یکشنبه, 24 آذر 1398 ساعت 09:01
کد خبر: 65173

خود تحریمی 80 میلیون نفری با بی توجهی به FATF

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

حضور ایران در FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام به حالت تعلیق در آمده است و جریان مخالف ورود ایران به این معاهده مالی بین المللی که جهت مبارزه با پول شویی و تروریسم به اجماع جهانی رسیده عنوان می کند که حضور ایران در این معاهده هیچ امتیازی برای ایران در پی ندارد. اما هیچ توضیحی از نتایج عدم حضور ایران در این معاهده داده نمی شود.

یکی از نتایجی که در صورت عدم حضور ایران در FATF کشور را تهدید می کند بسط تحریم های بانکی از لیست های فردی به ملیت ایرانی است. یعنی بر خلاف تحریم های آمریکا که فهرستی خاص از افراد و شرکتها در تبادلات بانکی مورد تحریم قرار گرفته اند اگر ایران در FATF حضور پیدا نکند، هیچ فرد ایرانی نمی تواند با خارج از کشور تبادل مالی داشته باشد. به عبارت ساده تر به صرف داشتن پاسپورت ایرانی در جهان ممنوع المعامله خواهیم شد.
متاسفانه مخالفان حضور ایران در FATF که در دولت های قبل خود از جمله کسانی هستند که در جریان مذاکرات قبلی مربوط به این معاهدات حضور داشته و تا قبل از دولت فعلی امضاء ایشان پای دیگر معاهدات تکلیف شده در FATF موجود است و با علم به نتیجه عدم حضور ایران در پروتکلهای تکمیلی آن در حال حاضر تن به خود تحریمی می دهند که این بار بسیار فراتر از تحریم های آمریکا این امکان را به دشمنان ایران میدهد که هویت و ملیت ایرانی را ممنوع المعامله کرده از ارائه هر نوع خدمات پولی و بانکی به ایشان سر باز زنند.
از سویی دیگر متاسفانه جریانی که با مسکوت گذاشتن FATF در عمل خودتحریمی به این وسعت را به کشور تحمیل می کند بی توجه به عواقب ناشی از آن که نه یک جریان سیاسی که کل منافع ملی را تهدید می کند؛ اصرار دارند اینگونه جلوه دهند که حضور ایران در FATFبه زیان منافع ملی است در حالی که عدم حضور در این معاهده می تواند بزرگترین برد آمریکا در قبال ایران باشد زیرا در صورتی که ایران همچنان از پذیرش این معاهده شانه خالی کند کشورهایی مانند چین و روسیه که در تضاد منافع خود با آمریکا قصد همراهی با ایران را دارند نیز دیگر نمی توانند هیچ نوع تبادل پولی با ایران داشته باشند. شاید مثال کوچک اتفاق وحشتناکی که در حال وقوع است را بتوانیم در عدم امکان تبادل مالی ایران با سر مربی استقلال در همین روزهای اخیر مشاهده کنیم، اتفاقی که ناشی از تعهد طرف ایتالیایی به مفاد FATF بود و به زودی نه تنها برای حسابهای دولتی که دیگر هیچ ایرانی نمی تواند کوچکترین مبادله پولی را با هویت ایرانی خود به انجام برساند.
متاسفانه جریانی طی سالهای اخیر قصد دارد فراتر از یک دعوای سیاسی کل نظام را به بن بست بکشاندو اقداماتی که توسط این جریان در سطوح مختلف در دستور کار خود قرار داده است به شدت با برنامه ها و اهداف جریانهای معاند و دشمنان خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران در یک راستا قرار گرفته است و نیاز است تا مجمع تشخیص مصلحت نظام با در نظر گرفتن ملاحظاتی فراتر از برخی گفته ها و با استفاده از دیدگاه کارشناسان خبره مالی بین المللی هرچه سریع تر حضور ایران را در FATF به تصویب برساند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399