چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 10:35
کد خبر: 64216

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش:

رتبه دوم بدترین فضای فیزیکی آموزشی به تهران رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر بخواهیم تهران را به لحاظ فضای آموزشی در یک رتبه‌بندی قرار بدهیم می‌توان گفت که بدترین فضای آموزشی در سیستان و بلوچستان و استان تهران است

محسن حاجی‌میرزایی در حاشیه همایش ملی "بانوان و خانواده خیرین مدرسه‌ساز کشور" با اشاره به اینکه ۳۰ درصد مدارس کشور نیازمند مقاوم‌سازی، بازسازی و تخریب هستند گفت: باید برای ایمن‌ شدن این مدارس تلاش‌های لازم را بکار ببندیم.
وی افزود: طی سال‌های گذشته اصرار آموزش و پرورش بر توسعه فرصت‌های آموزشی در همه مناطق کشور بوده است و به همین علت در بسیاری مناطق مدارسی ساخته شده است اما تعداد دانش‌آموزان آن اندک است.
حاجی میرزایی با بیان اینکه در حاشیه برخی کلانشهرها و استانها به شدت نیازمند فضای آموزشی هستیم اظهار کرد: در برخی مناطق جمعیت دانش آموزی به ۳۵ تا ۴۰ نفر در یک کلاس می رسد. نیازمند توسعه حرکت مدرسه‌سازی خیرین هستیم. امسال خیرین نامه‌ای را برای ما ارسال و اعلام کردند که ظرف دو سال، برای مدرسه سازی تا ۵۰۰۰ میلیارد تومان تعهد می‌کنند؛ دولت هم به اندازه آن اعتبار اختصاص دهد.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دولت هم وعده داده است که متناسب با اعتبار خیرین، اعتباری را در نظر بگیرد تا بتوانیم هرچه زودتر فاصله‌ها را پر کنیم.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت فضای آموزشی در پایتخت اظهار کرد: استان تهران از نظر فضای آموزشی وضعیت خوبی ندارد و در برخی مناطق مانند منطقه ۲۲، به رغم توسعه‌ و پیشرفت، برای فضای آموزشی پیش بینی مناسب نشده است. علاوه بر این در حواشی و مرکز تهران نیز نیازمند به فضای آموزشی هستیم.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم تهران را به لحاظ فضای آموزشی در یک رتبه‌بندی قرار بدهیم می‌توان گفت که بدترین فضای آموزشی در سیستان و بلوچستان و استان تهران است گفت: البته برخی کلان‌شهرها نیز به علت مهاجرپذیری و توسعه حواشی شهرها به شدت کمبود فضای آموزشی دارند. در حال حاضر متوسط سرانه فضای آموزشی در کشور ۵.۲ مترمربع است در حالی که استاندارد آن ۸.۲ مترمربع است. اما سرانه تهران کمتر از ۵.۲ مترمربع است و باید این فاصله پر شود.
وزیر آموزش و پرورش گفت: ۴۰ هزار مدرسه نیمه کاره در کشور داریم که اولویت آموزش و پرورش تکمیل آن است.
اعتبارات دولتی برای مدرسه‌سازی و مشارکت با خیران کاهش نمی‌یابد
محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در این همایش اظهار‌کرد: شما خیرین کار بزرگی را انجام و آنچه تشخیص دادید دقیقاً نقطه کانونی برای توسعه و پیشرفت کشورهاست، امروز یکی از شاخص‌های توسعه انسانی، آموزش است و کشور‌ها توسعه‌یافتگی را بر پایه آموزش  قرار می‌دهند.
وی افزود: مبلغ هزار میلیارد تومان برای اعتبارات استانی ساخت مدارس تخصیص یافت که تخصیص آن 100 درصد بود و این نشان‌دهنده حمایت دولت از تأمین فضای آموزشی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: هجدهمین  ستاد بودجه روز دوشنبه ایجاد شد و بودجه سال آینده در سازمان برنامه و بودجه کشور در مراحل پایانی است و  ارقام کلان بودجه را نهایی کردیم؛ البته ردیف‌ها باقی ماند و امروز به این جلسه آمدم تا بدانم برای سال 99 ردیف عمرانی متناسب با برنامه‌ریزی خیرین و امر مدرسه‌سازی چه مقدار است تا آن را در لایحه بودجه تقدیم دولت کنم.
نوبخت عنوان‌کرد: ممکن است برخی بودجه مصرفی تقلیل یابد، اما ردیف مربوطه به خیرین برای مدرسه‌سازی را تغییر نمی‌دهیم.
وی افزود: نوسازی مدارس به 5 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد تلاش داریم مشکل آموزش و پرورش در زمینه مدارس را تا دو سال آینده به طور کامل حل کنیم.
همایش ملی بانوان و خانواده خیرین مدرسه ساز کشور روزگذشته با حضور وزیر آموزش و پرورش، محمدیاقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، مهرالله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور و معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، خدیجه نیزاری رئیس شورای بانوان خیرین مدرسه ساز کشور در محل هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399