آوری بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی تدوین شود از تدوین این دستورالعمل با همکاری سازمان مجری بیمارستان ها و ساختمان های عمومی و دولتی خبر داد و افزود: حاصل کار مشترک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان مجری می تواند به بهبود وضعیت موجود بینجامد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به ضرورت تغییر الگوهای موجود در جهت بهسازی و تاب‌آور کردن بیمارستان‌ها به جای احداث بیمارستان‌های جدید گفت: مدیریت دارایی‌ها باید به سمتی باشد که سطح عملکرد سازه‌هایمان مثل بیمارستان‌ها، پل‌ها و... را به سطح قابل قبولی برسانیم و دولت و سازمان‌های دست‌اندرکار این رویکرد را مورد توجه قرار دهند چرا که می‌تواند سطح ایمنی را افزایش دهد.

شکرچی‌زاده  گفت هزینه های مقاوم سازی تنها ۳۰ درصد از ۱۰۰ درصد احداث یک ساختمان جدید را به خود اختصاص می دهد بنابراین باید راهکارهای مقاوم سازی و بهسازی ملاک عمل قرار بگیرد.

این مقام مسئول در عین حال گفت: در مقاوم سازی تجارب خوبی به ویژه در مسکن مهر کرمانشاه وجود دارد که ضرورت دارد از این تجربه ها استفاده لازم را ببریم.

شکرچی زاده تغییر رویکرد دروس دانشگاهی را از ضروریات برشمرد و اعلام کرد: مدیریت نگهداری و تعمیر و نگهداری ساختمان های موجود باید یکی از دروس دانشگاهی بشود و در دانشگاه ها و صنعت ساختمان سازی به آن توجه ویژه بشود.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد:ابلاغ قانون مدیریت بحران گام جدی به سمت تاب آوری ساختمان ها و مراکز حیاتی و از آن مهمتر شهرهاست. امیدواریم با اجرای کامل این قانون فصل جدیدی در تاب آوری ایجاد شود.

همچنین فرهنگ فرحبد، رییس بخش سازه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این کنفرانس ، گفت: بعد از زلزله کرمانشاه در سال ٩۶دولت یکی از رسالت‌های خود را ایجاد بیمارستان‌های تاب آور در برابر مخاطرات طبیعی قرار داد.

رییس بخش سازه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام اینکه کنفرانس فوق با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد، مرکز تحقیقات راه و مسکن و وزارت بهداشت با حمایت دولت ژاپن برگزار می‌شود، افزود: حاصل همکاری مراکز و سازمان‌های فوق منجر به ارایه طرح بهتاب(تاب آور کردن بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی) شد.

فرحبد ادامه داد: در طرح بهتاب موضوعاتی همچون کاهش مخاطرات از منظر اجزای سازه‌ای و غیرسازه‌ای، پدافند غیرعامل و موضوعاتی در این زمینه در دست بررسی قرار گرفت.

وی از دریافت ۵٠ مقاله به دبیرخانه کنفرانس خبر داد و گفت: این امکان برای میهمانان کنفرانس فراهم است تا بازدیدی از بخش‌های سازه، شتاب‌نگاری و خاک در دو روز کنفرانس فراهم است.

همچنین احسان اثنی‌عشری ، نماینده اسکان بشر ملل متحد در این کنفرانس با بیان اینکه شاهد تعدد و گستردگی سوانح طبیعی در کشور هستیم، اظهار کرد: تجربیات تلخی در مواجهه با سوانح طبیعی در ایران وجود دارد و خسارات زیادی به بار می‌آورد.

وی ادامه داد: عامل مهم در کاهش خسارات ناشی از سوانح طبیعی پاسخگو بودن سازه‌ها هستند و تجربه نشان داده سازه‌های حیاتی در بیمارستان‌ها در جریان وقوع حوادث و سوانح آسیب‌پذیر بودند.

نماینده اسکان بشر ملل متحد با بیان اینکه باید به موضوع استحکام سازه‌ها در برابر حوادث توجه ویژه‌ای‌ داشت، گفت: دولت و بخش خصوصی برای بهبود تاب‌آوری سازه‌ها و مراکز حیاتی و بیمارستان‌ها باید طبق استانداردهای بین‌المللی عمل کند.

اثنی‌عشری با اشاره به ورود ادبیات مقاوم‌سازی در کشور، گفت: از سال 74 موضوع مقاوم‌سازی نهادینه شد اما نمی‌تواند به تنهایی کافی باشد بلکه باید به موضوع خدمات‌رسانی پس از وقوع زلزله توجه ویژه‌ای داشت.

وی افزود: در هنگام وقوع زلزله و حوادث باید بتوانیم به شرایط قبل از وقوع آن برگردیم. از این رو اسکان بشر ملل متحد اسناد خوبی در این باره تدوین کرده که یکی از آنها کاهش مخاطرات سوانح است که سرآمد آن کشور ژاپن است و در ژاپن در این باره سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی انجام شده است.

همچنین در ادامه این مراسم مهمت امین آکسوگان سرپرست دفتر تهران برنامه اسکان بشر ملل متحد با بیان اینکه هر 10 سال یک بار شاهد وقوع سانحه طبیعی در ایران هستیم که وسعت آن بسیار زیاد است، گفت: در این مدت‌زمان تعداد تلفات ناشی از وقوع انواع سوانح طبیعی در ایران به 120 هزار نفر رسیده است.

وی تاکید کرد: میزان قابل توجه خسارات باعث عقب‌ماندگی اقتصادی و اجتماعی ایران شده است.

وی با بیان اینکه متخصصان باید جلوی این خسارات مالی و جانی را بگیرند، گفت: باید تاب‌آوری شهرها و مناطق را در برابر وقوع انواع سوانح طبیعی افزایش داد.

اثنی‌عشری ادامه داد: از سال 2014 دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران راه‌اندازی شد، گفت: خوشبختانه در این مدت‌زمان توانسته‌ایم پروژه موفق را در این کشور به اجرا برسانیم و نهادهای بین‌المللی هم به عملکرد اسکان بشر ملل متحد در ایران اعتماد کردند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399