چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 14:46
کد خبر: 64233

اطلاعات تکميلي

  • بورس در یک نگاه

افزایش 308 واحدی شاخص کل بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد: بازار سرمایه امروز با فراز و فرود همراه بود؛ به طوری که در ابتدا شاخص کل 761 واحد رشد و در ادامه 453 واحد کاهش را تجربه کرد و در نهایت با افزایش 308 واحدی شاخص کل بورس در سطح 304 هزار و 966 واحدی ایستاد.

خبرهای استیضاح  تعدادی از وزیران در چند روز گذشته به نوعی بورس را تحت تاثیر قرار داد. پس از این که روز گذشته نمایندگان از  توضیحات وزیر نیرو قانع شدند؛ در یک ساعت پایانی روز گذشته و معاملات امروز به نوعی رونق معاملات گروه برقی را شاهد بودیم.

همچنین اعلام وصول استیضاح وزیر جهاد کشاورزی توسط مجلس روز گذشته سبب شده است معاملات گروه های کشاورزی و دامدارای بازارسرمایه را تحت تاثیر قرار دهد. هر چند اظهار نظر در مورد نتیجه این استیضاح زود است اما از آنجایی که این امر موجب غبارآلوده شدن وضعیت شرکت های مرتبط با حوزه جهاد کشاورزی می شود. در این گونه شرایط معمولا فعالان بازار سرمایه تا روشن شدن موضوع سعی می کنند معاملات خود را با چاشنی احتیاط انجام دهند.
در ادامه برای تصمیم گیری فعالان بازار جداول شاخص های بورس، بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند)، سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی، برترین گروه های صنعت و... آمده است.

 شاخص ها:

شاخص ها نمایانگر چگونگی نوسانات گروه های موجود در بورس هستند که به نوعی نشان دهنده اقبال فعالان بورس به یک گروه است.

جدول بازدهی 55 شاخص موجود در بورس را نشان می دهد که رتبه اول بازدهی شاخص ها امروز به محصولات چوبی تعلق گرفت.

 Increased 308 units of the total exchange index

بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند):

میزان اقبال معامله گران حقیقی (پول هوشمند) از نمادها یکی از مواردی است که امروزه مورد استفاده گروهی از فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد این گروه بر این باورند که افزایش حجم و ارزش ریالی معاملات به نوعی نشان دهنده حرکت سیال نقدینگی است لازم به ذکر است از این ورود و خروج نقدینگی به پول هوشمند نیز تعبیر می شود.

 Increased 308 units of the total exchange index

 

سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی:

این جدول معاملات نمادهای با حجم های بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی ها است که به نوعی تمایل حقیقی ها را با حجم های بالا در  نمادهای بورس را نشان می دهد.

 Increased 308 units of the total exchange index

برترین گروه های صنعت:

رتبه اول برترین ارزش معاملات گروه های صنعت امروز با 6 هزار و 350 میلیارد ریال در حالی به گروه فلزات اساسی تعلق گرفت این در حالی است که رتبه اول ارزش معاملات روز گذشته نیز به همین گروه اختصاص داشت.

برترین گروه های صنعت: جدولی است که در آن بیشترین گروه های موجود در بورس به همراه میزان ارزش معاملات آورده شده است وجود ستون مرتب بودن صعودی ارزش معاملات  نشان دهنده رتبه و ستون درصد از کل ارزش معاملات گویای میزان حجم آن صنعت است.

 Increased 308 units of the total exchange index

 

خروج نقدینگی (معکوس ورود پول هوشمند):

بر خلاف جدول ورود پول هوشمند که به نوعی نشان دهنده حضور پرقدرت خریداران حقیقی در حجم بالا و تعداد کم است. جدول خروج نقدینگی نشان دهنده خروج فروشندگان با حجم های بالا و تعداد اندک است به عبارت دیگر رابطه تعداد و حجم خریداران معکوس است یعنی اگر فرض کنیم که خریداران هوشمند که دارای سرمایه های بالا هستند وقتی وارد سهمی می شوند در واقع به دلیل تعداد کدهای این گروه کاهش اما حجم معاملات افزایش پیدا می کند که همین امر می تواند یکی از معیارهای تصمیم گیری برای فعالان بازار سرمایه واقع شود.

جدول خروج نقدینگی معکوس ورود پول هوشمند است و اکثر سهام این گروه یا با صف فروش همراه است یا با حمایت خوب حقوقی ها.
Increased 308 units of the total exchange index

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399