دوشنبه, 20 آبان 1398 ساعت 08:28
کد خبر: 63810

مبارزه با فساد نباید به چرخه اقتصاد لطمه وارد کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

ضرورت برخورد قاطع با مفسدین و اقدامات صورت گرفته از سوی قوه قضائیه قابل تقدیر است و می توان گفت برای نخستین بار جامعه و افکار عمومی شاهد هستند که هیچ مصونیتی در صورت ارتکا به جرم در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. اما در کنار این مساله نکته دیگری وجود دارد که باید در مورد آن به راه حل های مناسبی دست پیدا کرد که البته عزم جدی و همکاری تنگاتنگ قوای سه گانه را نیز طلب می کند و آن تاکید بر امنیت فعالیت های سالم اقتصادی است.

در فضای اطلاع رسانی خوشبختانه از سوی قوه قضائیه شاهد حساسیت زیادی بوده ایم تا جریانات خاص رسانه ای که متاسفانه آلوده به مناسبات سیاسی است، کمتر به جریان قضائی ورود داشته باشد و این جریانات نتوانند بر مسیر آغاز شده تاثیر گذار باشند. که البته با توجه به رسیدگی های صورت گرفته دور از انصاف است بگوییم قوه قضائیه نسبت به موضوع مفاسد اقتصادی جناحی عمل کرده است. ولی همان آلودگی سیاسی موجود در جریانات رسانه های کشور به رغم همه تلاش های صورت گرفته در بسیاری از موارد باعث شده، شائبه جناحی به این روند نسبت داده شود. تالی مفاسد این اتفاق هم در جای دیگری بیرون می زند که نه سیاسی است و نه قضایی، بلکه کاملا اقتصادی است. یعنی احساس نا امنی که به بدنه اقتصاد و مدیران اقتصادی وارد می سازد.
زمانی که روند رسیدگی به مفاسد اقتصاد بنا به هر دلیلی در فضای رسانه، سیاسی جلوه داده شود، چه از سوی جناحهای موافق روند و چه از سوی منتقدین و جناح مقابل اولین واکنش در فضای اقتصادی احساس نا امنی است.
عبارت « سرمایه ترسوست » برای همه کسانی که با ادبیات اقتصادی آشنایی دارند، تعبیری آشناست و همین مفهوم در شرایطی که احساس شود مبارزه با مفاسد مسیری غیر از اهداف اصلی را دنبال می کند، به ما می گوید که واکنش بازار توقف است.
سرمایه اصطلاحا پس می کشد و به خواب می رود. در این شرایط رکود تشدید خواهد شد و به تبع آن دیگر ابعاد اجتماعی، سیاسی و حتی فرهنگی مورد تهدید قرار می گیرند.
نکته اینجاست که بحث مورد اشاره نه در سطوح رسانه ای که در جلسات سران سه قوه باید حل و فصل شود و کشیده شدن هر نوع شائبه ای از اختلاف نظر بین روسای قوا که هر یک به تبع جایگاه سیاسی به جناحی خاص نزدیکند، به تشدید همان روند خطایی منجر می شود که در ابتدای این مطلب آنرا به روند غلط اطلاع رسانی نسبت دادم.
زمانی شعار دولت این بود که هم چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد و هم چرخ زندگی مردم؛ امروز و در اینجا هم باید این شعار را سر داد که هم با فساد باید مبارزه شود و هم چرخ اقتصاد باید بچرخد.
البته عملی شدن این شعار نیاز به مذاکرات سنگین و زمان بر (مانند آنچه در مورد برجام انجام گرفت) ندارد؛ اگر همه جناح ها قبول کنند که خط قرمزی به عنوان منافع ملی وجود دارد و اقتصاد ملی و معاش مردم بخشی از منافع ملی است و هیچ رقابت سیاسی نباید خدشه ای به آن وارد سازد. در این صورت بخش زیادی از مشکل حل شده و می ماند تعامل در همین چارچوب که این هم از وظایف قوای سه گانه محسوب می شود و عمل به وظیفه نیز همه قبول دارند که انتظار زیادی نیست.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395