چهارشنبه, 22 آبان 1398 ساعت 10:31
کد خبر: 63946

نگاهی به تعدد زوجات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکتر داریوش مهاجر
پژوهشگر
به دلایل گوناگون در اکثر جوامع در جهان امروز تعدد زوجات یا به اصطلاح چند زنی ممنوع است. برای این امر دلایل متعددی وجود دارد که طرح همه‌ی آنها در یک یادداشت نمی‌گنجد. اما برای روشن شدن موضوع به برخی از جوانب مساله پرداخته می‌شود:
  1. 1. همان گونه که یک مرد به همسرش حساسیت دارد (در صورت وجود پیوندهای عاطفی میان آنها)، یک زن هم به همسرش حساسیت دارد و لذا در هر دو مورد ورود فرد یا افراد دیگری به صحنه برای چه مرد و چه زن آزار دهنده و نامطلوب است.
  2. 2. به لحاظ شرعی چنانچه به قرآن یعنی کتاب مقدس مسلمانان مراجعه شود در سوره‌ی نساء (زن) آمده است که هر مردی دوتا دوتا، سه تا سه تا، تا چهار زن می‌تواند اختیار کند به شرطی که عدالت را میان آنها اجرا نماید. به گونه‌ای ساده و روشن می‌توان گفت که برقراری عدالت مالی میان دو زن امکانپذیر است. شوهر به زن نخست ماهیانه سه میلیون می‌پردازد و به زن دوم نیز همین مقدار خرجی ماهیانه را. این مرد برای زن اولش یک انگشتر با قیمت 500 هزار تومان می‌خرد و همین کار را برای زن دومش نیز انجام می‌دهد. یعنی این مرد عدالت مالی و مادی را میان دو زوجه‌اش برقرار می‌کند. این شوهر عدالت جنسی را هم بر فرض (که فرضی سخت است) میان دو زنش برقرار می‌سازد اما نکته‌ی بسیار مهم عدالت عاطفی است. یک انسان حتا نمی‌تواند دو فرزندش را یک نوع و یک اندازه دوست داشته باشد چه رسد به دو زنش. برای اینکه روابط عاطفی و عشق پیچیدگی‌های خود را دارد و هر فردی با هر کسی به دلایل گوناگون از جمله چهره، نوع ارتباط، تمایلات اولیه، پیش زمنیه‌های شخصیتی و غیره روابط عاطفی و اجتماعی خاصی دارد. چرا که اصولا هر فردی یک موجود منحصر به فرد است و همان گونه که دو اثر انگشت یک شکل در جهان نمی‌توان یافت، دو فرد همسان با شخصیت و اخلاق و رفتار یکسان نیز نمی‌توان پیدا کرد پس بنابراین یک فرد نمی‌تواند با دو نفر دیگر روابط فردی و عاطفی یکسانی داشته باشد و چون چنین امری مقدور نیست بنابراین نمی‌تواند عدالت عاطفی را میان دو نفر مزبور برقرار نماید. بلکه از همین رو بوده که پیامبر اسلام تا زمانی که حضرت خدیجه در کنارشان بود با زن دیگری ازدواج نکردند و یا امام اول شیعیان تا زمانی که حضرت فاطمه را داشتند با زن دیگری ازدواج نکردند.
  3. 3. نکته حائز توجه دیگر درباره‌ی مقوله‌ی تعدد زوجات، بحث آثار اجتماعی آن است. معمولا در اکثر جوامع جمعیت زنان با جمعیت مردان تقریبا برابر است. بنابراین اگر تعداد قابل ملاحظه‌ای از مردان با سه یا چهار زن ازدواج کنند، تعادل جمعیتی بهم می‌ریزد و در چنین جوامعی بسیاری از مردان از ازدواج و داشتن همسر محروم می‌مانند.
در برخی جوامع این تعادل میان جمعیت زنان و مردان در برهه‌هایی زمانی بهم می‌خورد که از جمله‌ی آنها زمان پس از جنگ است؛ چنانکه در جامعه‌ای مانند آلمان در جریان جنگ جهانی دوم، تعداد کثیری از مردان آلمانی به جبهه‌ها اعزام شده‌بودند کشته شدند و لذا یک شکاف عمیق جمعیتی چند میلیون نفری میان تعداد زنان و مردان پیش آمد.
و البته در مواقعی نسبت جنسیتی به نوعی معکوس است چنانکه طبق سرشماری سال 1395 در ایران، 51 درصد جمعیت کشور را مردان و 49 درصد جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند. بدین ترتیب حتا براساس ضوابط جمعیت شناختی هم در جامعه‌ای چون ایران، تعداد زوجات هیچ توجیهی ندارد.
کوتاه آنکه با توجه به اصل برابری حقوقی زن و مرد که در کنوانسیونهای بین‌المللی از جمله کنوانسیون حقوق بشر هم بدان اشاره شده و همچنین عوارض اجتماعی، فرهنگی، شخصیتی و غیره تعدد زوجات، این امر پدیده‌ای قابل توجیه در سده‌ی بیست و یکم تلقی نمی‌شود. و حداقل آنکه تبلیغ درباره‌ی امری که توجیه پذیر نیست قابل قبول نمی‌تواند باشد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395