چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 09:55
کد خبر: 64209

اطلاعات تکميلي

  • محدودیت ۱۶۰ برگه‌ای خرید اوراق تسهیلات مسکن؛

رویای افزایش وام مسکن بر باد رفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی

عصراقتصاد: در حالی که دو روز گذشته مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق حق تقدم در صورت موافقت بانک مرکزی خبر داده بود محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش سقف وام مسکن گفت: هر اقدامی که تورم زا باشد را انجام نمی دهیم و به نوعی روی افزاایش وا مسکن خط کشید.

اینها در حالی گفته می شود که ناظر بازار سرمایه از اعمال سقف خرید ۱۶۰ برگه در هر معامله اوراق تسهیلات مسکن از سوی هر کد معاملاتی خبر داد اما این رویه چه تاثیری در قیمت اوراق مسکن خواهد داشت؟!
براساس اعلام جدید فرابورس ایران، برای خرید و فروش اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن برای دو بانک ملی و مسکن که با نمادهای معاملاتی به ترتیب: «تملی» و «تسه» در بازار سرمایه عرضه می‌شود، محدودیت‌های جدید تعیین شده است.
 

محدودیت زمانی برای فروش

بر این اساس ناظر بازار فرابورس اعلام کرد با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار در ۲۸ مهر، خریداران اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن تا ۴ ماه از زمان خرید این اوراق امکان فروش آن را ندارند.
با این حال ناظر بازار برای آن دسته از خریداران اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن با نماد معاملاتی تسه که تنها ۴ ماه به زمان انقضای تاریخ اعتبار آن نماد معاملاتی باقی مانده، این محدودیت را مستثنی قائل شده است.
بنابراین نمادهای معاملاتی تسه ۹۶۰۹، تسه ۹۶۱۰، تسه ۹۶۱۱ و تسه ۹۶۱۲ که مربوط به اوراق تسهیلات مسکن صادره در ماه‌های آذر تا اسفند سال 96 هستند، از محدودیت فروش، معافند. از دیگر محدودیت‌هایی که برای اوراق تسهیلات مسکن در نظر گرفته شده، تعیین سقف خرید ۱۶۰ برگه برای دارنده هر کد معاملاتی در هر جلسه خرید است.
براساس اعلام ناظر بازار فرابورس، تخطی از این محدودیت‌ها منجر به ابطال کلیه معاملات، حذف سفارش‌های انجام شده و ارجاع تخلف به مرجع رسیدگی به تخلفات در سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود. گفتنی است دارندگان برگه‌هایی که تاریخ اعتبار آنها به پایان رسیده، تا یک ماه پس از آن تاریخ می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن نسبت به اخذ تسهیلات مسکن اقدام کنند.
 

محدودیت‌های معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی

ناظر فرابورس درخصوص معاملات اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک ملی با نماد معاملاتی «تملی»، محدودیت زمانی فروش را حذف کرده و دارنده این اوراق می‌تواند از پانزدهم همان ماه تا ۲ سال اقدام به خرید و فروش اوراق کند.
همچنین محدودیت حجمی نیز برای اوراق تمای افزایش یافته و تقریبا تا ۸۰ درصد بیشتر از اوراق تسه امکان خرید اوراق تملی و تا سقف ۲۴۰ برگه در هر جلسه معاملاتی با یک کد بورسی وجود دارد.
کارشناسان بازار سرمایه معتقدند احتمال دارد محدودیت‌های حجمی جدید به افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن با نماد «تسه» و استقبال بیشتر از تسهیلات مسکن بانک ملی با نماد «تملی» منجر شود.
اگرچه اطلاعیه ناظر بازار در آخرین دقایق آخرین روز کاری هفته گذشته اعلام شد، اما در بازار این اوراق تا حدودی افزایش قیمت رخ داد و بیشتر نمادهای معاملاتی تسه و تملی سبزپوش بودند.
به گونه‌ای که در معاملات دیروز اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در بیشتر نمادهای معاملاتی، کف قیمت‌ها کمتر از ۳۸ هزار تومان نبود؛ در چند نماد نیز بالاترین قیمت تا ۴۵ هزار تومان می‌رسید.
بیشترین میزان فروش نیز با حدود ۲۷ هزار برگه به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۷ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر امسال) تعلق داشت؛ در سایر نمادهای معاملاتی نیز میزان عرضه برگه‌ها به ۲ تا ۸ هزار برگه می‌رسید. میانگین قیمتی نماد تسه ۹۸۰۷، ۴۱ هزار و ۲۰۰ تومان کشف قیمت شده و این بازه قیمتی در حدود ۱۸ نماد معاملاتی تکرار شده بود. همچنین صف خرید متقاضیان دریافت اوراق تسهیلات مسکن به تدریج در حال افزایش بود و در بیشتر نمادهای معاملاتی استقبال خوبی از خرید این برگه‌ها صورت گرفت.
نمادهای تملی (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی) نیز در معاملات دیروز با اندکی افزایش به حدود ۱۹ هزار تومان رسید که نسبت به هفته های گذشته که به کمتر از ۱۴ هزار تومان کاهش داشت، از رشد نسبتا مناسبی برخوردار شد.
به نظر می‌رسد افزایش سقف سنی بنا برای اختصاص سقف تسهیلات خرید مسکن (۱۴۰ میلیون تومان برای زوجین و ۹۰ میلیون تومان برای متقاضیان فردی در تهران) از سوی بانک مسکن از ۲۰ به ۲۵ سال و همچنین اختصاص بخشی از این تسهیلات به واحدهای مسکونی ۲۵ تا ۳۰ ساله، تأثیر به سزایی در افزایش استقبال از دریافت وام مسکن داشته است.
گفتنی است افزایش سقف سن بنا به تسهیلات مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم تعلق نمی‌گیرد و مشمولان دریافت این تسهیلات همچنان می‌بایست واحد مسکونی حداکثر ۱۵ ساله با این تسهیلات خریداری کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399