چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 09:19
کد خبر: 64201

اطلاعات تکميلي

  • وزیر نیرو در صحن علنی مجلس:

امکان انتقال 8.3 میلیارد مترمکعب آب دریا برای مصارف صنعتی کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر نیرو با اشاره به اتمام طرح مطالعاتی این وزارتخانه به منظور استفاده از آب دریای عمان و خلیج فارس در 17 استان کشور، گفت: بر اساس این طرح امکان انتقال ۸.۳ میلیارد مترمکعب آب دریا به کشور جهت استفاده در بخش صنعت فراهم شده است.

رضا اردکانیان در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محمدمهدی برومندی که در پنج محور مطرح شده بود، اظهار داشت: تصفیه فاضلاب و استفاده از پساب آن در صنعت مورد توجه ما است تا کمتر از آب خام سدها در بخش صنعت استفاده شود.

وزیر نیرو با اشاره به عملکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع تصفیه آب، یادآور شد: عملکرد ایران در زمینه جمع آوری، تصفیه و استفاده از پساب تصفیه شده در مقایسه با سایر کشورهای منطقه بسیار شاخص و قابل توجه است. زمانی که جمعیت کشور 40 درصد جمعیت فعلی بود و منابع نفتی کماکان برقرار بود و به فن آوری های جهانی دسترسی داشتیم، در کشور تنها چهار تصفیه خانه وجود داشت که هیچ کدام از آنها حتی یک شهر را هم پوشش نمی دادند.

وی با بیان اینکه امروز تصفیه فاضلاب، شاخص توسعه یافتگی محسوب می شود و به ارتقای شاخص بهداشت عمومی کمک می کند، افزود: چندی پیش 230 اُمین تصفیه خانه فاضلاب کشور را افتتاح کردیم.

اردکانیان ادامه داد: در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ ایران که از نیمه مهرماه امسال شروع شده قرار است 29 تصفیه خانه فاضلاب را با اعتباری بالغ بر یک هزار و 366 میلیارد تومان در نقاط مختلف کشور ایران افتتاح کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در مدت زمان فعالیت دولت تدبیر و امید 62 تصفیه خانه فاضلاب وارد مدار شده است، بیان کرد: تعداد قابل توجهی از تصفیه خانه های کشور توسط بخش خصوصی احداث می شود و سپس پساب آن مورد استفاده قرار می گیرد.

اردکانیان در خصوص دلایل عدم اقدام برای انتقال آب دریای عمان به داخل کشور که در سوال محمدمهدی برومندی به آن اشاره شده است، اظهار داشت: طرح مطالعاتی وسیعی را در وزارت نیرو برای استفاده از آب دریای عمان و خلیج فارس آغاز کرده ایم که 17 استان مشمول این طرح می شوند و اخیراً نیز نتایج این مطالعات در شورای عالی آب مطرح و تصویب شد.

وی افزود: علاوه بر سایر منابع، برای جبران کمبود منابع آبی بخش صنعت و حتی کشت های گلخانه ای حدود 8.3 میلیارد مترمکعب آب از خلیج فارس و دریای عمان تخصیص داده شده است.

وزیر نیرو گفت: دو میلیارد و 730 میلیون مترمکعب آب شیرین از این منابع استحصال می شود که استان های زیادی از جمله خراسان جنوبی، یزد و کرمان از این آب بهره مند می شوند.

اردکانیان به موضوع بارورسازی ابرها اشاره کرد و افزود: برای این برنامه یک فروند هواپیما به کمک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و متخصصان داخلی تجهیز شده و تاکنون در استان هایی مانند زنجان، قزوین، اصفهان و یزد پرواز داشته است.

وی ادامه داد: همچنین مواد اولیه بارورسازی ابرها در کشور تولید شده و در استان های خراسان جنوبی و چهارمحال بختیاری از آنها استفاده شده است، اما با توجه به بارش هایی که در کشور داشتیم تاکنون پرواز جدیدی انجام نشده و در زمانی که لازم باشد اقدامات مناسب انجام می شود؛ چرا که هواپیما، تجهیزات و مواد اولیه وجود دارد.

وزیر نیرو افزود: سوالی درباره برنامه ریزی جهت مهار آب ها و یا به عبارت دیگر استیفای حقابه مرزی برای اجرای طرح های توسعه منابع آب و خاک را مطرح کردند. این مهم با اجازه مقام معظم رهبری و پشتیبانی مجلس و دولت انجام شده است و در این زمینه 13 سد تکمیل و امکان آبگیری در 14 سد نیز وجود دارد و 175 هزار هکتار از اراضی آنها نیز زهکشی شده است.

اردکانیان با تاکید بر اینکه 46 شهر و روستاهای فراوانی از آب این سدها استفاده می کنند، ادامه داد: با اجرای این طرح ها امکان بهره برداری از 470 مگاوات انرژی برق آبی فراهم شده و 94 درصد عملیات مهار و تنظیم آب در چارچوب مقررات بین المللی صورت گرفته است. همچنین روز چهارشنبه نیز در دفتر معاون اول رئیس جمهور برای اتمام طرح های باقی مانده جلسه ای برگزار می شود.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، گفت: در حال حاضر برنامه های این کارگروه در ۱۲ استان در مرحله تصویب است و در استان هایی همچون لرستان که در سیل پایان سال ۹۷ و آغاز ۹۸ با مشکلاتی مواجه شدند نیز برنامه ریزی برای بازبینی وضعیت و مهار سیلاب صورت گرفته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399