یکشنبه, 21 مهر 1398 ساعت 14:10
کد خبر: 62896

"ستاد مبارزه با ملخ‌های صحرایی" تشکیل شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر جهاد کشاورزی چند روز پیش از وضعیت نامناسب هجوم ملخ‌های مهاجم صحرایی خبر داد. به گفته سخنگوی سازمان حفظ نباتات، سخنان وزیر بر اساس گزارش‌های رسیده از FAO(سازمان خواروبار جهانی) است که نشان می‌دهد شرایط مناسب آب و هوایی موجب افزایش جمعیت این آفت در کانون‌های اصلی آن یعنی شبه جزیره عربستان و کشورهای شمال شرق آفریقا خواهد شد که تهدید جدیدی برای کشور ما است.

 کشور ما در بهار و ماه ابتدایی تابستان گذشته با هجوم بی‌سابقه ملخ‌های مهاجم صحرایی روبه‌رو شد. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در ابتدای مرداد ماه درباره آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های مهاجم صحرایی گفت: مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح 730 هزار انجام شده و 12 میلیون هکتار نیز مورد پایش و مونیتورینگ قرار گرفته است.
همانطور که سازمان حفظ نباتات کشور پیش بینی کرد تا پایان شهریور ماه سال‌جاری، جمعیت این آفت مهاجم فروکش کرد، اما گزارش سازمان فائو نشان می‌دهد با توجه به فراهم شدن شرایط مطلوب آب و هوایی و بارندگی‌های پیش رو، افزایش جمعیت این آفت در کانون‌های آن یعنی شبه‌جزیره عربستان و شمال شرقی آفریقا اتفاق خواهد افتاد، ضمن اینکه بازگشت این آفت از کشورهای هند و پاکستان نیز به کشور رخ خواهد داد.
رضا میر،‌ سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور، درباره تهدید جدید آفت ملخ مهاجم صحرایی گفت: سخنان وزیر جهاد کشاورزی بر پایه هشدار فائو بوده است. سازمان فائو در گزارشی به کشور ما هشدار داده است که در پی بهبود شرایط آب و هوایی جمعیت آفت ملخ صحرایی را در کانون‌های اصلی آن یعنی عربستان، یمن، اریتره و دیگر کشورهای حاشیه دریای سرخ و .... افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین گزارش این سازمان نشان می‌دهد ملخ‌های صحرایی که از کشور ما عبور و به هند و پاکستان رفته‌اند دوباره باز خواهند گشت.
به گفته میر؛ سه ماهه انتهای سال جاری اوج هجوم ملخ‌های مهاجم صحرایی از کانون‌های آن، هند و پاکستان به کشور ما خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه شرایط افزایش جمعیت این آفت در کشور ما نیز فراهم است، افزود: بارندگی‌های که در کشور به ویژه در استان‌های جنوبی اتفاق می‌افتد نیز زمینه‌ساز افزایش جمعیت آفت ملخ صحرایی است.
میر پیش بینی کرد احتمالا سطح مبارز با آفت ملخ صحرایی در دوره هجوم جدید به یک میلیون هکتار برسد.
وی یادآور شد: دوره اول هجوم این آفت که از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود به بیش 730 هزار هتکار رسید.
میر با اشاره به نامه وزیر جهاد کشاورزی به آقای جهانگیری، اظهار کرد: در سوم مهرماه‌ جاری وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور درباره تهدید جدید ملخ‌های صحرایی، از وی خواست تا اعتبارات لازم برای مبارزه با این آفت تامین شود.
وی اضافه کرد: چند روز بعد در هفتم مهرماه‌ جاری آقای جهانگیری طی دو نامه جداگانه به آقایان نوبخت و رحمانی فضلی خواستار تامین سریع‌تر منابع مالی برای آمادگی مبارز با این آفت ارسال کرد.
میر میزان منابع مالی مورد نیاز برای مبارزه با ملخ صحرایی را 50 هزار تومان برای هر هکتار عنوان کرد.
‌سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور از تشکیل "ستاد مبارزه با ملخ صحرایی" خبر داد و گفت: در دوره اول هجوم این آفت ما به همه استان‌ها سفر کرده و جلسه‌های مربوطه را با حضور مسئولان استانی در محل تشکیل می‌دادیم، اما این بار تصمیم گرفته شد تا با تشکیل "ستاد مبارزه با ملخ صحرایی" کارها منسجم‌تر از دوره اول انجام شود.
میر تاکید کرد: این ستاد به ریاست سازمان حفظ نباتات و حضور مدیران استانی در تهران تشکیل می‌شود تا بسیج امکانات موجود در استان‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.
وی استان‌های که در دوره جدید بیشتر مورد تهدید و خطر هستند را استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان برشمرد.
میر با بیان اینکه در دوره قبل 10 استان مورد هجوم ملخ صحرایی قرار گرفتند، گفت: در دوره جدید هجوم این آفت به دیگر استان‌ها دور از ذهن نیست.
‌سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور استان‌های که در دوره قبل مورد هجوم این آفت قرار گرفتند را استان‌های جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان، جنوب کرمان، شمال کرمان، کهکیلویه و بویر احمد، خوزستان و قشم نام برد.
میر با تاکید بر اینکه در دوره قبل با توجه به سطح مبارزه خسارات به کشاورزان تقربیا صفر بود به کشاورزان این اطمینان داد که این بار نیز مشکلی برای مزارع پیش نخواهد آمد چراکه مبارزه با این آفت در محل ورود آن با شدت بیشتری خواهد داشت.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399