یکشنبه, 19 آبان 1398 ساعت 09:23
کد خبر: 63750

رمز دوم پویا نمادی از بی توجهی به آموزش و فرهنگ سازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

رمز دوم پویا به عنوان جایگزین رمز ایستا برای جلوگیری از کلاهبرداری های اینترنتی در حال اجباری شدن است. البته سوال این است که یک روز بعد از انتشار گزارشی به نقل از رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه رمز دوم پویا به دلیل هوشمند نبودن تمامی گوشی های همراه مقدور نمی باشد، اطلاعیه اول بانک مرکزی در رابطه با اجباری شدن رمز پویا از دی ماه منتشر می شود!

سوالات و ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد اما نحوه عملکرد نظام بانکی و نظام اطلاع رسانی در حیطه رمز دوم از روز نخست گویای نوعی عدم انسجام است؛ عدم انسجامی که تداعی کننده یک بحران ناگفته به نظر می رسد و متاسفانه این شتابزدگی و آشفتگی بعد از چند ماه همچنان ادامه دارد. حال مقصر کیست؟ سوالی است که به آن پاسخ دقیقی نمی توان داد.
اما فارغ از این روند آشفته و شتابزده که اطلاع رسانی را دستخوش گسستگی کرده است به نظر می رسد کل فرایند نوعی فرار از واقعیت است. طی چند سال اخیر به رغم تلاش های صورت گرفته برای ایجاد یک نظام بانکداری الکترونیک منسجم و با ضریب امنیت بالا به هر دلیلی نظام بانکی حاضر نشد به این یکپارچگی تن دهد بنابراین حفره های امنیتی بسیاری در سیستم های پرداخت ایجاد شده است و این رمز پویا با مشکلاتی که پیش روی مشتریان نظام بانکی خواهد گذاشت نمی تواند رافع مشکلات سیستمی نظام بانکی باشد.
اما فارغ از بعد فنی که به طور حتم با همراهی بیشتر شاکله نظام بانکی قابل حل است، اصل موضوع و تلاش برای راه اندازی رمز پویا ( که زیر ساختهای ارتباطی آن با مردم و مشتریان نظام بانکی هنوز در ابهام است ) برای مقابله با کلاهبرداری های رو به گسترشی است که به دلیل دانش اندک مردم نسبت به استفاده از خدمات الکترونیکی و به خصوص نظام پرداخت الکترونیک رخ می دهد.
در شرایطی که عنوان می شود فقط تائید ارتباط شماره حساب افراد با شماره تلفن همراه ایشان هزینه گزافی به نظام بانکی تحمیل می کند و هنوز این هزینه تعیین تکلیف نشده است بهتر نبود تلاشی جدی در جهت افزایش دانش کاربران در استفاده از سامانه های پرداخت الکترونیک صورت می گرفت؟
واقعیت این است که اطلاع رسانی درست و افزایش سطح دانش مردم نسبت به استفاده درست از سامانه های الکترونیکی پرداخت هزینه به مراتب کمتری نسبت به اجباری کردن رمز پویا به دنبال دارد ولی به نظر می رسد تصمیم گیرانی که به دلیل بحرانی ناگفته، دچار آشفتگی شده اند، هیچ توجهی به مبحث آموزش و فرهنگ سازی ندارند.
همانطور که سالهاست بسیاری از دستگاهها در حالی که بودجه های کلانی در رابطه با آموزش و فرهنگ سازی دریافت می کنند ولی در عمل خروجی آنها دردی از مردم دوا نکرده است.
نحوه عملکرد نظام بانکی در مورد رمز پویا در این دو روز اخیر ضمن آنکه نمادی از نحوه برخورد مدیران با موضوع آموزش و فرهنگ سازی در کشور است، گویای بی توجهی ایشان به موضوع بهره وری منابع نیز هست زیرا همانطور که اشاره شد هزینه ای که تنها راه اندازی اجباری رمز پویا به مردم و نظام بانکی تحمیل می کند به مراتب بیش از اطلاع رسانی و افزایش سطح دانش مردم نسبت به کلاهبرداری های مجازی است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399