چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 09:15
کد خبر: 63937

اطلاعات تکميلي

  •   رئیس جمهوری:

ایران راه مذاکره را رها نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: رییس جمهوری اظهار کرد: راهی که ما انتخاب کردیم راه مقاومت و ایستادگی و کاهش تعهدات برجامی و مذاکره با دنیا همه در کنار هم و درست است. با دنیا حرف می زنیم و پیشنهاد  می‌دهند و پیشنهادمی دهیم. راه مذاکره را ما رها نمی کنیم، اما به مذاکره هم اتکا نمی‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری استان کرمان با اشاره به اینکه همچنان با دنیا در حال مذاکره هستیم و پیشنهاداتی از سوی آنها ارایه شده که هنوز آنها را نپذیرفته‌ام، گفت: تقریباً در اصول به توافق رسیدیم، اما در زمینه شیوه اجرا اختلاف وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه باید بر اساس توانمندی های خودمان، کشور را اداره کنیم، گفت: سال آتی حقوق و درآمد حقوق بگیران ثابت را بالا می بریم و تصمیم داریم ماهیانه غیر از یارانه، بسته حمایتی در اختیار مردم قرار می دهیم.

استکباری بالاتر از این نداریم که به مردم بگوییم راهی که شما انتخاب کردید، درست نیست

رئیس جمهور افزود: اینکه در میان مردم تزلزل فکر و تشویش اذهان ایجاد کنیم و مردم را نسبت به آینده نگران کنیم، هرگز کار درستی نیست؛ اینکه بخواهیم به مردم بگوییم راهی که شما انتخاب کردید، درست نبوده و راهی که ما می‌گوییم درست است، به معنای استکبار است و از این استکبار بالاتر وجود ندارد.
روحانی ادامه داد: استکبار این است یک جمع، گروه و یا فرد به یک ملت رشید و بزرگ بگوید که همه شما اشتباه می‌کنید و همان چیزی که جمع کوچک ما می‌گوید همان حرف درست است و این همان کاری است که ابلیس در نافرمانی از فرمان حق داشت.
وی با بیان اینکه کسی که به مسایل بودجه و اقتصاد کشور آشنا نیست، ممکن است بگوید، حالا ایرادی ندارد که نفت هم نفروشیم و می‌توانیم بگذاریم برای بعد، گفت: هیچ اشکالی ندارد می‌توانیم همه این منابع و معادنی را هم که استفاده می‌کنیم برای آینده  بگذاریم و یا از زمین‌های کشاورزی هیچ استفاده‌ای نکنیم، اما حقیقت این است که منابع بزرگ خدادادی برای استفاده بوده و در بستن و در تخته کردن و قفل زدن هنر نیست، بلکه گشودن این درها اهمیت دارد.
رئیس جمهور اظهار داشت: در سال ۹۰ و ۹۱ تحریم فشار آورد و باعث کاهش فروش نفت شد و بعد از برجام فروش نفت آزاد شد و از فروش یک میلیون بشکه نفت به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسیدیم.
روحانی گفت: اداره کشور نیاز به ریال دارد و باید آن را تأمین کنیم و این در حالی است که ۳۰ درصد منابع مالی کشور از طریق مالیات و عوارض به دست می‌آید. اما در برخی کشورهای دنیا ۱۰۰ درصد از طریق مالیات تأمین می‌شود.

محاسبات کسی که سیاست بین‌الملل، روابط قدرت در ایران و روحیه مردم را نمی بیند، درست نیست

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نظر برخی اقتصاددانان در مواجهه با مسایل در دوران سختی و فشار، گفت: کسی که سیاست بین‌الملل، روابط قدرت در ایران و روحیه مردم  را نبیند، نمی‌تواند محاسبات درستی داشته باشد. به گونه‌ای که با وجود همه مشکلات از اردیبهشت امسال، نشانه‌های تغییر وضع را دیدیم و ماه به ماه تورم کاهش و رشد افزایش و اشتغال‌زایی خوبی ایجاد شده به طوری که در یکسال حدود ۸۰۰ هزار شغل به طور مستقیم ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بخاطر فشارهای ناشی از تحریم دشمنان و مشکلات پایین آمده، گفت: دولت در راستای حل مشکلات اقداماتی انجام داد که از جمله آن افزایش ۲۰ درصد حقوق بگیران ثابت بوده و سال آینده هم برای حقوق بگیران اعم از کارگران و کارمندان باید افزایش حقوق را داشته باشیم.
روحانی ادامه داد: اقدام بعدی این است که بسته حمایتی در اختیار خانوارهایی که فشار روی آنها بیشتر است، بگذاریم و این کاری دشوار است چرا که طبقه‌بندی وضعیت مردم، سخت است، البته می‌توانیم این کار را انجام دهیم، اما این کار نیاز به سرک کشیدن به زندگی مادی و خصوصی مردم دارد و همواره با این کار مخالف بوده و تاکنون زیر بار آن نرفته ام.
رئیس جمهور ادامه داد: براساس محاسبات اولیه‌ای که داریم که البته در آن اشتباه هم است حدود ۲۵ میلیون خانوار در کشور وجود دارد که ۷ میلیون خانوار زندگی خوبی دارند و حدود ۱۸ میلیون خانوار هم شرایط سختی را در زندگی سپری می‌کنند که برای کاهش مشکلات آنها تصمیم بر این داریم، ماهانه به جز  یارانه‌ای که می‌دهیم، یک بسته حمایتی هم در اختیار مردم قرار دهیم، یعنی کارت‌های آنان را شارژ کنیم تا مواد مورد نیاز خود را تأمین کنند تا بدین وسیله بتوانیم از فشار روی مردم بکاهیم.
روحانی تأکید کرد: باید بر مبنای توانمندی‌ها و امکانات خود کشور را اداره و ضروریات زندگی مردم را تأمین کنیم.
رئیس جمهور افزود: راهی که انتخاب کردیم که همان مقاومت، ایستادگی و کاهش تعهدات برجامی و مذاکره با دنیا توأم با آن است، مسیر درستی است.
روحانی همچنین در نشستی با نمایندگان رسانه های همگانی استان کرمان با اشاره به افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۴۱ پروژه و طرح و همچنین افتتاح طرح های معدنی، صنعتی و فولادی در گل گهر سیرجان و بافق تاکید کرد با اجرای این طرح ها استان کرمان بیش از پیش شکوفا خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399