سه شنبه, 23 مهر 1398 ساعت 22:00
کد خبر: 63021

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه مشاوران املاک:

محدودیت سن بنا از تسهیلات مسکن حذف شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رئیس اتحادیه مشاوران املاک ضمن تایید روش تسهیلات دهی در حوزه مسکن می گوید که باید معیار مقاوم سازی ساختمان ها برای تسهیلات قرار گیرد و سن بنا که محدودیت ایجاد می کند حذف شود.

مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با عصر اقتصاد در خصوص تعلق گرفت وام خرید به واحدهای تا 30 سال سن اظهار می کند که هر نوع تسهیلات در حوزه مسکن  مورد استقبال قرار خواهد گرفت .
خسروی معتقد است که  به جای سن ساختمان ها مقاومت و استقامت ، مصالح ساختمانی مد نظر قرار گیرد در ایران املاکی مانند ساختمان های دوما وجود دارد که از لحاظ سازه و بنا مقاوم هستند و باید محدودیت ایجاد نشود  
رئیس اتحادیه املاک در خصوص دستور ابلاغی از سوی رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی که  تمامی بانک ها اجازه یافته اند تا 20 درصد تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند می گوید صنعت ساختمان 174 شغل کلیدی دارد که زیر مجموعه های گسترده ای در بر خواهد گرفت که باعث اشتغالزایی میلیونی خواهد شد و هر دستوری که موجب شود تحرک در صنعت ساختمان ایجاد شود تاثیر مستقیم و غیر مستقیمی بر اقتصاد کلان دارد.
در همین راستا محمدحسن مرادی، مدیر طرح و برنامه بانک‌ مسکن می گوید  با بخشنامه جدید بانک مسکن املاکی که تا ۳۰ سال قدمت داشته باشند می‌توانند تسهیلات بانکی دریافت کنند که پیش‌تر این میزان تا ۲۰ سال سن قدمت برای بنا بود.
به گفته مدیر طرح و برنامه بانک‌ مسکن با مصوبه اخیر هیات‌مدیره بانک در راستای تسهیل در خانه‌دار کردن مردم هم‌اکنون شهروندان می توانند برای بناهای تا ۲۵ سال ساخت  از این سقف تسهیلات بهره‌مند شوند ضمن آنکه امکان جدیدی به وجود آمد که املاکی که تا ۳۰ سال ساخت هستند نیز مشمول استفاده از تسهیلات شوند که البته رقم آن کمتر از میزان مصوب است.
تسهیلاتی که تا ۳۰ سال ساخت پرداخت می شود از محل اوراق است و بدین معنا که شهروندان می‌توانند از محل اوراق که لزومی به داشتن حساب در بانک نیست از تسهیلات بانکی استفاده کنند.
نکته حایز اهمیت این است که رئیس اتحادیه املاک بر این باور است که معیار مقاوم سازی ساختمان ها برای تسهیلات قرار گیرد و سن بنا که محدودیت ایجاد می کند حذف شود و این فرایند نیازمند زیر ساخت هایی است 
لازم به ذکر است شهردار تهران بحث مقاوم سازی ساختمان ها را به عنوان اولویت در دستور کار شهرداری تهران قرار داده است و باید برای ساختمان های مهم شهر ، شناسنامه فنی صادر شود.
در همین راستا حیدرجهان بخش، عضوهیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران معتقد است که مطابق قانون اجرای امر شناسنامه فنی ساختمان ضروری و لازم اجراء‌ است.
به گفته جهان بخش اجرای موضوع شناسنامه فنی ساختمان برای همه ساختمانها لازم الاجرا است و نباید تصور کرد که صرفا ساختمانهای مهم می بایست شناسنامه دار باشند، چرا که براساس قانون همه واحدهای مسکونی می بایست شناسنامه دارشوند.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399