دوشنبه, 04 آذر 1398 ساعت 09:25
کد خبر: 64356

سهم دولت ستیزی در بحران بنزین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

برخلاف بسیاری که از افزایش قیمت بنزین دفاع می کنند، من این افزایش را قابل دفاع نمی دانم و معتقدم آنچه انجام شد بیش از آنکه از منظر اقتصادی قابل دفاع باشد حاصل برهم خوردن تراز حسابهای ملی بود که تنها بخش کوچکی از آن ناظر بر کسری بودجه دولت است.

البته این ناترازی حسابهای ملی سالهاست گریبان دولتها را در ایران گرفته است و هر دولتی به فراخور شرایطش با این موضوع برخورد داشته و خواهد داشت که البته آسان ترین راه برخورد با این چالش همان افزایش قیمت حاملهای انرژی است که متاسفانه هر بار رخ می دهد و نهاد دولت نیز مانند موجودی بدون حافظه هر چند سال دوباره همان رفتار را تکرار می کند. همانطور که به گفته موافقین این اتفاق، طی چهار دهه اخیر حدود پانزده بار افزایش قیمت حاملهای انرژی رخ داده است و البته تنها نتیجه حاصل نشده از آن اصلاح الگوی مصرف است.
به هر حال آنچه در این دو هفته اخیر رخ داد گویای بحرانی فراتر از بنزین بود. به گفته کارشناسان و تحلیل گران این رخدادها و تشنج ها محصول یک بشکه باروت بود که هر لحظه احتمال انفجارش می رفت و البته دشمنان خارجی نیز با سوار شدن بر این موج به شدت آن افزوده و متاسفانه قربانی این اتفاقات بیگناهانی بودند که در مسیر این موج مخرب جان و مالشان به یغما رفت.
اما اگر قرار به وزن کشی و ارزیابی دقیق رخدادها باشد که البته از حوصله و توان این سطور خارج است، به کسانی که چنین قصدی دارند توصیه می کنم مروری هم داشته باشند بر روندی که طی ماههای گذشته در تخریب دولت و نا امید کردن مردم از اصلاحات اقتصادی رخ داد. متاسفانه در این ماهها طی رقابت های جناحی و حزبی شاهد بیشترین هجمه علیه دولت بودیم و تمام توان برای نا امید کردن مردم از دولت صورت گرفت.
شتابزدگی دولت در مسیر عبور از بحران های اقتصادی غیر قابل اغماض است ولی  ابتر گذاشتن تمامی برنامه های اصلاحی دولت از تلاش جهت رفع موانع تبادلات بانکی از طریق لوایح FATF تا مطرح کردن مسیرهای وزارت نفت برای دور زدن تحریم ها یا تشکیل مجدد وزارت بازرگانی و حتی نافرمانی ارزی که توسط برخی از شرکتها و نهادهای به ظاهر خصوصی صورت گرفت یا مصادره سیاسی مبارزه قوه قضائیه با مفاسد اقتصادی در نوع انتشار اخبار آن، در تشنج های این روزها نقش داشته و نباید از قلم بیفتد.
همه می دانند، فضای روانی که برای ناکارآمد نشان دادن دولت چندماهی است که شدت گرفته اهدافی مشخص دارد و آنهم صندوقهای دو انتخاب پیش رو است. اما متاسفانه در این مسیر به نظر می رسد در نا امید سازی مردم به قدری افراط شده است که در عمل، اعتماد وسرمایه اجتماعی کل نظام از این مسیر آسیب دیده است.
اگر فضای روانی یک اعتراض به این سرعت به اختشاش منتهی می شود ناشی از عقبه روانی است که متاسفانه بخش زیادی از آنرا منتقدین دولت بی توجه به خطوط قرمز منافع ملی ایجاد کرده اند و اگر قرار و اراده ای در جهت بازخوانی و اصلاح روندهای منتهی به این اتفاقات وجود دارد به طور حتم باید به این روند تخریب پایان دهد، در غیر این صورت با توجه به شرایطی که در آن قرار گرفته ایم، انتخابات های پیش رو هیچ برنده واقعی نخواهند داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399