سه شنبه, 30 مهر 1398 ساعت 08:45
کد خبر: 63209

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان شیلات ایران عنوان کرد:

تولید ماهیان خاویاری در جایگاه سوم جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا علی نژاد

عصر اقتصاد: رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ایران جایگاه نخست تولید ماهی قزل‌آلا در دنیا را دارد، گفت: شرایط طوری است که برای هر میزان تولید، مجوز درخواست بشود، سازمان شیلات پاسخگو خواهد بود.

نبی الله خون میرزایی روز گذشته در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین المللی شیلات و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه به منظور معرفی توانمندی های داخلی برای پاسخگویی به نیازهای داخلی و خارجی برگزار شده است.
وی با اشاره به حضور شرکت هایی از کشورهای اسپانیا، چین و کانادا در این نمایشگاه گفت: علیرغم شرایط تحریم امسال نسبت به سال گذشته و سال های قبل از آن میزان استقبال بیشتر بوده و سال گذشته تعداد شرکت های حاضر در این نمایشگاه ۷۷ شرکت بود که امسال این رقم به ۹۳ رسیده است.
خون میرزایی این فضا را فرصت خوبی برای معرفی توانمندی های داخلی و برقراری ارتباط بین گروه های ذینفع مختلف عنوان کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دستاوردهای شیلات اظهار داشت: سال گذشته موفق شدیم فراتر از تکالیفی که بر عهده ما قرار داده شده بود عمل کنیم و این اتفاق هم در زمینه میزان تولید، هم صادرات و ارز آوری و هم بهبود تراز تجاری اتفاق افتاد.
خون میرزایی اظهار امیدواری کرد روند شتابان تولید و صادرات محصولات شیلاتی که در شش سال گذشته شروع شده تداوم یابد.
وی اضافه کرد: مطمئن هستیم در سال ۹۸ نیز در بسیاری از زمینه ها جلوتر از تکالیفی خواهیم بود که برای ما در نظر گرفته شده است.
نبی‌الله خون‌میرزایی گفت: ایران در سالهای گذشته در تولید محصولات آبزیان و شیلات اقدامات بزرگی را انجام داده به طوری که در حال حاضر جایگاه نخست تولید ماهی قزل‌آلا را در دنیا دارد. همچنین در تولید ماهیان خاویاری جایگاه سوم جهان را کسب کرده و در تولید میگو هم جایگاه بسیار مناسبی را کسب کرده است.
رئیس سازمان شیلات ایران همچنین از افزایش سرانه مصرف ماهی ایران خبر داد و گفت: در حالی که در سال‌های گذشته سرانه مصرف ماهی در ایران حدود 8 کیلوگرم بود، اما سال گذشته این رقم به 12.1 کیلوگرم افزایش یافته و رشد جهشی داشته است.
با توجه به اینکه ایران در تولید گوشت قرمز خودکفا نیست و سالانه مجبور است 150 هزار تن از این محصول را وارد کند، سیاست کشور سوق دادن مصرف به سمت گوشت‌های سفید مانند مرغ و ماهی است و رئیس‌جمهور هم سال گذشته به این مسئله تأکید کرده است.
خون‌میرزایی در ادامه به بیماری لکه سفید نیز اشاره کرد و گفت: این بیماری در تمام دنیا وجود دارد و در کشور ما هم بومی شده است، اما به رغم این مشکلات، سال گذشته تولید مناسبی را داشتیم و امسال هم پیش‌بینی می‌شود تولید ما در میگو از تعهدات ما بیشتر باشد.
وی درباره پیش‌بینی تولید و اینکه تکلیف برنامه چقدر است، پاسخی نداد و گفت: باید منتظر ماند که وضعیت تولید تا پایان سال چقدر می‌شود، اما مطمئناً وضعیت خوبی خواهیم داشت.
 
* تولیدات شیلاتی از برنامه جلوتر است
رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه بخش تولیدات شیلاتی سال گذشته از تکلیف برنامه جلوتر بود، گفت:‌ امسال نیز مطمئن هستیم بیشتر از تکلیف برنامه تولید خواهیم کرد.
وی ادامه داد: سال گذشته بیش از یک میلیون و 100 هزار تن تولیدات شیلاتی داشتیم که امسال حدود 150 هزار تن تولید ما بیشتر شده است.
به گفته خون‌میرزایی، مهم‌ترین سرمایه کشور ما در حوزه شیلات این است که دانش تولید کاملاً بومی است و هیچ نیاز به دانش وارداتی نداریم.
وی همچنین تأکید کرد: همکاری خوبی هم مراکز تحقیقاتی با بخش شیلات دارند که باعث هم‌افزایی در تولید محصول شده است.
 
* صید غیر مجاز ذخایر ماهیان را کاهش داده است
خونمیرزایی با بیان اینکه از هر گونه درخواست برای تولید و پرورش ماهی استقبال می‌کنیم، گفت: هیچ‌گونه محدودیتی در صدور مجوز و مجوز پرورش ماهی وجود ندارد.
وی در خصوص که آیا تجهیزات پرورش ماهی در قفس وارد می‌شود یا در داخل تولید می‌شود، گفت: برخی از نیازها در داخل تولید می‌شود و برخی هم وارداتی است، بستگی به این دارد که تولیدکنندگان ما چه تجهیزاتی را درخواست کنند و ما متناسب با آن به نیاز آنها پاسخ خواهیم داد.
وی در ادامه  درباره اینکه اخیراً در منطقه چابهار، صیادان بومی می‌گفتند ذخایر ماهی بسیار کم شده و آنها مجبور هستند به کشورهای آفریقایی نظیر سومالی بروند، گفت: در حال حاضر برداشت صید بسیار بیشتر از ذخایر ماهیان است و در حقیقت بسیاری از آنها بدون اینکه مجوز و پروانه داشته باشند، اقدام به صید غیرمجاز می‌کنند و این دلیل بر کاهش ذخایر ماهیان هم شده است.
صید ساحلی بیش از ظرفیت منابع است
خون میرزایی با بیان اینکه برداشت و صید ساحلی بیش از ظرفیت منابع دریایی است، گفت: متاسفانه عمده این صیدها به صورت غیرمجاز و غیرقانونی انجام می شود و ما با اینکه یگان حفاظت داریم اما بضاعت کامل برای مقابله با این امر را نداریم.
وی ادامه داد: بخشی از این مساله نیز به حوزه های قضایی و نمایندگان عالی دولت در استان ها مربوط است که امیدواریم پیگیری شود.
خون میرزایی با اشاره به اینکه دلیل اصلی این مساله بیکاری و عدم اشتغال است، اظهار امیدواری کرد: جمعیت بیکار را به سوی اشتغال های مناسب از جمله آبزی پروری هدایت کنند.
وی همچنین با بیان اینکه برنامه ای برای صید تجاری ماهیان دریای خزر نداریم، گفت: بر اساس تحقیقاتی که هر سال انجام می شود فعلا چشم اندازی برای اینکه این کار را از سر بگیریم وجود ندارد.
رئیس سازمان شیلات ایران در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تجهیزات مورد استفاده در پرورش ماهی در قفس داخلی است یا وارد می شود، گفت: بخشی از این تجهیزات داخلی است و کسانی که خواهان تکنولوژی های داخلی است می توانند از آن استفاده کنند، بخشی هم خارجی است و انهایی که تمایل به استفاده از تجهیزات خارجی دارند می توانند از این بخش استفاده کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399