چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 08:38
کد خبر: 63259

برنده فضای زد و خورد اقتصادی کیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

درگیری لفظی رئیس کل بانک مرکزی و خودروسازان با اظهار نظر روز گذشته رحمانی، وزیر صنایع وارد فاز جدیدی شد که سعی خواهیم کرد به مضرات این تقابل بپردازیم.

روز گذشته در سرمقاله روزنامه به 3 نکته اشاره کردیم که سخنان جناب همتی در این مقطع حساس با وجود نارسایی هایی که در صنعت خودروی کشور وجود دارد، به مصلحت نیست.
امروز می خواهیم به پاسخ وزیر صمت و ایجاد تقابلی که با پاسخگویی ایشان در اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد، بپردازیم.
ابتدا قبل از استدلال و بیان برخی نقطه نظرات قصد داریم به شانیت و جایگاه کنونی این 2 بزرگوار اشاره ای تکراری کنیم.
اولی، یعنی رئیس کل بانک مرکزی به عنوان سکاندار سیاست های پولی کشور که مهمترین نقش را در پشتیبانی مالی از بخش صنعت و تولید کشور دارا است و دوم وزیر صنایع به عنوان اصلی ترین متولی بخش تولید کشور که هر دو بزرگوار با عضویت در هیات دولت و کابینه نقش مهمی در راهبری اقتصاد کشور به عهده دارند، وارد این جنجال خود ساخته شده اند.
حال با توجه به جایگاه عزیزان ذکر چندین سوال اساسی خالی از لطف نیست؛
  1. این دو بزرگوار با این چالش در وضعیت کنونی اقتصاد کشور چه اهدافی را دنبال می کنند و چه پالس هایی به اقتصاد کشور صادر خواهند کرد؟
  2. این ناهماهنگی در بالاترین سطح اقتصاد کشور تابع کدام عقل سلیم سیاسی و اقتصادی قابل تعریف است.
  3. جایگاه نظام برنامه ریزی و فعالیت در چارچوب اسناد بالادستی و برنامه ریزی کشور کجاست؟
  4. جایگاه مدیریت اطلاع رسانی و نحوه بازتاب این چالش ها در رسانه های کشور در خصوص این تقابل ها چگونه است؟ و آیا اساساً تیم اطلاع رسانی آنها خود را مقید به مدیریت این فضا می داند؟
  5. یارکشی هایی که در اثر این تقابل در فضای اقتصاد کشور شاهد هستیم، چه میزان واقعی و تا چه میزان براساس منافع صنفی شکل گرفته است؟ قطعاً این فضا به تسویه حساب های صنفی و واکنش های غیر شفاف منتهی خواهد شد.
       6.مردم و دغدغه حل مشکلات آن ها در این تقابل کجای بازی است و این که تا چه میزان این زد و خوردهای رسانه ای به ناامیدی مردم نسبت به کارگزاران نظام و دولت منتهی می شود؟

 آن چه ملاحظه می فرمایید، تقابل یک بازی دو سر باخت برای دولت و مردم است که ادامه این فضای مسموم تنها ناامیدی به دولت و افزایش مشکلات معیشتی و تولید کشور را در پی خواهد داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399