سه شنبه, 21 آبان 1398 ساعت 14:20
کد خبر: 63759

اطلاعات تکميلي

  • درخشش بانک‌های‌ ایرانی در صنعت مالی اسلامی؛

ایران پرچم دار بانکداری اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی

یکی از سیاست های اصلی بانکداری در نظام جمهوری اسلامی حرکت در مسیر بانکداری اسلامی و دوری از روشهایی است که بانک را از مسیر شرعی دور می کند. این سیاست به گواه آمارهای بین المللی به درستی در حال طی شدن است.

بر اساس گزارش سالانه نشریه بین‌المللی بنکر، ایران سهم و نقش قابل توجهی در افزایش میزان دارایی‌های اسلامی داشته و کشورهایی همچون عربستان، مالزی و امارات در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. طبق گزارش بازار بین‌المللی مالی اسلامی (IIFM)، بازار صکوک در سال‌های اخیر با روند رو به رشدی روبرو بوده و در کشورهایی مانند مالزی، عربستان و امارات از وضعیت مناسبی برخوردار است. بر اساس آمار این گزارش، حجم صکوک منتشر شده در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۲۳.۱۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷، حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است. در این میان، بخش عمده انتشار صکوک مربوط به کشورهای آسیایی، آفریقایی و شورای همکاری خلیج فارس (PGCC) بوده است.

با این اوصاف از میان جنبه‌های مختلف صنعت مالی اسلامی می‌توان گفت بانکداری اسلامی با سهم ۷۲ درصدی و ارزش دارایی‌هایی بالغ بر ۱.۶ تریلیون دلار و همچنین با متوسط نرخ بازده دارایی ۱.۲۱ درصد توانسته است به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بخش صنعت مالی اسلامی در جهان شناخته شود.

علاوه بر رشد سریع دارایی‌های منطبق بر شریعت در هر منطقه، افزایش تعداد موسسات جدید و تازه تأسیس در بازارهای کمتر توسعه‌یافته طی سال‌های اخیر نیز دال بر پتانسیل بالای بخش بانکداری اسلامی در بازار مالی اسلامی و ترجیح مسلمانان و همچنین غیرمسلمانان به انجام عملیات بانکی خود در بانک‌های اسلامی نسبت به بانک‌های متعارف بوده است.

به طور معمول، بانکداری اسلامی نسبت به بانکداری متعارف دارای دو مزیت است. اول اینکه بانک‌های اسلامی ملزم به رعایت استانداردهای اخلاقی در عملیات بانکی خود هستند. دوم این که درآمد این قبیل از بانک‌ها از دارایی‌های قابل شناسایی و ملموس حاصل می‌شود، در حالی‌ که درآمد بانک‌های متعارف را ترکیبی از مشتقات و اوراق قرضه تشکیل می‌دهد. در واقع، از آنجا که بانک‌های اسلامی نمی‌توانند از طریق بهره، درآمد کسب کنند، لذا بیشتر به دارایی‌های ملموس مانند املاک و مستغلات و حقوق صاحبان سهام متکی هستند.

در حال حاضر حدود ۵۰۵ بانک اسلامی و ۲۰۷ باجه اسلامی در جهان به انجام عملیات بانکداری منطبق با اصول اسلامی (شریعت) می‌پردازند. با این اوصاف، ایران با داشتن نظام بانکداری یکپارچه اسلامی توانسته است، سهم و نقش قابل توجهی در افزایش میزان دارایی‌های اسلامی داشته باشد و کشورهایی همچون عربستان، مالزی و امارات در رتبه‌های بعدی از لحاظ بیشترین سهم از دارایی‌های بانکداری اسلامی، قرار می‌گیرند.

علی‌رغم مشکلات موجود علی الخصوص تحریم ها، امید است با چشم‌انداز روشن این نظام مالی در جهان، بانک‌های ایرانی بتوانند در راستای تعامل بیشتر با نهادهای مالی بین‌المللی (همچون IFSB، IIFM، AAOIFI و غیره)، استانداردسازی محصولات مالی اسلامی با شرایط روز جهان و توسعه ابزارهای مالی بین‌بانکی جدید جهت کاهش آثار تحریم‌ها به رفع نیازهای مشتریان و تقویت ارتباطات تجاری و منطقه‌ای خود بپردازند. این اقدامات می‌تواند زمینه رشد و تعمیق هرچه بیشتر بازار مالی و به تبع آن توسعه اقتصادی کشور را فراهم آورد

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395