چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 09:01
کد خبر: 64198

اطلاعات تکميلي

  • وزیر اقتصاد :

بودجه ۹۹ ارتباط زیادی با قیمت دلار ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد که بودجه سال آینده ارتباط زیادی با قیمت دلار ندارد.

فرهاد دژپسند روز گذشته در حاشیه نمایشگاه تراکنش که در مرکز نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو برگزار شد، در جمع خبرنگاران درباره قیمت دلار در بودجه سال آینده تصریح کرد که بودجه مدنظر ما در سال آینده زیاد به قیمت دلار ارتباطی پیدا نمی‌کند.
وزیر اقتصاد با اشاره به اهمیت نمایشگاه ایران تراکنش در هوشمندسازی بانک‌ها، اظهار کرد: بانک‌های ایران اکنون هوشمند نیستند و اگر بخواهند نقشی پویا و بالنده در اقتصاد داشته باشند، باید خودشان را به فناوری‌های نوین مجهز کنند.
وی افزود: در این عرصه باید از بانک‌داری الکترونیک به دیجیتال و پس از آن به سمت بانک‌داری هوشمند حرکت کنیم و در این بخش بسیار مهم است که بتوانیم ابعاد مختلف موضوع را در بانک‌ها اجرایی کنیم.
وزیر امور اقتصاد خاطرنشان کرد: باید بتوانیم ارتباط بین‌المللی را چه در انتقال فناوری‌ به بانک‌ها و چه در تشکیل کنسرسیوم‌هایی در زمینه بانک‌داری دیجیتال تقویت کنیم.
دژپسند با اشاره به موانع پیش‌روی بانک‌داری هوشمند در ایران، گفت: این طرح در ایران اجرا می‌شود، اما سرعتی که مدنظر ماست را ندارد که در حال حاضر تمهیدات لازم صورت گرفته و برنامه‌های خوبی در بانک‌ها طراحی می‌شود که این سرعت را افزایش می‌دهد.

بانک هوشمند می‌تواند نقش مشاور را برای سرمایه‌گذاران ایفا کند

وزیر اقتصاد همچنین در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار کرد: بانک‌ها وقتی مورد حمله قرار می‌گیرند از خود می‌پرسند چکار کردند که شایسته این نوع نحوه برخورد هستند هر اتفاقی که برای بانک‌ها می‌افتد به معنی ضایع شدن منابع و خروج خدمات بانکی از دسترس مردمی است که از بانک‌ها خدمات دریافت می‌کردند.
وی با بیان اینکه در نظام سنتی تا می‌گوییم که درآمد بانک‌ها بالا برود حرف از کارمزد یا سود بالا به میان می‌آید اظهار کرد: البته من مخالف این موارد نیستم اما باید متنوع‌سازی خدمات، پایدارسازی درآمد، مستمرسازی و روند کاهش هزینه‌ها برای بالا بردن درآمد بانک‌ها در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد:  یک بانک هوشمند و فعال می‌تواند در نقش یک مشاور و کارشناس برای سرمایه‌گذاران ورود کرده و آنها را به درستی راهنمایی کند.
دژپسند با تاکید بر اینکه بانک‌ها نباید در اقتصاد نقش پسیو داشته و منتظر باشند اظهار کرد:‌ از بانک‌ها انتظار می‌رود اکتیو و حتی پراکتیو باشند و در قامت کرکس نبوده و عقاب‌گونه حرکت کنند.
وی اضافه کرد: بانک‌ها نباید منتظر باشند چیزی گیرشان بیاید بلکه باید در بالاترین نقطه حرکت کنند و همه را به حرکت و تمامل وادارند.
دژپسند با تاکید بر اینکه بانک‌‌ها باید در تمام عرصه‌های مالی فعالیت داشته باشند افزود: بانک‌ها بازارهای مالی، پولی و سرمایه‌ای را به طور همزمان باید در نظر گرفته و در تمام آ‌نها نقش خود را برای توسعه ایفا کنند.
وی تصریح کرد: اجازه ندهیم گرفتار انحراف منابع و انسداد خدمات به مردم شویم چرا که این همان چیزی است که دشمنان ما خواستار آن هستند.
وزیر اقتصاد با اشاره به ناامنی‌های اخیر در کشور اظهار کرد: بانک‌ها وقتی مورد حمله قرار می‌گیرند از خود می‌پرسند چکار کردند که شایسته این نوع نحوه  برخورد هستند هر اتفاقی که برای بانک‌ها می‌افتد به  معنی ضایع شدن منابع و خروج خدمات بانکی از دسترس مردمی است که از بانک‌ها خدمات دریافت می‌کردند.
دژپسند افزود: اگر هدف این ناامنی‌ها مردم هستند با این روش برای ارائه خدمات به آنها مشکل ایجاد می‌شود. این مسیر، مسیر غلطی است و نتایج آن به زیان مردم است.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه من در همان ابتدای وزارت خود اقتصاد هوشمند را محور برنامه‌های خود قرار دادم، گفت: خیلی‌ها فکر می‌کردند سخنان من در مورد اقتصاد هوشمند آرمانی است و معتقد بودند کسی که می‌خواهد یک وزارتخانه را اداره کنند باید حرف‌های کاربردی بزند اما من همیشه بر مواضع خود درباره اقتصاد هوشمند اصرار داشته‌ام.
دژپسند افزود: بحث اقتصاد هوشمند در برنامه است و آرمانی باقی نخواهد ماند و اتفاقا بر این عقیده هستم که برای رسیدن به این مهم خیلی زود دیر می‌شود.
وی با اشاره به توانمندی‌های کارشناسان کشور در این حوزه اظهار کرد: یکی از دلایلی که من اصرار بر این موضوع  دارم اعتقاد به توانمندی‌های کارشناسان دلسوز کشور است چرا که با اطمینان می‌توانم بگویم  کارشناسان ما می‌توانند فکر کنند، برنامه‌ریزی کنند و در مقام اجرا با تمام قوا وارد شوند.
دژپسند تصریح کرد: دلیل دیگر من بر اقتصاد هوشمند ضرورت‌های اقتصادی و اجتماعی است چرا که در شرایطی هستیم که فرصت انتخاب وجود ندارد و تنها باید به اقتصاد هوشمند با توجه به ضروریات آن عمل کنیم.
وزیر اقتصاد سرمایه انسانی را یکی از سرمایه‌های مهمی دانست که اکنون در اختیار کشور برای توسعه اقتصادی است.

سرمایه و ثروت ایران نباید ما را گرفتار خواب خرگوشی کند

دژپسند گفت: ایران قدمت تاریخی و سرمایه‌ای قابل توجهی دارد اما هیچ کدام از اینها نباید ما را گرفتار خواب خرگوشی کند.
وی تصریح کرد: داشتن نفت و گاز خیلی خوب است اما اگر اقتصاد ما را گرفتار بودجه و برنامه مبتنی بر این منابع سرمایه‌ کند دچار زیان خواهیم شد.
به گفته دژپسند اگر نفت و گاز خود را مایه اعتلای ایران در عرصه بین المللی قرار دهیم آنگاه می‌توانیم در عرصه‌های جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم اما همین سرمایه‌ها اگر به درستی استفاده نشود ما را دچار مشکل خواهد کرد.
دژپسند سرمایه انسانی را پراهمیت دانست و افزود: سرمایه انسانی می‌تواند به منابعی که اکنون در دست داریم هوش، تلاش و همت برای ارتقای کشور اضافه کند.
دژپسند با تاکید بر اینکه به جای اینکه مشکلات را بشماریم باید برای آن راه‌حل پیدا کنیم، اظهار کرد: باید آنچه که داریم را با بهترین نحو استفاده کنیم و دقایق و روزهای خود را هدر ندهیم؛ در آن زمان است که می‌توانیم به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.
وی افزود: باید با خلاقیت مصرف منابع تولید را به حداقل و میزان تولید را به حداکثر برسانیم و در این راه بهترین گزینه استفاده از فناوری و قدرت هوش سرمایه‌های انسانی کشور است.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه تحولات فناوری باید با تحولات در حوزه سرمایه انسانی باشد، گفت: فقط تحولات تکنولوژی کافی نیست و بدون قرارگیری سرمایه انسانی در کنار آن نقش وجود دارد. برای رسیدن به یک اقتصاد پیشرو باید آن را مغزمحور کنیم.

اقتصاد هوشمند تنها دیجیتال‌محور نیست

دژپسند ادامه داد: اقتصاد هوشمند تنها دیجیتال‌محور نیست و تحولات تکنولوژی و فناوری در کنار توسعه انسانی انجام می‌شود تا توسعه تکامل پیدا کند.
وی از دیگر ارکان‌های تحقق اقتصاد هوشمند را توجه به هوشمندسازی بازار پول و سرمایه دانست و گفت: اگر می‌خواهیم اقتصاد هوشمند تحقق پیدا کند، لازم است حوزه مالی به شکل هوشمند در آن نقش ایفا کند. به عبارتی دیگر بازار پول، سرمایه و مالی باید به شکل هوشمند طراحی و مورد استفاده قرار گیرد تا امکان رسیدن به اقتصاد هوشمند در یک کشور فراهم شود.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: فکر کنید اگر بخش مالیات یا بانکی کشور هوشمند شود چه مشکلات بزرگی که اکنون کشور درگیر آن است، مرتفع خواهد شد و در روند برنامه‌های حوزه پولی و مالی کشور تا چه اندازه تسهیل و روانسازی کار اتفاق خواهد افتاد.

اقتصاد دیجیتال در بانکداری یکی از معیارهای ارزیابی بانک‌هاست

دژپسند از تدوین و ابلاغ اقتصاد دیجیتال به بانک‌ها خبر داد و گفت: استفاده از اقتصاد دیجیتال در بانکداری یکی از معیارهای ارزیابی برای بانک‌ها در نظر گرفته شده تا براساس آن نحوه عملکرد مورد بررسی و امتیازدهی قرار می‌گیرد.
وی یکی از نگرانی‌های مردم را افزایش بیکاری با هوشمندسازی اقتصاد دانست و گفت: نیروهایی که بیکار می‌شوند را می‌توان با آموزش به نحو دیگری به کار گرفت و در این زمینه با آموزش فارغ‌التحصیلان دانشگاه می‌توان برای آنها شغل پایدار ایجاد کرد.
وزیر اقتصاد در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه در اقتصاد هوشمند، بانکداری تنها به هوشمندسازی در ارائه خدمات محدود نمی‌شود، گفت: بانک هوشمند تنها محدود به هوشمندسازی خدمات نیست و در حوزه مالی نیز از روشهای نوین برای ارتقاء بازه مالی استفاده می‌کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399