چهارشنبه, 29 آبان 1398 ساعت 14:46
کد خبر: 64234

اطلاعات تکميلي

  • رئیس جمهور:

باید برای شنیدن نقدها و نظرات مردم گوش شنوا داشته باشیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جمهوری گفت: ملت ایران همواره به دنیا هوشیاری، بیداری، اتحاد و همبستگی خود با کل نظام را نشان می دهند و ما باید همواره نسبت به نقدها و نظرات مردم گوش شنوا داشته باشیم هرچند آنهایی که نقد دلسوزانه دارند همیشه زمان شناس بوده و می دانند که چه وقت باید برای از بین بردن نقشه های دشمنان در برابر آنها متمرکز شوند.

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران اظهار کرد: می خواهم از ملت بزرگ و  هوشیار ایران تشکر و سپاسگزاری کنم و به خاطر آگاهی، صبوری و موقع شناسی مردم سر تعظیم فرود بیاورم.
رئیس جمهور افزود: مردم ایران از یک آزمون تاریخی دیگر سربلند بیرون آمدند و نشان دادند علیرغم اینکه ممکن است مشکلات اقتصادی و یا گله هایی از مدیریت کشور داشته باشند، اما هرگز نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود.
روحانی خاطرنشان کرد: ملت ایران به خوبی آگاه هستند که هدف  اصلی خودکفایی کشور در زمینه تامین انرژی است تا محتاج به بیرون نباشیم و بتوانیم با تولیدی که در داخل انجام می دهیم انرژی مورد نیاز را به درستی تامین و به طور صحیح مصرف کنیم و مقداری عدالت را در جامعه پیاده و اجرا نماییم.
رئیس جمهور با بیان اینکه به دنبال این هستیم که از یارانه سوخت، مردم نیازمند بیشتر از آنهایی که غیرنیازمند هستند استفاده کنند، گفت: آنچه حاصل طرح اصلاح قیمت انرژی بوده، پرداخت مبالغی به 18 میلیون خانوار متوسط و کم درآمد است که بر این اساس دو مرحله آن تاکنون در تاریخ 27 آبان برای حدود 7 میلیون و 850 هزار خانوار و در تاریخ 29 آبان برای 4 میلیون و 448 هزار خانوار وجوه مورد نظر پرداخت شده و به مابقی خانوارها نیز روز شنبه پرداخت خواهد شد.
روحانی افزود: ممکن است طرح اصلاح شامل برخی از افراد بشود که حتی خودشان از دریافت یارانه ها انصراف داده بودند و در این گروه ها هستند به گونه ای که برخی افرادی که مبالغ را دریافت کرده اند نمی دانستند که این پول از کجا آمده و دچار تعجب شده بودند که باید در این راستا توضیحات بیشتری برای مردم بیان شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: مردم در این حوادث نشان دادند که نقشه آشوب و حادثه سازی دشمن و تلاش سرویس های بیگانه و تروریستی را به خوبی می شناسند و فریب آنها را نمی خورند.
روحانی با اشاره به گزارش وزیر کشور در جلسه هیات دولت به عنوان مسوول اجرای طرح و ارائه آمار و ارقام افرادی که در چند روز اخیر به خیابان ها آمده بودند، گفت: مشخص شد که چه تعداد از افراد به خیابان ها آمده بودند و آشوبگران تعداد کمی از آنها بودند؛ منتهی آشوب طلبان سازمان یافته، برنامه ریزی شده و مسلح بودند که کاملا بر اساس برنامه طراحی شده از سوی ارتجاع منطقه، صهیونیست ها و آمریکایی ها اقدام کردند.
رئیس جمهور اظهارداشت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مردم ما در حوادث مختلف در برابر نقشه دشمن پیروز شدند و این بار هم در اغتشاشات که نقشه دشمن برای ایجاد ناامنی بود مردم به پیروزی رسیدند و آنهایی که در 2 سال گذشته با اعمال تحریم های حداکثری ناامنی و اقدام علیه نظام را طراحی کرده بودند و به دنبال این بودند که این فشار باعث شود روزی مردم علیه نظام به خیابان ها آمده و ایستادگی کنند، نتوانستند موفق شوند.
روحانی تاکید کرد: علیرغم فشار دشمنان در سالهای 97 و 98 مردم نشان دادند که نسبت به منافع و امنیت ملی و یکپارچگی خود حساس هستند و معلوم شد دشمنان ملت ایران که در این دو سال و سالهای گذشته برنامه ریزی گسترده ای برای آشوب طلبان داشته اند چقدر سربازان کمی داشته اند؛ گرچه انسانهای شروری را به خدمت گرفته بودند و خسارات زیادی به زندگی و جان مردم وارد کردند و حتی به کودکان و نوجوانان هم رحم نکردند و با سلاح گرم و سرد به مردم حمله کرده و به مغازه ها، خانه ها، داروخانه، مراکز پزشکی و اماکنی که خدمات رسان به مردم بودند، خسارت وارد کردند.
رئیس جمهور افزود: این نشان می دهد که این جمع کوچک ضد کشور و علیه وطن و منافع ملی اقدام کردند.
روحانی با اشاره به نمایش قدرت ملت ایران علیه آشوبگران در روزهای اخیر ادامه داد: ملت ایران همواره به دنیا هوشیاری، بیداری، اتحاد و همبستگی خود با کل نظام را نشان می دهند و ما باید همواره نسبت به نقدها و نظرات مردم گوش شنوا داشته باشیم هرچند آنهایی که نقد دلسوزانه دارند همیشه زمان شناس بوده و می دانند که چه وقت باید برای از بین بردن نقشه های دشمنان در برابر آنها متمرکز شوند.
رئیس جمهور با تقدیر از ملت ایران و رهبر معظم انقلاب که با بیانات حکیمانه خود مردم را راهنمایی و واقعیت ها را تبیین کردند، گفت: دولت همچنان مانند گذشته در طرح های مهم با دو قوه دیگر در جلسات هماهنگی و مشورت می کند و همانطور که این بار نیز با تصمیم سران سه قوه و با هماهنگی دو قوه دیگر فعالیت خود را برای کمک به خانوارهایی که تحت فشار بیشتر اقتصادی هستند انجام داده ایم، در آینده نیز هر طرحی داشته باشیم با دو قوه دیگر هماهنگ خواهیم بود.
روحانی همچنین با تقدیر از تلاش های وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و وزارتخانه هایی که در خدمات رسانی به مردم در شرایط سخت سهیم بودند، گفت: از وزرایی که در بخش اقتصاد برای آرام کردن اقتصاد و بازار جامعه تلاش می کنند نیز تشکر می کنم.
رئیس جمهور با بیان اینکه خوشبختانه مردم، کسبه و بازاریان هم همکاری کردند و در کنار این طرح و نظام بودند، اظهار داشت: باید از عزیزانی که در این ایام برای امنیت ایران شهید شدند و صدمه دیدند و مجروح شدند یاد کنیم؛ تعدادی از افتخارآفرینان ما در نیروی انتظامی، سپاه و بسیج در این جریانات دچار آسیب شدند که نسبت به عظمت و تلاش های آنان سر فرود آورده و با خانواده های عزیز و بزرگوار آنان ابراز همدردی می کنیم.
روحانی تاکید کرد: نیروهای فداکار کشور نشان دادند که برای امنیت مردم و حفظ اموال و آرامش آنان، از نثار جان خود نیز دریغ نکرده و ایستادگی می کنند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز ملت ایران آزمایش خود را به خوبی پشت سر گذاشته و با نمره بالایی در قبولی موفق شدند و امروز نوبت مسوولان اعم از دولت و وزرا برای خدمت و تلاش بیشتر در مسیر خدمت به مردم و کاهش مشکلات از زندگی مردم است و باید برای انجام این رسالت بزرگی که بر دوش داریم تلاش کنیم.
روحانی با بیان اینکه باید نسبت به مراقبت از وحدت و انسجام مردم نیز هوشیار بوده و تلاش کنیم، گفت: آن دستگاه هایی که از این به بعد و پس از پایان این ماجراها نسبت به آگاه سازی مردم موظف هستند از جمله دستگاه های اطلاعاتی، قوه قضاییه و صدا و سیما نیز باید به وظایف خود عمل کنند و مردم را آگاه کنند که چه کسانی و با چه نیاتی به خیابان ها آمدند و چه اقداماتی برای تخریب اموال مردم و جان آنها داشته و چه نتیجه ای را کسب کردند.
رئیس جمهور تاکید کرد: ما باید در برابر مردم متواضع بوده و سر فرود آوریم و در برابر مزدورانی که علیه امنیت کشور اقدام می کنند قاطع باشیم تا کشور در مسیر تعالی و توسعه و امنیت قرار بگیرد.
 
همچنین در حاشیه جلسه هیات دولت، وزرا در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات آن ها که عمدتا در خصوص افزایش قیمت بنزین بود، پاسخ دادند.
 

سخنگوی دولت:

مردم صبور باشند، کنترل قیمت انجام خواهد شد

 
علی ربیعی، سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران گفت: من از مردم خواهش می کنم چند ماهی صبوری داشته باشند، زیرا با کنترل قیمت هایی که ما انجام می دهیم اثرات این طرح را متوجه خواهند شد.
وی بیان کرد: به ما گفتند برخی اجازه تغییر شیفت در عسلویه را نمی دهند و به برخی لوله ها دینامیت بسته بودند؛ چه کسی از این انفجار سود می برد.
ربیعی با بیان این که لازم است که تشکر دولت را از هوشیاری مردم اعلام کنم، گفت: درست است که مردم گله دارند اما می دانند و در کنار اغتشاشگران نایستادند .
سخنگوی دولت تاکید کرد: تشکر دولت از مردم را اعلام می کنم، شواهد نشان می دهد از یکشنبه کسانی که  در خیابان ماندند هدفشان اغتشاشگری بود. در هیأت دولت از هوشمندی رهبر انقلاب سپاسگذاری شد که با پیش بینی موضعی گرفتند که آبی بر آتشی بود که برخی برافروختند.
وی ادامه داد: در هیأت دولت به اغتشاشات پرداخته شد. تصمیم دولت این است که تا پایان سال هیچ افزایش قیمتی نداشته باشیم و نیز تاکید شد شرکت های دولتی صمت و جهاد نظارت هر روزه و مستمر داشته باشند.
ربیعی در خصوص بیرون ماندگان در سهمیه گفت: این افراد در سامانه مشخص ثبت نام کنند.
وی با اشاره به این که گزارش شبکه ملی اطلاعات در دولت اعلام شد، گفت: از کارهای وزیر ارتباطات سپاسگذاری شد. بحث اینترنت هم مطرح شد که به شورای امنیت محول شده که با در نظر گرفتن آرامش وصل خواهد شد، برخی باید هزینه سوءاستفاده از تکنولوژی را بپردازیم.
وی در خصوص آسیب دیدگان و جبران خسارت گفت: فرصت نشد در این رابطه صحبت کنیم.
سخنگوی دولت با بیان این که پیش بینی می شد سال ٩٨ سال سخت سیاسی داشته باشیم، گفت: هنگامی که  تحریم شروع شد گفتند می خواهیم بیشترین فشار را به مردم وارد کنیم و این کار ایالات متحده برخلاف قرارداد الجزایر بود که در کشور ما دخالت می کنند آن هم در صورتی ما سعی می کنیم امنیت روانی را برقرار کنیم.
وی ادامه داد: سه گروه به خیابان ها آمدند که گروه اول نگران بودند و این قابل درک است. گروه دوم از جریان هایی بودند که می خواستند بحران اجتماعی ایجاد کنند. به ما گفتند برخی اجازه تغییر شیفت در عسلویه را نمی دهند و به برخی لوله ها دینامیت بسته بودند؛ چه کسی از این انفجار سود می برد.
وی ادامه داد: آقای جهرمی گفت می خواستند خط تلفن اصفهان را قطع کنند. برخی مسیر ورود کالا را بسته بودند و این شواهد نشان می دهد ما با جریانی مواجه بودیم که بی شرمانه می  خواستند کشور را با بحران مواجه کنند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی رسانه ها مردم را به آتش زدن تشویق می کردند، گفت: ما این موارد را در گروه های اول انقلاب دیده بودیم. مردم عادی به سمت مراکز نظامی و انتظامی نمی روند.
وی ادامه داد: یک گروه هم بودند که متاثر از این افراد با سلاح های سرد به میدان آمدند. من همدردی می کنم با افرادی که از این گروه ها آسیب دیدند و در کنارشان هستیم. قطعا نوع اعتراضات تمیز داده خواهد شد. به زودی جناب آقای علوی در این رابطه اطلاع رسانی خواهند کرد.
ربیعی با بیان اینکه مردم می گویند چرا ما از افزایش قیمت  اطلاع نداشتیم، گفت: تجربه نشان داده که پیش از این با اعلام برخی انبار بنزین در منازل انجام می دادند و چقدر مردم آسیب دیدند. چه کسی با چه استدلالی می گوید ما از سه هفته قبل باید اطلاع رسانی می کردیم. مگر در مجلس و در برنامه ششم در خصوص تغییر حامل های انرژی صحبت نکردیم. بحث این بود که یا باید مالیات بگیرید یا پول چاپ کنید. اقتصاددان ها در این زمینه صحبت کردند.
وی در پاسخ به این پرسش که طرح معیشتی تا چه زمانی ادامه می یابد، اظهار کرد: طرح معیشتی «تا» ندارد و این طرح ادامه خواهد یافت. این طرح اکنون قانون برنامه ششم و مصوبه دولت را دارد و برای اجماع عمومی هم مصوبه سران قوا را دارد و در قوانین بودجه سالانه هم پایدار خواهد ماند. هر وقت منابع جدیدتری به دست آوریم، بیشتر کسری طرح حمایت معیشتی را جبران می کند.
سخنگوی دولت همچنین درباره میزان اختصاص بنزین سهمیه ای برای خودروهای شخصی خاطرنشان کرد: تعیین ۶۰ لیتر منطق علمی داشته است. ۶۰ لیتر برای روستاها و شهرهای کوچک کفایت می کند. من از مردم خواهش می کنم چند ماهی صبوری داشته باشند، زیرا با کنترل قیمت هایی که ما انجام می دهیم اثرات این طرح را متوجه خواهند شد.
وی تاکید کرد: قرار نیست به قیمت گازوئیل افزوده شود.

 

رئیس دفتر رئیس جمهوری:

کمبودهای مردم مشکل درون خانواده ای است و در داخل کشور حل می شود

 
محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز در بین خبرنگاران گفت: اگر چه مردم ایران کمبودهایی از نظر معیشتی دارند و ممکن است انتقاداتی را به بخش های مختلف داشته باشند، اما این مشکل درون خانوادگی و در درون ایران حل می شود.
وی ادامه داد: این نوع رویکردها نسبت به ایران محکوم است و مردم هم وقتی می ببینند که آنها (دشمنان) وارد می شوند، می دانند که این حرکت ها برنامه ریزی از طرف دشمن است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره اقدامات رسانه ای درخصوص سهمیه بندی بنزین گفت: مسئولیت کل امور از مدت ها قبل در این خصوص به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور داده شد و وی کمیته های مختلفی در وزارت کشور ایجاد کرده و در تقسیم بندی که در گذشته اعلام کردند و در دولت هم اعلام کردند کمیته ای که مسئولیت تبلیغات را داشته؛ صدا و سیما بوده و اعلام کرد پیوست رسانه ای هم داشته است.
واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره دستگیری ها و لزوم تفکیک اغتشاشگران از معترضین، گفت: اینکه برخورد با این ها چگونه باید باشد دستگاه های امنیتی و قوه قضاییه رسیدگی می کنند ولی حرف سخنگوی قوه قضاییه درست است؛ کسی که فریب خورده مجازاتش باید کمتر شود و آنکه سازمان حضور یافته و خسارت وارد کرده، حتماً نباید به راحتی از او گذشت چون حق مردم است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد صداو سیما اشاره کرد و گفت: این که صدا و سیما نمی توانسته موضوعی که محرمانه اعلام شده را به گونه ای تبلیغ کند که معلوم شود مثلا قرار است پنجشنبه شب این اتفاق بیفتد، کار درستی هم هست. صدا و سیما مسئولیت این کمیته را داشته به نحو احسن هم قبل از اعلام و هم تا الان خیلی خوب عمل کرده است.
واعظی در پاسخ به پرسشی درباره عایدی دولت از سهیمه بندی بنزین؛  گفت: این اقدام دو فایده دارد؛ چون بنزین ارزان بود و مصرف بنزین به سرعت بالا می رفت بر این اساس ما دوباره می رسیدیم به جایی که وارد کننده بنزین باشیم.
وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر گرانی های که اخیراً اتفاق افتاده بود اقشار گسترده ای از کشور تحت فشار بودند و  مجبور بودیم از کسانی که بنزین بیشتری استفاده می کنند بگیریم و به کسانی بدهیم که یا اصلاً از بنزین استفاده نمی کنند یا کمتر استفاده می کنند. بنابراین مدیریت مصرف و پرداخت یارانه به حدود ۶۰ میلیون نفر عایدی دولت از این برنامه بوده است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درخصوص محکومیت ایران در سازمان ملل هم گفت: بارها اعلام کردیم برخورد سازمان ملل دوگانه و سیاسی است. کشورهایی در همین منطقه خودمان مثل عربستان هستند که نه پارلمان نه روزنامه و حزب دارند و کسی کاری با آن ندارد. افکار عمومی دنیا این را خوب متوجه است و به همین دلیل است که کسی در دنیا با آن استناد نمی کند.
وی افزود: قبل از دولت روحانی و در ۶ سال گذشته، دوبار با مردم برای یارانه ها ارتباط برقرار کردیم. براین اساس در دو تا سه ماه گذشته که قرار بود ما بسته معیشتی را بدهیم در این زمینه کار کردیم. ابتدا از حالت فردی به خانوار تبدیل کردیم و کارگران و کسانی که تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی و در نوبت هستند به همه آنها پرداخت می شود. کارمندان هم که فایل شان دست دولت است و کسانی که در مناطق محروم و روستاها هستند. عملا به ۱۸ میلیون رسیدیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: نخست با یک مکانیسمی برای ستاد اقتصادی دولت،  ۱۴ میلیون نفر اعلام کردند اما نظر رئیس جمهوری و برخی دوستان این بود که در این مورد بازتر برخورد کنیم که به ۱۸ میلیون نفر رسید. الان هم فکر می کنیم در این بسته خطایی باشد بعد از آنکه هفته آینده هر سه مرحله انجام شد حدود ۶۰ میلیون نفر یا ۱۸ میلیون خرده ای خانوار پرداخت شد، موضوع کسانی که فکر می کنند مستحق هستند در سامانه ای بررسی می شود و پرداخت خواهد شد.
واعظی درباره این که با مشخص شدن ۲۰ میلیون نفر احتمال دارد یارانه ۳ دهک جامعه حذف شود، گفت: نمی دانم و در جریان ریز آن نیستم الان چیزی بگویم و نگرانی بوجود بیاورم اما می دانم با دقت دارد بررسی می شود.
واعظی درباره تعیین محل اعتراضات مردمی هم گفت: سال گذشته در دولت نقاطی را برای این موضوع مشخص کردیم  که کسی رفت شکایت کرد که این مصوبه متوقف شد. لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری پیگیر این موضوع هستند که از او بپرسید آن را کامل توضیح می دهد.
وی درباره این که رئیس جمهور در سخنانی خطاب به قوه قضاییه گفته بود با کسانی که ماشین هایشان را خاموش کردند  آنها را شناسایی کنند که با واکنش های مختلفی روبرو بود آیا این یک اعتراض مسالمت مگر نبوده است که رییس جمهور چنین درخواستی داشتند، گفت: اعتراض مسالمت آمیز این است که به دیگری لطمه وارد نشود، این که شما ماشین را در اتوبان خاموش کنید و صف چند کیلومتری به وجود بیاورید تا مردم به موقع بر سرکار خود حاضر نشوند و این ترافیک باعث شد که کسی که مریضی است نتواند به بیمارستان برود مسالمت آمیز است؟  مسالمت آمیز این است که اعتراض کنی و این اعتراض را به گوش مخاطب خود برسانی و مزاحم مردم نشوی.
رئیس دفتر رییس جمهوری افزود: با این کار آمدند مزاحم مردم شدند در تلویزیون دیدید که مردم می گفتند ما الان سه ساعت است که به دلیل این راهبندان ها به کارمان نرسیده ایم بنابراین به نظر من آنها خلاف کردند و حتما کاری کردند که حق مردم را ضایع کردند بنابراین باید حتما پیگیری شود.

 

رئیس کل بانک مرکزی:

شرایط ارزی کشور مناسب است

 
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی بر بازار مسلط است و از نظر ذخایر اسکناسی و ارزی شرایط ما نسبت به قبل بهتر شده است.
وی درباره پیش بینی های انجام شده در خصوص تاثیر قیمت بنزین در رقم تورم  گفت:  یکسری بررسی ها بر اساس برآوردها بر مبنای جدول داده ها و ستانده ها و تاثیرگذاری بنزین در بخش های دیگر  انجام دادیم بر اساس اعلام همکاران من اجرای این طرح به طور مستقیم حدود ۲ و نیم درصد و با احتساب تاثیر غیر مستقیم در کل حدود ۴ درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.
رئیس بانک مرکزی تاکید کرد: این آمار بر اساس محاسبات علمی انجام شده است.
وی  در پاسخ به سوالی مبنی بر این آیا افزایش قیمت بنزین تاثیری در بازار ارز داشته است گفت: افزایش قیمت بنزین بر افزایش قیمت ارز تاثیری نداشته است و بازار ارز کنترل شده است  من قبلاً نیز اعلام کرده ام که بر بازار ارز کنترل کامل داریم و از مردم نیز خواهش کرده ام که دارایی های خود را در این بازار به کار نگیرند چرا که ریسک بالایی دارد.
همتی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی بر بازار مسلط است و از نظر ذخایر اسکناسی و ارزی شرایط ما نسبت به قبل بهتر شده است. بنابراین خواهش می کنم اجازه دهند همین روال طبیعی را که در بازار ارز داریم و ثباتی که ایجاد شده ادامه پیدا کند و این روند کاهشی تورم که در ماه های گذشته داشتیم، در آینده نیز ادامه پیدا کند. با کمک مردم و تلاش های همکارانم در دیگر بخش های اقتصادی بتوانیم نتایج بهتری را شاهد باشیم.
 

وزیر صمت:

دستگاه های دولتی حق گران کردن چیزی را ندارند

 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق دستور رئیس جمهور دولت و دستگاه های دولتی طبق به هیچ عنوان تا پایان سال حق گران کردن هیچ کالا و خدماتی را ندارند.
رضا رحمانی با اشاره به اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای نظارت  بازار جهت جلوگیری از افزایش قیمت ها در پی افزایش نرخ بنزین گفت: بازرسی های ما کمیت و کیفیتش افزایش یافته است و همه امکانات در روزهای اخیر بسیج شده است تا در حق مردم اجحاف نشود و موج گرانی که بیشتر ناشی از بار روانی این قضیه است تحمیل نشود.
وی افزود: طبق گزارش های میدانی که داریم اقدامات ما در این جهت موثر بوده است البته در برخی کالاها و خدمات مثل حمل و نقل تاثیرات واقعی را هم داریم که بحث جدایی دارد؛ بیشترین تلاش ما این است که به دلیل مباحث روانی به شکل سوءاستفاده ای گرانی صورت نگیرد و گرنه در برخی جاها ممکن است این تصمیم درصد پایینی روی برخی قیمت ها تاثیرگذار باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق دستور رئیس جمهور دولت و دستگاه های دولتی طبق به هیچ عنوان تا پایان سال حق گران کردن هیچ کالا و خدماتی را ندارند.
وی درباره تولید خودروهای کم مصرف در شرایط افزایش قیمت بنزین گفت: در این رابطه دو مورد در دست اقدام داشتیم یکی بحث تولید خودروهای الکتریکی و برقی است یکی هم موتور کم مصرف است که قبل از این طرح هم در دستور بوده و الان ضرورت آن بیشتر شده است.
رحمانی در پاسخ به این سوال که چرا پس از افزایش قیمت بنزین شاهد افزایش قیمت برخی خودروها بودیم، گفت: هیچ افزایش قیمتی از سوی خودروسازها اعمال نشده است این هم مربوط به این چند روز نبوده مثل همیشه که دلالی و برخی اقدامات می شد الان هم بحث همان دلالی است و پیگیری می کنیم با عرضه بیشتر اجازه ندهیم افزیش قیمتی در این زمینه داشته باشیم.
وزیر صعنت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با افزایش قیمت بنزین برخی از کالاهای اساسی افزایش قیمت پیدا می کند،  وزارت صمت چه راهکاری دارد، گفت: کنترل کالاهای اساسی بسیار مهم است که این کار اتفاقا در اولویت ما قرار دارد، اولویت بعدی ماهم این است که با تشدید بازرسی ها  اجازه ندهیم تورم روانی و انتزاعی افزایش پیدا کند که در حق مردم اجحافی صورت نگیرد.
وی ادامه داد:البته درصد افزایش برخی کالاها  اجتناب ناپذیر است و اگر آن درصد واقعی اعمال شود شاید در طول زمان اتفاق خواهد افتاد. ما بیشترین تلاشمان این است که در شاریط جدید افزایش بی رویه، بی جهت و سو استفاده گرانه اتفاق نیفتند. گزارشات میدانی که دارم تا این لحظه کنترل شده است که بر اثر تشدید بازرسی هاست .
رحمانی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که مقام معظم رهبری در مورد حذف قوانین دست و پا گیر در تولید فرمایشاتی داشته اند  وزارت صمت در این مورد چه خواهد کرد، گفت: رهبری بارها درباره فضای کسب و کار صحبت کردند و تذکر دادند در حوزه وزارت صمت امسال یکی از محورهایی که بر آن تاکید داریم بهبود فضای کسب و کار است.
وزیر صمت تاکید کرد: تعداد مجوزها، فرآیندها و سامانه باید تکمیل شود و اقداماتی در این حوزه انجام دادیم که رفع موانع شود، ما در گذشته ۷۸ مجوز داشتیم که آن را به ۴۶ رساندیم .
وی تاکید کرد:  بهبود فضای کسب و کار نیازمند یک کار جمعی است که تمامی دستگاه ها باید پای کار بیایند و کمترین بودجه و منابع را می خواهد زیرا اراده در این میان مهم ترین حرف را می زند.
 

وزیر بهداشت:

اجازه نداده ایم که دارو به بیماران نرسد

 
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که تاکید متاسفانه آمریکایی ها نه تنها در زمینه بیماران پروانه ای بلکه در مورد تمامی بیماران علیه ما در کل دنیا اقداماتی را انجام می دهند و نقل و انتقال پول و انتقال دارو را برای ما ممنوع کرده اند، گفت:  ما به سختی داروها را تأمین می کنیم اما از مسیرهای غیررسمی استفاده کرده و اجازه نداده ایم که دارو به بیماران نرسد.
وی گفت: قبل از آنکه بنده به وزارت بهداشت بیایم، یک تعاملی وجود داشت و درباره TFR و باروری کل کشور آماری را ارائه کرده بوند.
وی ادامه داد: ما برای راستی آزمایی در این موضوع، مکانیسم هایی را تعریف کردیم که با این ارقام تفاوت هایی داشت. این تفاوت آمار شاید به دلیل اشتباه یا سوءنیت باشد که البته هنوز دلیل اثبات شده ای در این زمینه در اختیار نداریم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: آنچه باید بگویم این است که آماری که ارائه شده بود، آمار واقعی TFR و رشد جمعیت کشور نبود و ما تیمی را مشخص کردیم تا این روند را مورد مطالعه و ارزیابی قرار دهد.
نمکی افزود: خوشبختانه مرکز آمار ایران نیز این موضوع را تایید کرد و توانستیم با دیگر نهادها و دستگاه ها به یک وفاق در زمینه پذیرش این راستی آزمایی برسیم.
وی اظهار داشت: نگرانی ها در مورد اینکه جمعیت ما در ۲۰ سال آینده به سمت منفی شدن می رود هم از سوی مقام معظم رهبری و هم از سوی افراد دلسوز و صاحب نظر مطرح شده، یک واقعیت اجتماعی و جمعیتی است و ما در بخش بهداشت و درمان در حال پیگیری آن هستیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد:  اقداماتی از قبیل افزایش تعداد مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج هایی که قدرت باروری دارند ولی در این زمینه تاخیر کرده اند در حوزه بهداشت و درمان  انجام شده و بیرون از این حوزه نیز برای کاهش اضطراب مردم از مشکلات اقتصادی و ایجاد زیرساخت های کشور برای جمعیت بیشتر در حال کار هستیم.
نمکی در پاسخ به ایجاد مشکلاتی در زمینه تهیه بعضی داروهای بیماری های خاص ازجمله پانسمان بیماران پروانه ای نیز گفت: متاسفانه آمریکایی ها نه تنها در زمینه بیماران پروانه ای بلکه در مورد تمامی بیماران علیه ما در کل دنیا اقداماتی را انجام می دهند. متاسفانه نقل و انتقال پول و انتقال دارو را برای ما ممنوع کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه داروها را برای بیماران تامین می کنیم، افزود: ما برای تامین داروهای  بیماران خاص تاکنون از مسیرهای غیررسمی نگذاشته ایم که کمبودی ایجاد شود و برای بیماران پروانه ای هم با اینکه دو شرکت مورد نظر پک های مورد احتیاج ما را ندادند ولی ما توانسته ایم از مسیرهای غیررسمی آن را تهیه کنیم.
وزیر بهداشت تضریح کرد: از این به بعد ان شالله با ایجاد یک سامانه این پک ها را در محل زندگی این بیماران تحویل خواهیم داد.
 

وزیر نیرو:

 وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران پرداخت می شود

 
رضا اردکانیان، وزیر نیرو در بین خبرنگاران گفت: وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران پرداخت می شود تا دو پروژه نیروگاه ۱۴۰۰ واتی هرمزگان و برقی کردن راه آهن اینچه برون - گرمسار انجام شود.
وی درباره سفر هیئت اقتصادی به کشور روسیه گفت: من به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی با روسیه، فردا با هیأتی از دستگاه های مختلف برای عملیاتی کردن دریافت وام ۵ میلیارد دلاری دولتی این کشور به ایران عازم مسکو خواهم شد.
وزیر نیرو ادامه داد: این وام در مجلس ما به تصویب رسید و قرار است برای عملیاتی کردن دو پروژه مهم نیروگاه ۱۴۰۰ واتی هرمزگان به ارزش ۱/۲ میلیارد و برقی کردن راه آهن اینچه برون-گرمسار حدود یک میلیارد صرف شود.
وی افزود: برخی از قراردادها امضا شده است و برای باقی این ۵ میلیارد خوشبختانه پروژه های پیشنهادی به تصویب رسید که عبارتند از اضافه کردن ۲ هزار واگن به مترو به سیستم حمل و نقل شهری، تکمیل راه آهن زاهدان - بیرجند، توسعه نیروگاه برق آبی گتوند که قرار از ۱۰۰۰ مگاوات به ۱۶۴۰ برسد و بازتوانی نیروگاه رامین اهواز ۱۸۰ مگاوات.
اردکانیان با بیان اینکه وزارتخانه های صنعت، راه و شهرسازی، نیرو، اقتصاد و بانک مرکزی در این طرح حضور خواهند داشت و مراحل نهایی آن انجام می شود، تاکید کرد: بعد از اندکی کندی در برگزاری «جلسات مشترک اقتصادی»، تا نیمه آذرماه جلسه اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی با تاجیکستان با مسئولیت وزارت نیرو با حضور وزیر انرژی این کشور برای حضور فعال تر بخش خصوصی در پروژه های اقتصادی تاجیکستان برگزار خواهد شد.
وزیر نیرو افزود: در چارچوب توسعه روابط منطقه ای برگزاری «شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب» که سال ها پیش تاسیس شده است که پارسال مجدا برای ۶ سال تمدید شد  امسال در دهه اول آذر ماه با حضور ۱۶ کشور با حضور وزرای آب و سایر مسئولان آب منطقه در تهران به ریاست وزیر نیروی ایران برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به پویش «الف-ب ایران» گفت: تا پایان سال ۲۲۷ پروژه با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان در ۳۳ استان کشور احداث خواهد شد. این هفته نیز در سمنان حضور داشتیم و در هفته آینده نیز حدود یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در کرمانشاه افتتاح خواهیم کرد.

 

حجتی:

سوخت کشاورزان طبق سهمیه در اختیارشان قرار می گیرد

 
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: سوخت مورد نیاز بخش کشاورزی طبق سهمیه تخصیص و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و تامین میزان و سهمیه سوخت بخش کشاورزی در دستور کار سنواتی این وزارتخانه قرار دارد.
این مقام مسئول درباره فصل سرما و سهمیه بندی سوخت برای بخش کشاورزی افزود: اکنون این موضوع  در دست پیگیری است و براساس تصمیم گیری ستاد مربوطه، سهمیه های سوخت روشن است.
وی تصریح کرد: وزارت نفت اعلام آمادگی کرده و کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با حضور در مناطق مختلف  کشور سهمیه ها را دریافت و به کشاورزان تحویل می دهند.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز بخش کشاورزی در عرصه گلخانه ها بیشترین سوخت و انرژی در فصل سرما استفاده می شود و سالیانه بحث جایگزینی سوخت از گازوئیل به گاز در بخش کشاورزی گسترش می یابد.
حجتی افزود: اکنون گلخانه ها از سوخت گاز استفاده می کنند و  بقیه بخش ها نیز به شکل مشخص سهم سوختشان در اختیارشان قرار می گیرد.

 

 وزیر ورزش:

خصوصی سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس انجام می شود

 
مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان نیز در خصوص خصوصی سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: با توجه به باوری که داریم، با همه توان تلاش می کنیم که این کار انجام شود؛ همه دستگاه های مربوطه از جمله بورس، فرابورس، مجلس، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور در این زمینه همکاری می کنند.
این مقام مسئول در مورد عدم پرداخت حق  پخش مسابقات از سوی صدا و سیما گفت: صدا و سیما بر اساس الزام برنامه ششم، باید حق  پخش مسابقات را پرداخت کرده و به قانون تمکین کند.
وی افزود: بیش از دو سال است که در حال مذاکره با صدا و سیما هستیم اما اراده جدی با صدا و سیما برای پرداخت حق  پخش مسابقات ورزشی وجود ندارد
وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه مکاتباتی را با ریاست مجلس و معاون اول رئیس جمهور انجام داده ایم، اظهار داشت: مقرر شد این موضوع در کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد؛ هم دلایل و نظرات صدا و سیما اعلام شود و هم مستندات وزارت ورزش ارائه شود.
سلطانی فر تصریح کرد: حق  پخش، بخش عمده ای از منابعی است که در همه دنیا به کمک ورزش می آید و برای تأمین هزینه های امور مختلف ورزشی استفاده می شود. الان پس از سه دهه، صدا و سیما هنوز حاضر نیست به این مسئله تمکین کند.
وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص عدم حضور سرمربی تیم ملی فوتبال در کشور گفت: ما در دو بازی دو شکست تلخ داشته ایم که غرور ملی ما خدشه دار شده است؛ نتیجه این دو بازی برای فوتبال و ورزش ما نتیجه بدی بود.
وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد: بسیاری از کارشناسان معتقدند چینش هایی که در این دو مسابقه انجام شد و عدم استفاده از ظرفیت های بازیکنان جوان، موجب شده است که ما این دو بازی را از دست بدهیم.
سلطانی فر گفت: البته با توجه به نتیجه که دیروز بحرین و عراق گرفتند، ما هنوز فرصت داریم که در این گروه اول شویم و قطعاً با همین عزم و اراده، فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان برنامه ریزی می کنند که در چهار بازی باقی مانده بتوانیم بهترین نتیجه را به دست آوریم.
وی بیان کرد: صحبت کرده بودند که با ۷ یا ۸ کشور بازی کنند حتی با لیبریا به تفاهمات اولیه رسیده بودند که به دلیل مشکلاتی که آنها داشتند، امکان برگزاری مسابقه نبود. قطعاً بعداً از این فرصت استفاده می شود.
وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به سؤال دیگری در مورد دستمزد سرمربی تیم ملی و شایعات در خصوص استعفای وی گفت: پول و حقوق سه ماه آینده وی پرداخت شده است.
سلطانی فر در پاسخ به سؤالی در خصوص خصوصی سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: با توجه به باوری که داریم، با همه توان تلاش می کنیم که این کار انجام شود؛ همه دستگاه های مربوطه از جمله بورس، فرابورس، مجلس، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور در این زمینه همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: اسناد و مدارکی که در این خصوص مورد نیاز است مانند اسناد مالی، اسناد حسابداری و صورت جلسات مجمع تهیه شده است و تمام توانمان را به کار می بریم که ان شاءالله تا پایان سال این کار را انجام دهیم. تیم های مختلف مشاوره ای نیز با این دو باشگاه همکاری می کنند.
وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: امیدواریم تا پایان سال این کار انجام شود، اگر در مورد مستندسازی به مانعی در مورد اموال و دارایی های این دو باشگاه برنخوریم، فکر می کنم تا پایان سال این اقدام انجام شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399