یکشنبه, 21 مهر 1398 ساعت 15:58
کد خبر: 62909

نجات صندوق ها در گرو تغییر نگاه دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد
بحران صندوق های بازنشستگی که اخیرا در بسیاری از رسانه ها نیز بدان پرداخته شده است، موجبات شکل گیری تغییراتی در زیر مجموعه های وزارت کار گردید که از آن جمله به تغییر تیم مدیریتی صندوق بازنشستگی کشوری و همینطور شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در ماههای گذشته می توان اشاره کرد .تغییراتی که این بار با یک برنامه مدون و به دور از هیاهو شکل گرفت و نوید طرحی نو در ساختار این سازمان ها را می دهد.به طور مشخص در شستا هم اکنون شاهد سازماندهی مجدد برای اجرای تغییر ساختار از بنگاه داری به سمت حضور پررنگ در بازار سرمایه هستیم که به نوعی این مهم در قالب برنامه راهبردی در حال پیگیری و اجرا است و حتی کمیته ای بدین منظور(خروح از بنگاه داری)  تشکیل شده است و خروج بیش از 100 شرکت این سازمان را در دستور کار جدی خود قرار داده است .آنچه که در احیا مجدد شستا در قالب برنامه راهبردی باید مورد توجه جدی قرار گیرد مهندسی مجدد بر پایه مبانی سرمایه گذاری ، سلامت اداری ، انضباط مالی، همکاری های بین المللی ، کوچک کردن شرکت های زیر مجموعه است.

قطعا اجرای اهداف فوق با توجه به ساختار قبلی با مقاومت هایی همراه خواهد بود؛ اما آنچه این تغییرات را شتاب می بخشد استفاده از بدنه کارشناسی و نخبگان اقتصادی در این شرکت و شرکت های زیر مجموعه است .متاسفانه آنچه تاکنون تغییرات ساختاری  را در شستا  با کندی روبرو ساخته، مقاومت های بعضی اشخاص با دیدگاه های سیاسی بوده است که این مقاومت ها اجازه ورود شستا  به بازار سرمایه را با کندی مواجه کرده است .
در این رابطه حتی در زمینه واگذاری شرکت ها به این صندوق ها شاهد بدسلیقگی های متعددی بودیم. اشتباهات مکرری که متاسفانه در دولت های قبل در خصوص دیدگاه شان به مقوله تامین اجتماعی و زیر مجموعه های این سازمان  حاکم کرده بود ، باعث بدهی 104 هزار میلیارد تومانی دولت به این سازمان شده که ورود به مکانیسم اصلاح ساختار را بیشتر از گذشته ضرورت می بخشد .
در گذشته شاهد نوعی از واگذاری ها بودیم که بدون هیچ گونه منطقی تنها به نیت رد دیون و خصوصی سازی های صوری صورت گرفت و مشکلات عدیده ای را هم اکنون موجب شده است .بنابراین منطق واگذاری ها مورد تاکید می باشد تا اشتباهات گذشته با تبعات متعدد آن تکرار نگردد.
متاسفانه در گذشته واگذاری های بسیاری از شرکت های زیان ده و بهتر بگوییم تحمیل این شرکت ها به این صندوق ها، آن ها را در معرض ورشکستگی کامل قرار داد.به همین دلیل مهمترین اولویت این صندوق ها رهایی و نجات آن ها از مدیریت این بنگاه ها با واگذاری آن ها خواهد بود .همانطور که اشاره گردید نکته مهم و اولویت مهم که باید به موازات واگذاری ها صورت پذیرد اصلاح ساختار شرکت ها و هلدینگ های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است .هم اکنون مدیران جدید شستا با یک سازمان عریض و طویلی متشکل از هلدینگ ها و شرکت های متعددی مواجه اند که بعضا ادغام و کوچک کردن این شرکت ها می تواند شرایط مطلوب تری را نسبت به عملکرد جاری آن ها  به وجود بیاورد.آنچه در پایان به عنوان یک توصیه باید بدان اشاره کرد توجه به این موضوع است که قطعا مقاومت های بسیاری در برابر تغییرات و تحولات اصلاحی این سازمان شاهد خواهیم بود که حمایت و شکیبایی مسئولان دولتی ، مجلس و رسانه ها را می طلبد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399