یکشنبه, 24 آذر 1398 ساعت 09:15
کد خبر: 65175

صحبت های رئیس بانک مرکزی  تقاضای خرید ارز و سکه و قیمتها را افزایش می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: نخستین رساله دکترا در حوزه رسانه و اقتصاد در کشور،نشان می دهد که حضور مسئولان پولی و بانکی خصوصا رئیس بانک مرکزی در رسانه فارغ از اینکه چه صحبتی دارد باعث هجوم مردم به سمت خرید ارز و سکه می شود.

فرشاد پرویزیان، دانش آموخته دکترای اقتصاد پولی دانشگاه سمنان، از رساله دکترای خود با عنوان: بررسی اثر همزمان و پویای حضور مقام پولی (رئیس کل بانک مرکزی) در رسانه‌ها بر تقاضای پول، نرخ ارز و قیمت سکه طلا در ایران، دفاع کرد.
تحقیقات این رساله با راهنمایی دکتر علیرضا عرفانی، دانشیار دانشگاه سمنان و مشاوره دکتر اسمعیل ابونوری استاد دانشگاه سمنان انجام شده است.
استادان داور این دفاعیه آقایان دکتر جعفری صمیمی و دکتر تقی نژاد از دانشگاه مازندران و نیز دکتر مداح و دکتر سعادت از دانشگاه سمنان بودند. این دانش آموخته اقتصاد که خبرنگار ارشد بازنشسته سازمان صدا وسیما است و در ایام سالگرد شهدای رسانه از رساله خود دفاع کرد، نتایج معنوی این تحقیق را به همکاران شهیدش در شبکه خبر، سید طاووس شیرازی، حسن حیدری، مهدی همتی و علیرضا افشار، از شهدای رسانه در حادثه C130 و سید حمید رضا حسینی شهید رسانه در فاجعه منا در مکه مکرمه تقدیم کرد.
خلاصه نتیجه این رساله دکترا که با روش ناهمسانی واریانس (CCC-MGARCH)،  111 ماه داده‌های اقتصادی رسمی بانک مرکزی، از یکم دی ماه 1386 تا پایان دی ماه 1395، بررسی شده، این است که: صرف حضور رئیس کل بانک مرکزی در رسانه‌ها، موجب واکنش افزاینده نرخ‌های دلار و سکه در بازار ‌شده است.
دکتر پرویزیان در این دفاعیه گفت: در این تحقیق بدون اینکه محتوای سخنان مقام پولی (خبرخوب یا خبر بد) در رسانه‌ها بررسی و تحلیل شود، نشان داده شد: صرف حضور رئیس کل بانک مرکزی در رسانه‌ها: موجب واکنش افزاینده نرخ های دلار و سکه در بازار می‌شود که شاید نشان از بی‌اعتمادی و یا حداقل حساسیت شدید صاحبان سبد دارایی به حضور مقام پولی در فضای رسانه‌ای است.
وی مهم‌ترین توصیه‌های سیاستی قابل پیشنهاد را اینگونه بیان کرد: تلاش مجدانه برای جلب اطمینان مردم نسبت به سخنان مقام پولی و برنامه‌های اعلامی وی، پرهیز مقام پولی از حضورهای غیرموثر رسانه‌ای، اتخاذ شیوه سخن گفتن صحیح، شفاف و پرهیز از شیوه‌های کلامی غیر شفاف برای اتخاذ شیوه‌های صلاحدیدی، استفاده مناسب از تخصص مدیران مرتبط، بویژه مدیران رسانه‌ای و ارتباطات. طبق آمار استخراج شده از بولتن بریده جراید روابط عمومی بانک مرکزی، در ایام یاد شده بطور میانگین در هر ماه بیش از 13 روز، رئیس کل بانک مرکزی در رسانه ها حضور داشته است یعنی تقریبا یک روز در میان، رئیس کل بانک مرکزی با مردم سخن گفته است. این در حالی است که در اکثر کشورها، رئیس کل بانک مرکزی در حین استقلال، از حضور دایمی رسانه ای پرهیز کرده و در موارد ضروری بیانیه صادر می کنند. یکی از نتایج جالب توجه دیگر این تحقیق این است که ضریب تاثیر نرخ تورم در میزان حضور مقام پولی در رسانه، منفی و البته معنادار است که می توان تفسیر کرد:  هرگاه نرخ تورم کاهش داشته، مقام پولی بیشتر در رسانه حاضر شده و با افزایش نرخ تورم حضور رسانه ای و پاسخگویی وی کمتر شده است. دکتر پرویزیان در پایان تاکید کرد:‌ بطور قطع فعالان اقتصادی، همواره میزان صحت و شفافیت کلامی و رفتاری مقام پولی را ارزیابی و بر همان اساس نسبت به مدیریت بهینه سبد دارایی‌های خود اقدام می‌کنند. طبق نتایج این تحقیق، ضریب حضور مقام پولی در رسانه، در میزان رشد قیمت سکه، دلار و تقاضای نقدینگی(اسکناس و مسکوکات و سپرده های دیداری و غیردیداری) بطور معناداری، موثر بوده است. بر این اساس، به صرف حضور رئیس کل بانک مرکزی، فارغ از اینکه چه سخنانی گفته باشد، مردم واکنش افزایش تقاضا نشان داده و در مدیریت سبد دارایی های خود تجدید نظر کرده اند.  پرویزیان همچنین پیش از این، در مقاله ای علمی-پژوهشی و استخراج شده از رساله دکترای مذکور، به نقش رسانه در شکل گیری انتظارات اقتصادی پویا و مدیریت سبد دارایی‌ها پرداخته است. این مقاله در فصلنامه علمی – پژوهشی مدلسازی اقتصاد سنجی به مشخصه  DOI: 10.22075/jem.2019.17910.1319 منتشر شده است. در این مقاله نیز که با روش واریانس ناهمسانی (DCC-MGARCH)، انجام شده حضور رئیس کل بانک مرکزی در افزایش نرخ دلار، سکه و شاخص بورس بطور معناداری، موثر واقع شده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399