چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 08:49
کد خبر: 63262

اطلاعات تکميلي

  • گزارش فصلی اقتصاد ایران منتشر شد:

شکست برنامه ششم توسعه در سال 97

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مصطفی کمالو

عصراقتصاد: مرکز آمار در گزارش فصلی خود که روز دوشنبه  ۲۹ مهر منتشر کرد، به بررسی شاخص‌های کلان اقتصادی در پرداخته است. منابع آماری این نشریه شامل نتایج آمارگیریهای نمونه ای اجرا شده توسط مرکز آمار ایران، آمارهای ثبتی دستگاه های اجرایی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران است. طرح های آمارگیری مورد استفاده در این گزارش شامل طرح آمارگیری از نیروی کار، طرح آمارگیری از قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری و روستایی و طرح های آمارگیری از قیمت تولیدکننده بخش های مختلف، طرح گردآوری اطلاعات پروانه های ساختمانی صادرشده توسط شهرداری های کشور و طرح جمع آوری اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در کل کشور و شهر تهران است.

این گزارش با مقایسه شاخص هاي منتخب اقتصادي برنامه ششم توسعه کشور با عملکرد سال 1397 نشان می دهد که رشد اقتصادی کشور در سال 1397 رقم 9/4 –درصد را نشان می دهد، در حالی که در برنامه ششم توسعه برای محصول ناخالص داخلی متوسط رشد سالانه 8 درصد پیش بینی شده بود.
همچنین متوسط نرخ تورم پیش بینی شده برای سال های برنامه 8/8 درصد است اما این شاخص در سال 1397 رقم 9/26 درصد را نشان می دهد و برای نرخ بیکاری متوسط 2/10 درصد پیش بینی شده است که این شاخص در سال 1397 رقم 0/12 درصد را نشان می دهد. با توجه با شاخص های رشد اقتصادی، تورم و بیکاری در این گزارش می توان به این نتیجه رسید که عملکرد سال 1397  مطلوب نبوده و فاصله زیادی با اهداف برنامه ششم توسعه داریم.
 
بر طبق اطلاعات این گزارش شاخص هاي کلیدي اقتصاد در فصل بهار 1398 نرخ بیکاری جمعیت 10ساله و بیشتر 10.8 درصد بوده که نسبت به فصل زمستان 1397، 1.3 درصدکاهش داشته است. محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال 1390 در فصل زمستان 1397به رقم 1716703میلیارد ریال رسیده است که رشد آن نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/8- درصدبوده است. شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور در فصل بهار1398 (بر مبنای سال 1395) رقم 1/173بوده است که درصد تغییرات 12 ماه منتهی به خرداد1398نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم) 6/37درصد بوده است.
 
 
گفتنی است بر طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی سال 2019 میلادی ایران معادل منفی 9.5 درصد برآورد شده است. همچنین طبق گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران، تورم سالانه تا انتهای شهریور ماه سال 1398 به بالای 40 درصد رسیده است. در عین حال نرخ بیکاری که مرکز آمار ایران برای تابستان سال جاری اعلام و بیکاری 10.8 درصدی برآورده کرده است. این وضعیت از شاخص‌های کلیدی اقتصاد نشان‌دهنده تولیدکنندگان و عامه مردم تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته اند و طیف وسیع غیر مولدها به طرز غیرمتعارفی برخورداری های جنون آمیز پیدا کرده اند.
 صاحب نظران برجسته اقتصاد توسعه در خصوص شکست برنامه ریزی در ایران، معتقد اند؛ آنچه در سند برنامه ششم توسعه مشاهده می‌شود، نشان‌دهنده غربت و دورافتادگی شدید نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع کشور از مسئله توسعه است. ویژگی مشترک همه برنامه‌های توسعه قبل و بعد از انقلاب این است که این برنامه‌ها بدون ارائه درک روشمندی از مفهوم و بنیان‌های نظری توسعه، نوشته و اجرا شده و ویژگی مشترک همه آن‌ها این است که هیچ بحثی از این دوجنبه توسعه به میان نیامده است.
بنابراین در درجه اول باید یک برخورد فعال و عالمانه در زمینه طراحی و تدوین برنامه توسعه را در دستور کار قرار گیرد. همیشه وقتی اسنادی به نام برنامه توسعه منتشر می‌شد و پس از صرف منابع، اهداف را محقق نمی‌کرد این مسئله مطرح می‌شد که این اتفاق را باید شکست برنامه‌ریزی تلقی کرد یا شکست برنامه‌ریزان؟ این شکست نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع است که با درکی بیش‌ازحد سطحی و با سلیقه‌‌ای که بیش‌ازحد به ظواهر و ظاهرسازی اهمیت می‌دهد، منابع مادی، انسانی و زمان را بدون تحقق دستاوردی مهم، از جامعه می‌گیرد. یکی از راه‌های اصولی نجات کشور این است که برنامه‌ریزی را به روش علمی و به اعتبار همه دستاوردهای نظری توجیه‌کننده برنامه‌ریزی شناسایی کنیم و بعد به معنای دقیق کلمه، برنامه بریزیم نه اینکه به سبک‌وسیاق موجود، بدون فراهم‌کردن ملزومات، تظاهر به برنامه‌ریزی کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399