چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 08:54
کد خبر: 62433

اطلاعات تکميلي

  • روحانی همه کشورها را به «صلح هرمز» دعوت کرد

پرزنت طرح پرزیدنت در اوراسیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس جمهوری کشورمان که برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اوراسیا به ارمنستان سفر کرده است، هم در سخنرانی اجلاس و هم طی دیدارهای خود با روسای جمهور کشورهای همسایه به بیان اهمیت امنیت و ثبات خلیج فارس و منطقه پرداخته و طرح صلح هرمز را بستر مناسبی برای همکاری های چندجانبه در این موضوع دانست.

رئیس شورای عالی امنیت ملی روز گذشته در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با تشریح سیاست ایران در منطقه اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج‌فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز است.
روحانی با اشاره به تحولات رخ داده در منطقه خلیج فارس و دریای عمان تصریح کرد: حوادث اخیر، این امنیت را به شکل جدی در معرض خطر قرار داده است. امنیت و صلح در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز با مشارکت کشورهای این منطقه تأمین می‌شود و همان‌گونه که در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کردم، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج‌فارس و تنگه ‌هرمز متأثر می‌شوند به «ائتلاف امید» یعنی «ابتکار صلح هرمز Hormoz Peace Endeavor » دعوت می‌کنم.
وی در تشریح اهداف ائتلاف امید خاطرنشان کرد: هدف این ائتلاف ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح‌آمیز و دوستانه میان آنهاست. این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتی‌رانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع نسبت به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در برمی‌گیرد.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران متنوع‌سازی روابط اقتصادی خود و تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی و همکاری‌های فعال‌تر منطقه‌ای- بین‌المللی است، ابراز داشت: امضای موافقتنامه تجاری جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا، بیانگر دیدگاه جامع و سازنده ایران، همراه با اراده سیاسی قوی در کمک به توسعه روابط اقتصادی - تجاری چندجانبه و منطقه‌ای است. اجرایی شدن موافقتنامه فی‌مابین قدمی در مسیر تقویت ساختارهای تجاری چند جانبه تلقی می‌شود.
روحانی با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی ایران امکان اتصال ترانزیتی قاره‌های اروپا و آسیا و کشورهای مختلف در غرب، شرق، شمال و جنوب را به همدیگر فراهم می‌سازد، عنوان کرد: ما علاقه‌مندیم از این موهبت برای کمک به توسعه پایدار و رشد کشورمان و همگرایی اقتصادی سایر کشورهای منطقه به بهترین نحو استفاده کنیم.
وی ادامه داد: در همین راستا با سرمایه‌گذاری‌های عظیم، کریدورهای مختلف جاده‌ای و ریلی برای تسهیل حمل و نقل ترانزیتی طراحی و اجرا شده‌اند که از آن جمله می‌توان به کریدور شمال – جنوب، کریدور خلیج فارس – دریای سیاه، کریدور پیش‌بینی شده در موافقتنامه عشق‌آباد، کریدورهای جاده‌ای و ریلی اکو و همچنین کریدورهای هوایی اشاره کرد.
رئیس دولت دوازدهم با اشاره به توانمندی‌های ترانزیتی تهران یادآور شد: بنادر متعدد جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر، خلیج‌فارس و حاشیه اقیانوس هند (به ‌ویژه چابهار)، شبکه‌های جاده‌ای و ریلی و آسمان امن ایران، امکان اتصال کشورهای همسایه به همدیگر و به سایر قاره‌ها را فراهم می‌کند.
روحانی با تاکید بر اینکه اتحادیه گمرکی اورآسیا زمانی می‌تواند ظرفیت‌های خود را تحقق ببخشد که در حوزه راهبردی حمل و نقل نیز به سمت همگرایی حرکت کند، بیان کرد: پیشنهاد می‌شود کشورهای عضو این اتحادیه با تدوین راهبرد تسهیل ترانزیت اورآسیا، رویه‌ها و مقررات ترانزیت، تردد متصدیان حمل و نقل و وسایل نقلیه باری و مسافری به قلمروهای همدیگر را از طریق طراحی ‌و اجرای راه‌کارهای هوشمندانه تسهیل کرده و موانع را برای مبادلات بیشتر و روانتر به حداقل ممکن کاهش دهند.
ملاقات با نخست وزیر ارمنستان، نخست وزیر سنگاپور و رئیس جمهور قزاقستان از جمله دیدارهای روز گذشته حسن روحانی در ارمنستان بود.
روحانی روز سه شنبه در دیدار نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، با بیان اینکه طرح‌ها و پروژه‌های مهمی بر اساس ظرفیت‌های گسترده دو کشور برای تحکیم هر چه بیشتر روابط ،در دستور کار دو کشور قرار دارد، گفت: تهران و ایروان در زمینه‌های مختلف اقتصادی به ویژه حوزه انرژی، ساخت نیروگاه های آبی، بادی و خورشیدی، حمل و نقل، ارتباطات، فناوری های نو ، داروسازی و خدمات فنی مهندسی می توانند همکاری های سازنده ای به نفع ملت های خود داشته باشند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تهران و ایروان در زمینه حمل و نقل، ارتباطات و ترانزیت از ظرفیت‌های زیادی برای همکاری در سطح دوجانبه و منطقه‌ای برخوردار هستند، گفت: همکاری  دو کشور در بخش کریدور شمال به جنوب و اتصال دریای سیاه به خلیج فارس از طریق راه آهن و جاده ، به نفع دو ملت و ملت های منطقه بوده و می تواند جهشی در مناسبات -  ایروان و سایر کشورهای منطقه ایجاد کند.

ایران تا یک ماه آینده اولین گام را برای فعالیت در قالب اتحادیه اوراسیا بر می دارد

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تا یک ماه آینده اولین گام را برای فعالیت در قالب اتحادیه اوراسیا بر می دارد، گفت: باید کارگروه‌هایی برای آغاز همکاری ایران با اوراسیا ایجاد کرد که در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، برق و حمل و نقل ظرفیت های موجود را بررسی و روند اجرایی شدن آنها را پیگیری کند.
نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر دکتر روحانی به ایروان ، با بیان اینکه کشورش خواهان توسعه هر چه بیشتر روابط با تهران است، گفت: مصمم هستیم حجم روابط و مناسبات دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی را هر چه بیشتر افزایش دهیم.
روحانی همچنین در دیدار با نخست وزیر سنگاپور زمینه سازی و ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت شرکت های خصوصی دو کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: بعد از برجام شرایط خوبی برای توسعه روابط و همکاری های اقتصادی ایجاد و باید با ابتکار عمل، شرایط مناسب تری را برای فعالیت کارآفرینان دو کشور با یکدیگر فراهم ساخت.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار صلح، امنیت و همکاری در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است گفت: در این راستا طرح صلح هرمز را در سازمان ملل ارائه دادیم و امیدواریم کشورهای منطقه با همکاری یکدیگر در مسیر برقراری صلح و امنیت گام بردارند.
روحانی در دیدار با رئیس جمهور قزاقستان، اهمیت توافقنامه اکتائو در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر را مورد تاکید قرار داد و گفت: این توافقنامه باید به نفع کشورهای ساحلی با دقت اجرایی و عملیاتی شود.
 وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری کامل به منظور حفظ مسائل زیست محیطی دریای خزر و بهره‌مندی کشورهای ساحلی از جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری و اقتصادی این دریا آمادگی کامل دارد.

دیدار روحانی و پوتین با محوریت تنگه هرمز و برجام

گفتنی است تنش اوضاع در منطقه تنگه هرمز و سرنوشت برجام از موضوعات مورد بحث در مذاکرات روسای جمهور روسیه و ایران ولادیمیر پوتین و حسن روحانی خواهد بود.
دیمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه در این خصوص اطلاع داد.
 

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395