دوشنبه, 20 آبان 1398 ساعت 08:42
کد خبر: 63812

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر جهادکشاورزی اعلام کرد:

بازار ۲۸۰ میلیونی برای محصولات کشاورزی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا علی نژاد

عصر اقتصاد: معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به جمعیت ۲۰۰ میلیونی اوراسیا گفت: با تفاهمنامه امضا شده با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، محصولات کشاورزی ایران به یک بازار ۲۸۰ میلیونی دسترسی پیدا می کند.

علی‌اکبر مهرفرد صبح روز گذشته در «همایش آشنایی فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا» در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل پنج کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان است، گفت: اوراسیا شامل حدود ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت است و اگر ما همکاری خود را با آنها شروع کنیم، بازار ما با جمعیت داخلی‌مان به ۲۸۰ میلیون نفر تبدیل می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: این موافقتنامه یک پیمان منطقه‌ای است و بالاترین سطح پیمان است.
وی با اشاره به اینکه حجم کالاهایی که در حال حاضر به این منطقه صادر می‌شود، خیلی زیاد نیست، گفت: ما در بخش کشاورزی و صنعت که مکمل هم بوده، وارد شدیم و در حال حاضر در بحث کالاها، نه امتیاز تعرفه‌ای داریم و نه گرفته‌ایم اما در مباحث قرنطینه‌ای، گمرکی و بهداشتی اقدامات خوبی انجام شده است.
مهرفرد گفت: ما در زمینه محصولاتی که ظرفیت تولید خوبی در کشور داریم، امتیازهایی دریافت کردیم که از جمله این محصولات می‌توان به انواع میوه‌ها، محصولات گلخانه‌ای و سیفی‌جات از جمله گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و ... اشاره کرد. همچنین در بحث خشکبار از جمله کشمش، خرما و پسته امتیازاتی دریافت کرده‌ایم.
وی صنعت غذا، آبمیوه و فرآورده‌های شیلاتی از جمله ماهی و میگو را از دیگر کالاهایی عنوان کرد که ایران در زمینه صادرات آنها امتیاز دریافت کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: امتیازهایی که به این کشورها دادیم، بیشتر در حوزه کالاهایی بوده که واردکننده آن هستیم؛ از جمله ذرت، جو، کنجاله، حبوبات و سایر کالاها به ویژه گوشت، روغن (عمدتاً روغن آفتابگردان) که در زمینه بیشتر آنها در کشور با کسری مواجه هستیم.
مهرفرد با اشاره به اینکه در سه تا چهار سال گذشته کارخانجات لبنی کشور امکان صادرات به اوراسیا به ویژه روسیه را نداشتند، گفت: امروز تمام کارخانجات بزرگ لبنی و همچنین شرکت‌های پرورش‌دهنده ماهی و میگو این امکان را دارند.
وی با بیان اینکه در زمینه لجستیک، حمل و نقل ریلی و جاده‌ای نیز با همکاری وزارت راه و شهرسازی اقدامات خوبی انجام شده، اظهار امیدواری کرد که مجموعه این اقدامات منجر به گسترش همکاری ایران و اوراسیا شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره سوآپ گندم نیز توضیح داد که روسیه بزرگترین تولیدکننده گندم دنیا است و سال گذشته حدود ۴۳ میلیون تن گندم صادر کرده است.
مهرفرد گفت: ما چون تمام نیاز کشور را در زمینه گندم در داخل تولید می‌کردیم، بنابراین گندم جزو کالاهای تجارت ترجیحی نیست اما یادداشت تفاهمی بین ایران با روسیه و قزاقستان در زمینه سوآپ، ترانزیت و ورود موقت گندم امضاء شده است.
وی با اشاره به ورود موقت گندم به کشور افزود: چون ظرفیت کارخانجات آرد کشور دو برابر نیاز داخل است، بنابراین ورود موقت گندم و تبدیل آن به آرد و صادرات این کالا، یک مزیت محسوب می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: درباره سوآپ گندم هم پیش‌بینی‌هایی شده اما تاکنون عملیاتی اتفاق نیفتاده است.
مهرفرد درباره اینکه آیا در این موافقتنامه نقش بخش دولتی پررنگ‌تر است یا بخش خصوصی؟ گفت: تا امروز دولتی‌ها در این تفاهمنامه دست داشتند چون باید پروتکل امضاء می‌شد اما از امروز بخش خصوصی باید فعالتر شود و دولت بیشتر نقش پشتیبانی و حمایت را انجام می‌دهد.

*ظرفیت ۲ میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی به اوراسیا

قائم مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران ظرفیت صادرات دو میلیارد دلار محصول کشاورزی را طی سه سال آینده به اوراسیا دارد.
مهدی کاظم‌نژاد صبح امروز در «همایش آشنایی فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا» در جمع خبرنگاران درباره میزان خرید گندم در سال جاری اظهار داشت: امسال حدود ۸ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد اما این به معنای تمام تولید ما نیست و میزان تولید قطعاً بالاتر از این عدد است.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان بخشی از گندم تولیدی را در انبارهای خود نگه داشته‌اند، اضافه کرد: بخشی از گندم‌ نیز به شکل مستقیم توسط بخش خصوصی خریداری شده است.
قائم مقام معاونت امور بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، واردات گندم توسط دولت برای تأمین امنیت غذایی کشور را اقدام درستی خواند و عنوان کرد: تاکنون گندمی وارد کشور نشده و میزان کمی که در آمار گمرک اعلام شده، به عنوان ورود موقت بوده است.
 وی با اشاره به توافقنامه ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: در این توافقنامه با کشورهای روسیه و قزاقستان در زمینه ورود موقت، ترانزیت و سوآپ گندم، به توافق رسیدیم و این به معنی تهدید برای تولید کشور نیست بلکه ما باید آن را به عنوان یک فرصت تلقی کنیم که برای کشور ما اشتغالزایی و ارزش افزوده به دنبال دارد.
کاظم‌نژاد با بیان اینکه میزان تولید گندم در سال جاری بیش از ۱۰ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود، گفت: یکی از دلایلی که تولیدکنندگان گندم را در انبارهای خود نگه داشته‌اند، احتمالاً بحث افزایش قیمت در سال زراعی جدید و فروش گندمشان به این نرخ بوده است.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به افزایش ۱۱۶ درصدی واردات برنج اظهار داشت: این مسئله صحت ندارد و میزان واردات دقیقاً مانند سال گذشته است ضمن اینکه در مقطعی نیز ممنوعیت واردات اعمال شده است.
وی با اشاره به اینکه بخشی از واردات برنج به عنوان ذخایر راهبردی است و بخشی دیگر، توسط تجار بخش خصوصی برای تأمین کسری کشور وارد می‌شود، بیان کرد: افزایش چشمگیر واردات به کشور صحت ندارد.
کاظم‌نژاد درباره آزاد شدن صادرات شلتوک از خوزستان گفت: ما به طور کلی موافق آزادسازی صادرات محصولات کشاورزی هستیم اما این مسئله با توجه به تولید و همچنین نیاز کشور بررسی می‌شود و دولت درباره آن تصمیم می‌گیرد.
قائم مقام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود، امضای موافقتنامه با اوراسیا را یک ظرفیت برای کشور خواند و گفت: پیش‌بینی ما حداقل برای سه سال آینده ظرفیت دو میلیارد دلار صادرات در حوزه کشاورزی به اوراسیا است ضمن اینکه همین الان نیز ظرفیت صادرات ما در این بخش ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار است.
وی همچنین درباره مباحث مطرح شده مبنی بر ورود ذرت‌های آلوده به کشور تصریح کرد: حتی یک کیلوگرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است؛ این ذرت‌ها چند سال پیش خریداری شده‌ اما چون استانداردهای لازم را نداشتند، اجازه ترخیص به آنها داده نشده است.کاظم‌نژاد درباره اینکه آیا پول این ذرت‌ها پرداخت شده است؟ گفت: این ذرت‌ها متعلق به بخش خصوصی است و ربطی به دولت ندارد و اطلاع ندارم که پول آن را پرداخت کرده‌اند یا خیر.

*توافقنامه با اوراسیا تجارت ایران را ۱۵ میلیارد دلار افزایش می‌دهد

همچنین در ادامه همایش  فرصت های تجاری بخش کشاوریزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: توافق نامه ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی سه سال حدود ۱۵ میلیارد دلار میزان تجارت ما را افزایش می دهد.
حمید زادبوم با اشاره به موافقت نامه ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (شامل ۵ کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس) درباره تجارت ۸۶۲ قلم کالا اظهار داشت: اجرای این موافقت نامه از ۵ آبان آغاز شده و قرار است طی ۳ سال به تجارت آزاد برسد.
وی با  اشاره به بازار ۸۶۶ میلیارد دلاری اوراسیا تصریح کرد: سهم ایران در این بازار کمتر از ۰.۳ درصد است.
معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: با امضای موافقت نامه مذکور بازار اوراسیا ۱۰- ۱۵ میلیارد دلار میزان تجارت ما را افزایش می دهد.
زادبوم اضافه کرد: اتحادیه اقتصادی اوراسیا امروز شامل ۵ کشور است اما همین ۵ کشور باقی نمی ماند و به تعداد آنها افزوده می شود که در طول زمان این بزرگ شدن اتحادیه برای ما نیز منفعت دارد.
وی با بیان اینکه موافقت نامه تجاری بر روی تعرفه ها و تحصیل تجارت از این طریق تمرکز دارد، گفت: این موافقت نامه ربطی به مبادلات مالی ندارد و بعد از اینکه توافقات صورت گرفت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تجار در زمینه مبادلات مالی کمک می کند.
معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در ۶ ماهه اول امسال تجارت مالی کشور ۴۲ میلیارد دلار بوده، گفت: ما حدود ۲۱ میلیارد دلار صادرات داشتیم که از نظر وزنی ۲۲.۵ درصد افزایش یافته اما از نظر ارزشی ۱۰ درصد کاهش داشته است که این کاهش به مسائل مختلف از جمله بحث تعهد ارزی مربوط است.
زادبوم افزود: در زمینه واردات نیز از نظر ارزشی ۵.۵ درصد کاهش داشتیم اما از نظر وزنی تغییری حاصل نشده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399