سه شنبه, 16 مهر 1398 ساعت 08:58
کد خبر: 62673

بهانه های مختلف برای تخریب خوداتکایی گندم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا علی نژاد

عصراقتصاد: با توجه به بارندگی های ابتدای سال خسارت فراوانی به محصولات خورده است ولی وقوع سیل باعث سیراب شدن سفرهای زیر زمینی شد و سال پربرکتی برای بخش کشاورزی و دامداری کشور بود  و باعث حاصلخیز شدن تمام زمین های زراعی استانهای شمالی شد .اما ابتدا کیفیت گندم از جمله پایین بودن پروتئین و گلوتن را عنوان کردند و پس از آنکه به نتیجه نرسیدن، اکنون فساد در خرید گندم را مطرح کرده‌اند.

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی خرید گندم از کشاورزان 12.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. پایین بودن نرخ خرید تضمینی علت اصلی کاهش تحویل گندم به دولت عنوان می‌شود.
براساس این گزارش؛ نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: پس از بهانه‌های متعدد برای تخریب خوداتکایی گندم از جمله پایین بودن پروتئین و ‌گلوتن در سال‌های گذشته، حالا اختلاط در خرید گندم با نام دهن پرکن فساد را عنوان کرده‌اند تا هدف خود که فراهم شدن زمینه واردات است برسند.
 علی‌قلی ایمانی با تاکید بر اینکه زیر سوال بردن کیفیت گندم بازی تازه‌ای برای تخریب تولید داخل نیست، اظهار کرد: از ابتدای محقق شدن خوداتکایی گندم، وارداتچی‌های که پیش از این منافع زیادی از واردات گندم کسب می‌کردند با بهانه‌های مختلف به این محصول حمله کردند.
وی ادامه داد: ابتدا کیفیت گندم از جمله پایین بودن پروتئین و گلوتن را عنوان کردند و پس از آنکه به نتیجه نرسیدن، اکنون فساد در خرید گندم را مطرح کرده‌اند.
ایمانی با یادآوری اینکه گندم برای ایران محصول استراتژیک است، ‌افزود: از دست رفتن خوداتکایی گندم با توجه به نقش آن در امنیت غذایی کشور ما هدف دشمنان نیز است و این افراد با طرح موضوعات این چنینی به عمد یا ناآگاهانه با آنان همراهی می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه گندمکاران از پاکترین تولیدکنندگان کشور هستند، گفت: هر چند بر اساس جدول استاندارد تعیین شده برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان وجود علف هرز جزو افت مفید محسوب می‌شود، اما کشاورزان از بهترین علف‌کش‌های دنیا استفاده می‌کنند تا گندم تحویلی به مراکز خرید عاری از هرگونه علف هرز باشد.
ایمانی اضافه کرد: بذرهای مورد استفاده توسط  کشاورزان برای کشت گندم نیز از بهترین‌ها هستند که از نظر کیفی و سلامت در سطح بسیار بالایی قرار دارند.
وی استاندارد مراکز خرید تضمینی سخت‌گیرانه توصیف کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی نیز استاندارهای سختگیرانه‌ی معروف به "استاندارد ملی 104 " برای دریافت گندم از کشاورزان تعیین کرده است تا گندم دریافتی از بهترین شرایط برخوردار کمی و کیفی باشد.
به گفته ایمانی؛ گندم به سه درجه تقسیم می‌شود که همگی مصرف انسانی دارند،‌ از مجموع گندم تولیدی کشور 93 درصد آن درجه یک و درجه دو و تنها 7 درصد آن درجه 3 هستند.
وی گفت: بر اساس استاندارد افت مفید گندم 4 درصد تعیین شده است درحالی که حداکثر افت مفید در گندم کشور 1.4 درصد گزارش شده است.
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران با اشاره به ادعای مطرح شده درباره اختلاط  سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات به گندم، اظهار کرد: رقم مطرح شده به معنی اضافه کردن 7 درصد انواع ضایعات به گندم است به عبارت دیگر اگر میزان خرید تضمینی گندم کشور را 10 میلیون تن در نظر بگیریم 700 هزار تن آن شن و خاک است که این اتفاق غیر قابل پذیرش است.
به اعتقاد ایمانی اگر اختلاطی نیز صورت گرفته باشد توسط دلالان و کارخانه‌های آرد بوده که مسئولیت آن مستقیم به کانون انجمن‌های صنایع غذایی که مدعی "فساد در خرید گندم" است،‌ بر می‌گردد.

فروش سالانه 700 هزار تن ضایعات به نام گندم در طرح خرید تضمینی

در همین خصوص نماینده مردم تهران در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: چرا علیرغم تذکرات چند ساله پیرامون فروش سالانه 700 هزار تن ضایعات به نام گندم در طرح خرید تضمینی گندم دولت همچنان نسبت به این موضوع بی‌توجه است.
پروانه مافی نماینده مردم تهران به وزرای کشاورزی و صنعت لزوم برچسب زنی محصولات تراریخته در کشور و مجازات متخلفان از این قانون را متذکر شد و در تذکر دیگری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد چرا علیرغم تذکرات چند ساله پیرامون فروش سالانه 700 هزار تن ضایعات به نام گندم در طرح خرید تضمینی گندم دولت همچنان نسبت به این موضوع بی‌توجه است.
فساد گسترده‌ در خرید و فروش تضمینی گندم: سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات وارد پروسه خرید و فروش می‌شود
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با اعلام اینکه فساد گسترده‌ای در خرید و فروش تضمینی گندم شکل گرفته، گفت که سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات گندم وارد پروسه خرید و فروش و تحویل می‌شود. محمدرضا مرتضوی ضرر حاصل از این تقلب‌ را تا هزار میلیارد تومان ارزیابی کرد.
مرتضوی با اشاره به بی‌توجهی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به «فساد گسترده» در خرید، فروش و تحویل گندم در کشور گفت دلالان ضایعاتی همچون شن و خاک را با گندم مخلوط می‌کنند و به دولت می‌فروشند:
ما سه سال است به وزیر جهاد کشاورزی هشدار داده و متذکر شده‌ایم که فساد گسترده‌ای در سیستم خرید تضمینی گندم شکل گرفته است اما توجهی نمی‌شود.»
به گفت مرتضوی  از این طریق سالانه حدود هزار میلیارد تومان بودجه از بیت‌المال به «جیب‌های خاص» می‌رود.
او با ابراز تاسف از فسادی که در این پروسه شکل گرفته گفت:سیستم مافیایی و فساد گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم شکل گرفته که بارها در مورد آن به وزیر جهاد کشاورزی هشدار دادیم اما جوابی که از ایشان شنیدیم این بود که “اشکالی ندارد، به جیب کشاورز می‌رود”؛ در حالی که ما مطمئن هستیم این اقدامات کار کشاورز نیست بلکه کار دلالانی است که گندم را از کشاورز خریده و به دولت می‌فروشند و دست برخی از مدیران نیز در کار است.»
به گفته مرتضوی طبق قانون در فرایند خرید تضمینی گندم برای جلوگیری از تحویل ضایعات و شن و خاک همراه گندم، باید از توری استاندارد استفاده کنند اما مسوولان مربوطه در مراکز خرید گندم برای آنکه تخلف خود را بپوشانند، به‌ جای استفاده از توری استاندارد از توری غیر استاندارد که ضایعات و شن و خاک را از خود عبور می‌دهد استفاده می‌کنند.
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با اشاره جلسه سال گذشته خود با نماینده وزارت جهاد کشاورزی گفت که نماینده وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به هشدارها درباره ورود ضایعات در گندم جمله زشتی بیان کرده که با پاسخ تند بقیه اعضای جلسه مواجه شده است.
در همین زمینه رئیس انجمن آرد سازان هم با اشاره به بازدید رئیس یکی از دستگاه‌های نظارتی از یک کارخانه تولید آرد گفته است گندم ورودی به کارخانه‌های آرد به طور متوسط ۱۰ درصد آشغال و ضایعات دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395