دوشنبه, 06 آبان 1398 ساعت 18:39
کد خبر: 63354

ابراز نگرانی از کاهش تعرفه واردات چای خارجی از ۲۰ به ۵ درصد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای کشور از افزایش کیفیت برگ سبز چای در کشور خبر داد و گفت: امسال بیش از ۵۷ هزار تن برگ سبز درجه یک در کشور تولید شده که نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ درصدی داشته است.

محمدصادق حسنی با اشاره به پایان برداشت برگ سبز چای در کشور، اظهار کرد: امسال حدود ۱۲۷ هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شد که ۴۵ درصد آن، بیش از ۵۷ هزار تن درجه یک و ۵۵ درصد آن، بیش از ۶۹ هزار تن درجه دو بود.
وی یادآور شد: میزان تولید برگ سبز درجه یک در سال گذشته ۳۵ درصد بود که امسال با رشد ۱۰ درصدی به ۴۵ درصد رسید.
حسنی دلیل افزایش تولید برگ سبز درجه یک چای در سال جاری را اقدام کارخانه‌های چای برای خرید برگ‌های کیفی با قیمت بالاتر از قیمت خرید تضمینی دانست.
وی گفت: کارخانه‌ها هر کیلوگرم برگ‌های درجه یک کیفی بهاره را ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بالاتر از نرخ خرید تضمینی خریداری کردند و این امر موجب شد کشاورزان برای افزایش کیفیت محصول تشویق شوند.
حسنی همچنین از افزایش تولید مجموع برگ سبز چای در کشور خبر داد و اظهار کرد: در مجموع میزان برگ سبز تولیدی نسبت به سال گذشته افزایش ۱۱ درصدی داشته است.
وی میزان تولید برگ سبز چای در سال گذشته را ۱۱۲ هزار تن اعلام کرد.
حسنی ارزش برگ سبز خریداری شده از کشاورزان را حدود ۳۴۳.۵ میلیارد تومان عنوان کرد که از این میزان ۲۷۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
وی افزود: قدرالسهم کارخانه‌ها از مجموع مطالبات چایکاران ۲۰۶ میلیارد تومان است که از این میزان ۱۷۵ میلیارد تومان آن را پرداخت کرده‌ایم.
حسنی همچنین میزان چای خشک حاصل از برگ سبز چای را ۲۷ هزار و ۱۰۰ تن عنوان کرد.
مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای کشور با اشاره به کاهش تعرفه واردات چای خارجی از ۲۰ به ۵ درصد در سال جاری، نسبت به سرنوشت چای داخلی ابراز نگرانی کرد.
حسنی با تاکید بر اینکه هنوز نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای از کشاورزان برای سال‌زراعی پیش‌رو اعلام نشده است، گفت: امیدواریم که قیمت مناسبی برای خرید تضمینی برگ سبز چای تعیین شود در غیر این صورت با توجه به کاهش تعرفه وارداتی چای خارجی، تولیدکننده چای داخلی توان رقابت نخواهد داشت و تولید آسیب خواهد دید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399