یکشنبه, 26 آبان 1398 ساعت 08:32
کد خبر: 64040

با مردم صریح سخن بگویید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

جنگ اقتصادی چند سالی است که رخ داده ولی به نظر می رسد تلاش مسئولان در عادی جلوه دادن وضعیت و تلاش جهت تاکید بر این نکته که هیچ اتفاق خاصی رخ نداده بیشتر از آنکه منفعت به دنبال داشته باشد، به انتظارات دامن زده است.

فشار حداکثری و جهش قیمت ارز که ناشی از حمله ترامپ به اقتصاد ایران بود با همراهی گروه هایی که بخشی از ایشان تا امروز پشت میز محاکمه قرار گرفته اند اقتصاد ایران را به لب پرتگاه برد. البته دولت موفق شد با همراهی دیگر قوا و همراهی تمامی ساختار نظام و صد البته همراهی مردم از این ورطه عبور کند، این یک جنگ تمام عیار بود و در عمل دشمن تمامی ابزارهای خود از نیروهای خارجی تا نفوذی خود را برای این حمله سازمان دهی کرده بود که خوشبختانه نتوانست به نتیجه برسد.
پس از این اتفاق دولت باید با سهمیه بندی کالاها و سوخت، حذف یارانه دهک های بالای درآمدی و قبول شرایط جنگی خود را مجهز می ساخت ولی تعلل و تاملی که پس از این اتفاقات رخ داد در عمل این پیام را جامعه القاء می کرد ما از جنگ اقتصادی سر بلند بیرون آمده ایم و باید جشن پیروزی بگیریم.
این در حالی بود که در بهترین حالت اقتصاد ایران در یک ضد حمله پیروز شده بود ولی همچنان شرایط جنگی بر اقتصاد ایران حاکم بوده و هست. اگر دولت اقدامات فوق و آرایش جنگی را به جای جشن پیروزی به مردم اعلام می کرد امروز و در نیمه دوم سال با بحران کسری بودجه مواجه نشده بود و مجبور نبود شبانه و ناگهانی تن به انفجار قیمت بنزین بدهد و در نهایت تاکید کند آنچه عمل شد، محصول جلسات سران قوا بوده است.
متاسفانه اشتباه و شتابزدگی که مرحوم هاشمی رفسنجانی به شکلی پس از پایان جنگ تحمیلی مرتکب شد، سلف او نیز به شکلی دیگر در دو سال اخیر مرتکب شده است. شتابزدگی هاشمی در دولت سازندگی برای زدودن چهره جنگی از اقتصاد کشور باعث شد مجبور به شوک درمانی شود و سیاستهای تعدیلی دولت او به رغم ایجاد زمینه های گسترده در زمینه توسعه طرح های عمرانی به افت شدید ارزش پول ملی و جهش بدهی های خارجی منجر و در نهایت او را به عقب نشینی از سیاستهای تند وتیز تعدیل کرد. در شرایط فعلی نیز به دلیل آنکه امکان استقراض خارجی وجود ندارد بحران کاهش ارزش پول ملی با تشدید رکود همراه شده و در نقطه ای که دولت نمی خواست، مجبور به پذیرش جهش قیمت سوخت شده است. کما اینکه به دلیل آنکه هم افزایی جناح ها مانند آنچه در دوران ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی وجود ندارد، دولت حسن روحانی در شرایطی بسیار سخت از دولت سازندگی قرار دارد.
البته این نکته به درستی اعلام شده که منابع حاصل از افزایش قیمت سوخت به خزانه دولت نمی رود؛ زیرا دولت در عمل با این اقدام تلاش دارد فشار هزینه ناشی از یارانه های نقدی را از دوش خود بردارد، بنابراین منابع 31 هزار میلیارد تومانی این اقدام یک راست به حساب یارانه بگیران واریز خواهد شد، ولی تورم انتظاری و فشار ناشی از این رفتار شتابزده بحرانهایی به دنبال دارد که تمامی تلاش های اصلاحی دولت را بی اثر خواهد کرد، به طور مثال با توجه به مشکلاتی که در ساختار تولید کشور وجود دارد این جهش قیمت بنزین و تنظیم بازار ناچار به افزایش واردات کالاهای اساسی خواهد بود و این موضوع خود به رکود تولید دامن زده و مدار بسته تورم رکودی را تشدید می کند و تنها یک راه برای شکستن این بحران و جود دارد و آن هم صراحت لهجه دولت در مواجه با مردم است.
در این روزها لازم است دولت به جای حاشیه رفتن و تلاش برای عادی جلوه دادن شرایط با مردم صریح سخن بگوید و ضمن نشان دادن تبعات ناشی از جنگ اقتصادی از ایشان یاری طلب کند. همان کاری که در ایام جنگ تحمیلی از سوی دولت های وقت و با پشتوانه امام راحل به اجرا گذاشته شد و مردم نیز تمام قد از آن حمایت کردند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395