یکشنبه, 28 مهر 1398 ساعت 10:37
کد خبر: 63088

راهپیمایی اربعین نمادی از قدرت جهان اسلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیف اله یزدانی

سفر به حجاز و شرکت در مراسم حج برای حجاج اقصی نقاط جهان سالانه 3 تا 13 هزار دلار هزینه دارد، هزینه ای که عنوان می شود دولت سعودی از آن برای اداره حدود یک و نیم میلیون نفر مسلمان از آن استفاده می کند. در ایران نیز هر ساله جمعیتی حدود دو تا سه میلیون مسلمان از اقصی نقاط جهان گرد هم می آیند تا به زیارت سید الشهدا حسین بن علی (ع) مشرف شوند. جمعیتی که پای پیاده به دور از هزینه های سنگین و تنها برای ادای احترام به ائمه اطهار گرد هم می آیند و با حضور خود دنیا را شگفت زده می کنند.

این هردو مراسم اگر چه یکی از شعائر واجب دین اسلام و دیگری از مناسک مستحب و توصیه شده هستند در کنار هم نشان از همبستگی جامعه جهانی اسلام و قدرت نمایی پیروان این دین الهی دارد که می تواند انسانها را با تکیه بر پیوندهای اعتقادی مستحکم چنان به دور هم جمع و به هم نزدیک سازد که هیچ مرام و مسلک دیگری نمی تواند.
ای کاش بن سلمان و دیگر حکام سعودی نیز با توجه به این قدرت اعتقادی مستحکم به خود آمده و به جای تکیه بر قدرت کشورهایی مانند امریکا با استعانت از قدرت دین اسلام جایگاه خویش را تحکیم و نه بر سرزمینهای اسلامی بلکه بر قلوب مسلمانان حکم فرمایی کنند، آنچنان که در ایران اسلامی شاهد آن هستیم.
هریک از مناسبت های جاری در دین مبین اسلام از اعیاد قربان، غدیر، فطر گرفته تا مناسبت هایی مانند عاشورا و اربعین بسترهایی هستند که حاکمانی مانند بن سلمان به دلیل خودخواهی و وابستگی به مادیات نمی توانند از آنها استفاده کنند در حالی که طی سالهای گذشته هوشمندی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در اعلام روز قدس به عنوان روزی برای بزرگداشت مردم مظلوم فلسطین درآخرین جمعه ماه مبارک رمضان و ذکاوت مثال زدنی مقام معظم رهبری در انتخاب اربعین حسینی برای ارایه جلوه ای از هم بستگی جهان اسلام نشان میدهد که تا چه حد می توان بر اساس مبانی دین مبین اسلام و آموزه های ائمه اطهار فرصت برای همگرایی، اعتلا و همسویی در جهان اسلام فراهم ساخت و نباید فراموش کرد که امروز و بعد از چهارده قرن از ابلاغ دین اسلام به پیامبر اکرم (ص) هر یک از اقدامات بزرگان ما در استفاده از این فرصت ها و یا در مقابل فرصت سوزی ها میزانی است برای شناخت سره از ناسره.
اتکاء به قدرت برگرفته از دینی الهی و اعتقادات ریشه دار جامعه اسلام می تواند استوارترین و صحیح ترین مسیر در نیل به رستگاری ملت ها باشد. امید که روزی تمامی رهبران جهان اسلام با اتکاء به این قدرت راستین و برگرفته از اعتقادات راستین مسلمانان جهان جهت شکل گیری جهانی به دور از استبداد، استعمار و استثمار گام بردارند. و در آن روز به طور حتم اندیشه متعالی انقلاب اسلامی با رهبری ولایت فقیه جایگاهی ویژه خواهد داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399