چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 09:43
کد خبر: 64208

اطلاعات تکميلي

  • علت افزایش حجم سپرده‌های بانکی چیست؟

بانک‌ها همچنان محبوب‌ترین گزینه افزایش سرمایه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مائده شیرپور

عصراقتصاد: آمار‌های بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان تیرماه سال 98 حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۲۱۶۵.۱ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۶۹۶.۴ هزار میلیارد ریال (۲۶.۹ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۴۹۱.۷ هزار میلیارد ریال (۷.۲ درصد) افزایش داشته است. همچنین بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۹۶۹.۸ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۵۹.۵ هزار میلیارد ریال است.این یعنی حجم سپرده‌گذاری در بانک‌ها افزایش یافته است اما دلیل آن چیست؟!

 

امنیت سپرده گذاری در بانک‌ها

در همین رابطه کارشناس مسائل اقتصادی درخصوص علت افزایش حجم سپرده‌های بانکی معتقد است: هر زمانی که سپرده‌های بانکی افزایش پیدا کند، مفهوم ساده آن این است که سایر بازار‌ها بازدهی مناسبی ندارند و بازار پول از بازدهی مناسبی نسبت به سایر بازار‌های دیگر برخوردار است. مردم به هر دلیلی تشخیص می‌دهند که پناهگاه پول به جای سایر بازار‌ها مانند بازار طلا و سکه و بازار بورس، بازار پول و سرمایه است که از امنیت بیشتری برخوردار است.

هادی حق شناس بیان کرد: اگر مردم پول خود را در بانک‌ها سپرده گذاری می‌کنند برای این است که منتظر فرصت برای ورود در سایر بازار‌ها مانند بازار خودرو، مسکن، ملک و بازار سرمایه هستند. اگر به هر دلیلی سرمایه در دست مردم با ریسک همراه باشد بهترین محل انتظار پول بانک‌ها هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا همچنان بانک‌ها برای افزایش سرمایه، محبوب‌ترین گزینه نسبت به سایر بازار‌ها مانند بازار بورس و بازار‌های دیگر هستند؟ بیان کرد: نقد شوندگی در بازار پول قابل مقایسه در بازار‌های دیگر مانند بازار خودرو، مسکن، ملک و بازار سرمایه نیست. مردم هر زمانی که خواستند می‌توانند به پول خود نزد بانک دسترسی داشته باشند، اما در سایر بازار‌ها اینطور نیست همچنین اگر قصد فروش خودرو و یا ملک و املاک خود را داشته باشند به همان سرعت که از بانک، سرمایه خود را دریافت می‌کنند نیست و زمان‌بر‌تر از سایر بازار‌ها است.

نقدشوندگی در بانک‌ها، آنی و لحظه‌ای است

حق‌شناس با بیان اینکه افزایش سپرده‌های بانکی رابطه مستقیمی با پیش‌بینی‌ناپذیر بودن سایر بازار‌های سرمایه‌گذاری دارد، اظهار کرد: اگر کسی امروز در بازار پول و یا بانک سرمایه‌گذاری کند در پایان سال حداقل به ۱۰ درصد سود رسیده است، اما این سود در بازار‌های دیگر صدق نمی‌کند که ممکن است در پایان سال به سودی رسیده باشند و یا ممکن است با ضرری مجبور به خروج از آن بازار شوند. وی خاطرنشان کرد: در بازار پول و یا همان سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، بازدهی حداقل ۱۰ درصد، قطعی است و ریسکی در آن وجود ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش سپرده‌های بانکی نشان‌دهنده این مسئله نیست که مردم برای حضور در بازار‌هایی مانند بازار بورس، آموزش ندیده‌اند؟ بیان کرد: مردم به صورت نوسانی وارد و از بازار بورس خارج می‌شوند. اگر مردم به سمت سرمایه‌گذاری در بانک‌ها سوق پیدا کرده‌اند نشان‌دهنده این است که به این نتیجه رسیده‌اند که سایر بازار‌ها بازدهی کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک‌ها دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399