چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 11:51
کد خبر: 64218

موضوع مقررات گروه ویژه اقدام مالی باید از حوزه جناحی و حزبی خارج شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک دیپلمات پیشین گفت: معتقد هستم مخالفان امروز اجرای قوانین FATF هنوز در این رابطه اقناع نشده‌اند و فکر نمی‌کنم اینها بهانه‌های خوبی باشند که ارتباط ما را با سیستم بانکی بین‌المللی قطع کند. بدانیم که در صورت بازگشت به لیست سیاه، مذاکرات مجدد برای بازگشت به همین شرایط تعلیق بسیار سخت است و بهانه به دست برخی کشورها می‌دهیم که این مساله را مشمول مرور زمان کنند؛ ما بالاخره باید راهی که دیگران رفتند را طی کنیم.

عبدالرضا فرجی‌راد ، در خصوص تبعات ناشی از عدم اجرای قوانین گروه ویژه اقدام مالی در کشور و ورود مجدد به لیست سیاه و وضعیت قرمز این نهاد گفت: آنچه مسلم است، می‌دانیم دو دیدگاه موافق و مخالف در خصوص اجرای قوانین FATF در کشور وجود دارد. واقعیت این است که موافقان می‌دانند در صورت عدم اجرا، چه اتفاقاتی می‌افتد و روی آن تاکید می‌کنند؛ مخالفین هم دلایلی برای خودشان دارند؛ اما آنچه که مشخص است،‌عدم اجرای این قوانین پیامد خوبی برای کشور ندارد.
وی ادامه داد: من معتقد هستم که بیش از این باید در این حوزه منطقی و به دور از شعار گفت‌وگو صورت بگیرد؛ حساسیت‌های کشور، زمان باقیمانده و پیامدها باید مورد نظر قرار گرفته شود و البته این موضوع باید از حوزه جناحی و حزبی خارج شود تا کشور بتواند یک تصمیم سریع و دقیق اتخاذ کند.
وی افزود: بنده نیز مانند بسیاری از موافقان اجرای این قوانین می‌گویم که اگر ما به کشورهای اجرا کننده قوانین گروه ویژه اقدام مالی نپیوندیم طبیعتا مشکلاتی برای کشور در زمینه مالی و بانکی به وجود می‌آید و حداقل کارمان از شرایط فعلی که تحت تحریم هستیم بسیار سخت‌تر می‌شود.
این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به برخی نگرانی‌هایی که از سوی معترضین شامل تحریم بودن و عدم ارتباط با سیستم بانکی جهانی، عدم توانایی برای کمک به گروه‌های محور مقاومت و اطلاع بیگانگان از اطلاعات بانکی کشورمان مطرح می‌شود، گفت: باید بدانیم که ما قرار نیست تا ابد تحریم باشیم؛ تلاش ما این است که هرچه زودتر از زیر بار این تحریم‌ها خارج شویم. اگر امروز می‌بینیم که برای افزایش قیمت بنزین با مشکل مواجه می‌شویم ناشی از تحریم‌ها و مشکلات بانکی است که باعث شده با اقتصاد ما لطمه بخورد.
وی ادامه داد: لذا تصور می‌کنم که ما نباید مبنا را براین بگذاریم که تحریم هستیم بلکه مبنا باید این باشد که فردا این تحریم برداشته می‌شود و ما باید با سیستم بانکی بین‌المللی کار کنیم و همین نپیوستن به اجرای قوانین FATF بهانه‌ای می‌شود تا همین شرایط دوران تحریم ادامه پیدا کند. دومین مساله که می‌گویند دشمنان از اطلاعات بانکی ما مطلع می‌شوند طبیعتا در مورد همه کشورهایی است که این قوانین را اجرا می‌کنند و تنها شامل حال ما نیست. کمک‌های ما به محور مقاومت نیز می‌تواند از طرق دیگر صورت بگیرد.
فرجی‌راد گفت: معتقد هستم مخالفین امروز هنوز در این رابطه اقناع نشده‌اند و فکر نمی‌کنم اینها بهانه‌های خوبی باشند که ارتباط ما را با سیستم بانکی بین المللی قطع کند. بدانیم که در صورت بازگشت به لیست سیاه، مذاکرات مجدد برای بازگشت به همین شرایط تعلیق بسیار سخت است و بهانه به دست برخی کشورها می‌دهیم که این مساله را مشمول مرور زمان کنند؛ ما بالاخره باید راهی که دیگران رفتند را طی کنیم.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399