یکشنبه, 12 آبان 1398 ساعت 08:42
کد خبر: 63482

تکرار اشتباه این بار با طرح مسکن ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

وزیر راه و شهرسازی روز گذشته از آغاز ثبت نام طرح مسکن ملی برای عموم مردم خبر داد که قرار است در این طرح چیزی نزدیک به ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در طول ۲ سال ساخته و تحویل داده شود.  البته برای ثبت نام و آورده ریالی متقاضیان در این طرح شرایطی عنوان شده که به نظر میرسد بی شباهت به طرح مسکن مهر نمی باشد و احتمالا با همان مشکلات طرح قبلی مواجه خواهیم بود که به برخی موارد آن اشاره خواهیم کرد. ۱- این پروژه همانند مسکن مهر فاقد برنامه زمانبندی واقعی است که نتیجه آن قطع به یقین تاخیر در تحویل پروژه به متقاضیان خواهد بود. همانطور که میدانید چیزی بالغ بر ۷۰ درصد واحدهای مسکن مهر در همین دولت تکمیل شد و همچنان نیز ادامه دارد. در حالیکه قرار بود پروژه مسکن مهر در یک دوره ۴ ساله به اتمام برسد.

به این مساله فراهم نبودن به برخی امکانات زیربنایی و رو بنایی حتی بعد از تحویل واحده ها را هم میتوان اشاره کرد ،بنابراین تحویل ۴۰۰ هزار واحد طی ۲ سال خوش بینانه و چیزی در حد توهم است. ۲- شاهد آن هستیم که در طرح مسکن ملی قرار است همانند مسکن مهر از منابع بانکی به عنوان اصلی ترین محل تامین هزینه پروژه استفاده شود که بازهم با توجه به ابتر ماندن این طرح قطعا دولت بعدی با همین مشکلات دولت فعلی مواجه خواهد شد. فراموش نکرده ایم در آغاز به کار دولت تدبیر و امید انتقادها نسبت به بدهکار کردن و گروگان گرفتن دولت با پیش خور کردن منابع عمومی از طریق طرح هایی نظیر مسکن مهر چه میزان رنگ و بوی واقعیت به خود گرفت و این دولت نیز ظاهرا قصد تکرار همان اشتباه عمدی را دارد! به بیان دیگر ظاهرا نام نهادن طرح ها و گره زدن عنوان ها با دولت ها ولو با تکرار اشتباهات به یک رسم تکراری در دولت ها تبدیل شده است.۳- یکی از مشکلاتی که در طرح مسکن مهر شاهد بودیم و با این شرایط ثبت نام به احتمال قوی در طرح مسکن ملی هم شاهد خواهیم بود عدم صحیح احراز هویت متقاضیان است که این شرایط ۲ مشکل عمده را به وجود خواهد آورد. اول مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ است در حالیکه این مهاجرت از شهرها به حاشیه ها صورت نمیگیرد بلکه از روستاها به حواشی شهرهای بزرگ انجام می پذیرد و دوم سوداگری واحدهایی هست که متقاضیان به دلیل عدم تمکن مالی معمولا از دریافت واحدها منصرف و دلال ها جریان عرضه و تقاضا را مدیریت میکنند . نمونه ای که هم اکنون در حال رویت هستیم و هیچ تدبیری هم برای جلو گیری از آن اتخاذ نکردیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399