سه شنبه, 30 مهر 1398 ساعت 12:24
کد خبر: 63227

اطلاعات تکميلي

  • وزیر جهاد کشاورزی:

آمریکا دروغ می‌گوید، در غذا و دارو هم تحریم شده‌ایم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: برخلاف ادعای آمریکایی‌ها که غذا و دارو مشمول تحریم‌های ایران نمی‌شود، آنچه در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده نشان می‌دهد که واردات این محصولات به ایران عملا تحریم شده است.

محمود حجتی صبح امروز در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: وقتی تبادلات بانکی یک کشور محدود می‌شود، عملا امکان نقل و انتقال ارز بسیار سخت است و در این زمینه حتی اگر لفظا اعلام کنند که دارو و غذای ما را تحریم نکرده‌اند اما با توجه به نبود امکان انتقال ارز، عملا تحریم به این حوزه‌ها نیز وارد شده است.
به گفته وی، با توجه به این‌که درصدی از واردات این کالاها در ایران از کشورهای قاره آمریکا انجام می‌شود و برای انجام این واردات عملا راهی جز انتقال دلار و یورو وجود ندارد، ما در ماه‌های گذشته در این حوزه‌ها با دشواری‌هایی روبه‌رو شده‌ایم. برای مثال واردات روغن خام و ذرت، دانه‌های روغنی و کنجاله سویا بخشی از کالاهایی است که صادرات عمده آنها از کشورهای قاره آمریکا انجام می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که با وجود این تهدیدها و تحریم‌ها هیچ نگرانی در تامین غذای مردم وجود ندارد، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تامین غذای مردم انجام شده و تحریم‌ها در این حوزه نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند.

وزیر جهاد کشاورزی

حجتی با اشاره به بهبود وضعیت برداشت برخی محصولات در ایران، ادامه داد: تولید زعفران سال قبل از ۳۵۰ تن به ۵۰۰ تن رسید و در حوزه تولید سیب نیز چهار میلیون تن و در مرکبات ۴.۵ میلیون تن محصول برداشت کردیم که این کالاها در حوزه صادرات می‌تواند به ما کمکی ویژه بکند.
به گفته وی، آنچه که در کشاورزی مهم است تقاضامحور بودن تولید است زیرا نمی‌توان انتظار داشت که یک محصول کشاورزی تولید شود اما مشتری برای آن وجود نداشته باشد. در ایران برخی کشاورزان با این تصور که چون محصول سال قبل مشتری داشته، امسال نیز مشتری زیادی خواهد داشت یک محصول را می‌کارند اما به دلیل نبود تقاضا، با فشارهای مالی جدی روبه‌رو می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که یکی از دلایلی که اقتصاد ایران در حوزه صادرات نتوانسته با قدرت بالا ظاهر شود، عدم عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای و جهانی است، گفت: خوشبختانه در ماه‌های گذشته مذاکرات خوبی برای عضویت در پیمان اوراسیا انجام شد که در صورت نهایی شدن فرآیندها که طبق برنامه‌ریزی باید تا پنجم آبان‌ماه انجام شود، گام نخست عضویت ما در این حوزه برداشته می‌شود و می‌توانیم از حضور در یک پیمان اقتصادی منطقه‌ای استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399