چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 09:22
کد خبر: 62440

اطلاعات تکميلي

  • ادامه اختلافات تشکل ها و دولت بر سر گوشت قرمز؛

وقتی جنگ با دشمن فرضی تلفات می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 ابوالفتحی

عصر اقتصاد: گوشـت قرمز از مهمتـرين منابع تامين پروتئين محسوب مي شود كه در غذاي ايرانيان از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. نکته مهم در زمينه نظام تهيه، تدارک و توزيع انواع گوشت قرمز در ايران، افزايش شديد قيمت اين کالاي اساسي در سال هاي اخير است، به طوري که قيمت آن در ايران خيلي بيشتر از قيمت اين محصول در بازارهاي جهاني است. در نتيجه بايد اذعان داشت که بخش زيادي از اقشار آسيب پذير با توجه به قيمت بالاي انواع گوشت قرمز، مقدار مصرفشان را از اين کالا کم و اقدام به جايگزيني ساير کالاها به جاي آن نموده اند.

با توجه به تنش ها و چالش های پیش آمده در اسفند سال گذشته، وزارت اقتصاد با محوریت گمرک موظف شد که با همکاری وزارت جهادکشاورزی شرایط ترخیص گوشت‌های وارداتی را مهیا کند. از سوی دیگر وزارت کشور نیز مکلف است تا خروج غیرقانونی دام را با جدیت رصد و کنترل کند، اما در چارچوب گام دوم، سیاست‌گذار در ادامه برنامه‌های حمایتی قبلی خود، تخصیص ارز یارانه‌ای را برای واردات دام سنگین در دستور کار قرار داد. وزارت جهادکشاورزی به‌عنوان بازوی اجرایی این سیاست مامور شد که گوشت‌های وارداتی را با قیمت تنظیم بازاری برای جامعه هدف تامین کند. در سومین ضلع این سیاست حمایتی نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نحوه توزیع گوشت قرمز را ساماندهی کند.
با تمام این تمهیدات، هنوز شاهد چالش در این زمینه هستیم و با وجود ارائه آمار افزایش جمعیت دام سبک و سنگین باید علل و عوامل موثر بر جلوگیری از کاهش محسوس گوشت در بازار را ریشه یابی کرد.
منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه در حال حاضر تعداد مولدهای آماده زایش در گله‌های دام سبک بیش از ۱۷ میلیون راس است، اظهار کرد: اگر هر یک از دام‌های مولد آماده زایش دست کم در هر زایش یک بره داشته باشند در زایش‌های پاییزه حداقل ۱۷ میلیون بره به جمعیت دام سبک کشور اضافه می‌شود.
وی یادآور شد: مرکز آمار اعلام کرده است تعداد دام سبک در خرداد ماه سال جاری نسبت به مهر ماه سال گذشته افزایش ۲۴ درصدی داشته است، به نحوی که در مجموع تعداد دام سبک کشور به عدد ۶۴.۸ میلیون راس رسیده است.
به گفته وی علاوه بر دام سبک شاهد افزایش جمعیت در دام‌های سنگین کشور نیز هستیم.
پوریان گفت: در حال حاضر جمعیت دام سنگین کشور نیز افزایش یافته و با انباشت دام سنگین در دامداری‌ها روبه‌رو هستیم.
وی با تاکید بر اینکه افزایش تولید دام در داخل کشور ادامه روند کاهش گوشت قرمز در بازار داخل را رقم زده است،‌ گفت: روند کاهشی قیمت گوشت دام سبک و سنگین در ایام پرمصرف مانند ماه محرم نیز ادامه داشت.
پوریان درباره آخرین قیمت دام زنده و گوشت قرمز تولید داخلی در بازار، اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلوگرم دام سنگین با اوزان بالای ۴۰۰ کیلوگرم، ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان و با اوزان زیر ۴۰۰ کیلوگرم با قیمت ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان از دامداران خریداری می‌شود.
پوریان افزود: هر کیلوگرم لاشه دام سنگین در عمده فروشی‌ها ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.
رئیس شورای تامین دام کشور قیمت هر کیلوگرم دام زنده سبک در اوزان ۵۵ تا ۷۰ کیلوگرم را ۳۶ تا ۳۸ هزار تومان و اوزان کمتر از ۵۵ کیلوگرم را ۴۱ تا ۴۲ هزار تومان عنوان کرد.
پوریان اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم لاشه دام سبک در عمده فروشی‌ها معمولا دو برابر قیمت‌ دام زنده است.

گوشت قرمز
وی اخبار افزایش تولید و کاهش قیمت را اخبار خوبی برای مصرف کننده دانست، اما گفت که اگر دولت به خرید دام ورود نکند شاهد افت تولید داخلی خواهیم بود.
رئیس شورای تامین دام کشور گفت: این نگرانی وجود دارد که شرایط اقتصادی ناشی از کاهش قیمت دام زنده بسیاری از دامداران را از چرخه تولید حذف کند که منجر به افزایش وابستگی به واردات می‌شود.
پوریان بخشی از کاهش قیمت را مربوط به حجم بالای واردات دام زنده و گوشت قرمز دانست.
این مقام مسئول در صحبت های قبلی خود با تاکید بر اینکه واردات گوشت قرمز دام سنگین ۲۵ درصد بیش از نیاز کشور صورت گرفته است، بیان کرد: میزان نیاز کشور به واردات دام سنگین تنها ۱۰ درصد است، اما آمار نشان می‌دهد واردات ۲۵ درصد بیش از میزان نیاز کشور انجام شده است.
در این بین یک منبع آگاه اذعان کردکه 20 هزار راس گاو از کشور رومانی به کشور وارد شده است، ولی هدف از واردات مصرف داخلی نبوده و پس از کشتار و بسته بندی به دیگر کشورها صادر شده است  و بهانه این واسطه گری ایران وجود امکانات نگهداری دام است. حال باید دید که این واردات جز آمار وارداتی گوشت مصرفی محسوب شده است یا خیر؟
اگر میزان این قبیل واردات حذف شوند و در آمار لحاظ نشوند و آمار واقعی حجم واردات ارائه شود، شاهد کاهش بسیار زیاد رقم واردات گوشت باشیم.
در کنار این صحبت ها، سعید سلطانی، مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به افت چشمگیر قیمت دام در بازار گفت: علی رغم افت ۸ هزار تومانی قیمت دام، اما تاثیر آن در بازار محسوس نیست، چرا که سودجویی واسطه‌ها و دلالان نمی‌گذارد قیمت گوشت در بازار کاهش یابد.
سلطانی ادامه داد: اگر مسئولیت تنظیم بازار به اتحادیه واگذار شود، به هیچ عنوان نمی‌گذارد قیمت گوشت در طول سال بیش از ۵ درصد افزایش یابد.
وی از بهبود وضعیت عرضه دام سبک نسبت به سال قبل خبر داد و‌گفت: با توجه به بارندگی‌های مناسب و شرایط مساعد مرتع و تولید دوقلوزایی و دوباره زایی در دام سبک کمبودی در عرضه نداریم.
مدیر عامل اتحادیه دامداران درباره آخرین وضعیت طرح هویت کردن دام گفت: با هویت کردن دام و جلوگیری از قاچاق، بازار گوشت به ثبات می‌رسد، در حالیکه اگر کنترلی نباشد و هر کس به دنبال قاچاق دام‌باشد، نمی‌توان پیش بینی خاصی راجع به وضعیت بازار داشت.
وی در پایان تصریح کرد: با اعمال مدیریت صحیح، نیازی به واردات گوشت نداریم؛ چرا که تولید داخل پاسخگوی نیاز کشور است.
علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه دامداران با عدم عرضه به موقع دام ها یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند گفت: بله، وقتی دام را عرضه نمی کنند و به طمع اینکه قیمت آن بالا برود دام را نگه می دارند وزن آن هم بالا می رود. آنها با این نگاه که سال قبل بازار دچار چالش شد، با کمبود مواجه بودیم و دام هایشان را توانستند به قیمت های ایده آل خود اعمال نرخ کنند، امسال نیز همین افکار را دارند.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه برخی دامداران درخواست آزاد شدن صادرات دام را داشته اند، افزود: آنان همیشه به دنبال این کار بوده اند. برخی افراد به دنبال صادرات  هستند و تلاش می کنند با سوژه هایی که به کار می گیرند مجوز صدور دام بگیرند. معمولا برای محرم دام زیادی از کشور به عراق گسیل می شود، بویژه برای اربعین این اتفاق زیاد رخ می دهد و  پول آنها مقرون به صرفه تر است. تمام این موارد دیدگاه هایی است که پشت سر این عدم عرضه می توان به آن نگاه کرد.
در این بین چند نکته قابل تامل است. اول این که با توجه به حجم بالای واردات گوشت(به گفته مسئولین بیشتر از نیاز کشور) چرا بازار همچنان ملتهب است و هیچ اتفاق محسوسی رخ نداده است؟ دوم این که چرا کاهش قیمت در بازار تناسبی با قیمت دامداری ها ندارد؟ و در آخر این که این دشمنان فرضی(دلالان  و واسطه ها) چرا و چگونه در هر صنفی ردپای آنها دیده می شود و نقش موثری در بازار ایفا می کنند. چرا کسی توان مقابله و رویارویی با آنها را ندارد و شاهد تلفات این جنگ همیشگی هستیم؟ مقصر واقعی بالا بودن قیمت گوشت قرمز کیست؟

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399