چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 08:29
کد خبر: 63024

تدبیری که همچنان پشت گوش انداخته می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

یکی از منطقی ترین دستورکارهای دولت در زمینه سیاستهای پولی، تفکیک بازار سرمایه و بازار پولی بود که از زمان دولت یازدهم مطرح شد، ولی همچنان مسکوت مانده است.

براساس این طرح یا برنامه قرار بود که همزمان با اصلاح نظام بانکی، تفکیکی دقیق بین حوزه های فعالیت نظام بانکی و بازار سرمایه صورت گیرد به طوریکه تامین منابع بنگاههای بزرگ کشور از طریق ابزارهای موجود دربازار سرمایه صورت گیرد و نظام بانکی متولی تسهیلات خرد باشد ولی هیچ خبری از اجرای چنین برنامه ای شنیده نمی شود و به نظر می رسد به بهانه نهایی نشدن قانون ناظر بر اصلاح نظام بانکی این تفکیک نیز به رغم ضرورتش پشت گوش انداخته می شود.
در عمل طی چهار دهه گذشته با توسعه بی رویه نظام بانکی در فضای متشکل و درکنار آن رشد فضای غیر متشکل پولی در کشور نظام اقتصادی ایران را به اقتصادی بانک محور تبدیل کرده است. این موضوع البته مختص ایران نیست و در جهان هستند ساختارهای اقتصادی موفقی که بانک محورند ولی در ایران به دلیل تورم مزمن که خود ریشه در بی انضباطی مالی دولت ها دارد و ساختار رانتی معتاد به پول بازی، این بانک محوری بیش از آنکه بتواند به تجهیز منابع کمک کند به مفری برای توسعه اقتصاد در سایه و در نهایت افزایش هزینه تامین منابع پولی برای بخش های مولد بدل شده است. بنابراین این تفکیک و خروج اقتصاد ایران از بانک محوری ضرورتی بیش از پیش می یابد زیرا با تفکیک بازار پول سرمایه به ترتیبی که در طرح مورد بحث پیش بینی شده بود می توانستیم شاهد شکستن مدار بسته تورم و رشد نقدینگی باشیم. مدار بسته ای که با خلق پول در نظام بانکی خارج از کنترل ایران با حجم بالا و سرعت به شکلی غیرقابل کنترلی رخ می دهد.
اهداف دیگری که در این طرح دنبال می شد آزاد سازی منابع قفل شده در طرح های بزرگ و بلند مدت است که به دلایل مختلف رخ داده و نظم بانکی را زمین گیر کرده؛ همچنین توسعه بازار بورس که در اثر مراجعه بنگاههای بزرگ کشور به جهت تامین منابع به خودی خود رخ می دهد.
بیراه نگفته ایم، اگر بگوییم؛ چناچه این طرح زودتر اتفاق می افتاد، شاهد افت و خیزهایی این روزهای بازار سرمایه نبودیم. بازار در حال حاضر به شدت در حال احساسی شدن است و این احساسی شدن از یکسو ناشی از افزایش سهم معامله گران تازه کار در بازار است و از سوی دیگر محصول شکنندگی ناشی از عدم تنوع شرکتهای حاضر در بازار است. اگر چه در این روزها شاهد ورود شرکتهای بیشتری به بازار بورس هستیم، ولی هنوز بسیاری از این بنگاههای به دلیل وابستگی به تسهیلات بانکی حضوری تمام قد در بازار سرمایه ندارند و این بدان معنی است که تمام توان اقتصادی کشور در سطح بنگاههای بزرگ در بازار سرمایه حاضر نشده و بازار متناسب با استقبال که از سوی صاحبان نقدینگی رشد نکرده است.
درهر صورت اگر بانک مرکزی تلاش دارد نقدینگی را مهار کند نباید فراموش کند تقویت بازار سرمایه یکی از اصلی ترین راهکارهای چنین هدفی محسوب می شود. برای تقویت بازار سرمایه نیز ضرورت دارد طرح مسکوت مانده تفکیک بازار پول از بازار سرمایه را با جدیت دنبال و در کوتاه ترین فاصله زمانی ممکن اجرایی کند؛ حتی اگر این اتفاق قبل از تصویب قانون ناظراصلاح نظام بانکی رخ دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399