یکشنبه, 24 آذر 1398 ساعت 09:29
کد خبر: 65178

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی وزارت خارجه:  

گسترش روابط بین ایران و ژاپن از اهداف اصلی سفر روحانی به توکیو است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه گسترش روابط بین ایران و ژاپن از اهداف اصلی سفر روحانی به توکیو است گفت: ژاپن پیشنهاداتی برای کاهش تنش در منطقه داده که از روی حسن نیت بوده و امید است در سفر ریاست جمهوری برخی اقدامات رو به جلو باشد تا به نتیجه ‌مطلوب برسیم.

سیدعباس موسوی روز شنبه در نشست خبری در تبریز، سفر رئیس جمهوری به ژاپن را مهم دانست و اظهار کرد: هرگونه سفر خارجی که طراحی می‌شود، امیدواریم ثمربخش باشد زیرا اگر احساس کنیم سفری ثمر ندارد به طور قطع آن سفر طراحی نخواهد شد.
وی گسترش روابط با ژاپن را از اهداف اصلی این سفر برشمرد و گفت:‌ ژاپن کشور مهمی در غرب آسیا است و ما مراودات زیادی با آنها داریم.
موسوی با بیان اینکه ژاپن به عنوان کشور دوستی است که با حسن نیت پیشنهاد می‌دهد تا منافع همه در منطقه تضمین شود، گفت: ژاپن پیشنهاداتی برای کاهش تنش در منطقه داده که از روی حسن نیت بوده و امید است در سفر ریاست جمهوری برخی اقدامات رو به جلو باشد تا به نتیجه ‌مطلوب برسیم.​
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تبادل زندانی بین ایران و آمریکا در هفته گذشته و احتمال تداوم آن در آینده گفت: بعد از آزادی زندانی ایرانی در آمریکا، آقای ظریف پیشنهاد نقل و انتقال به‌صورت بسته را در توئیت خود مطرح کردند و اکنون هم بعد از مبادله ما آماده هستیم تا همه گروگان‌هایی که ما در آمریکا داریم مبادله کنیم و توپ در زمین آمریکاست.
موسوی افزود: آمریکا همیشه از ترفند فشار استفاده کرده ولی این ما هستیم که باید مصون‌سازی در مقابل فشارها را داشته باشیم و روند وزارت امور خارجه نیز بر همین مبناست و البته به برخی کشورها اعلام کرده ایم که استقلال خود را حفظ کرده و درگیر فشار و موضوعات بیهوده نشوند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گسترش روابط با کشورهای همسایه و از جمله لغو روادید بین ایران و جمهوری آذربایجان با تاکید بر اینکه جمهوری آذربایجان یک کشور مهم در معادلات منطقه‌ای بوده و از جمله کشورهای دوست ایران است، خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های گسترش ارتباطات، کاهش موانع در سفر اتباع به دو کشور است و ما هم سعی کردیم تا از طرف خودمان این حسن‌نیت را نشان دهیم و تاکنون با جمهوری نخجوان لغو روادید را داشتیم و مذاکرات در رابطه با اینکه این موضوع به کشورهای همسایه دیگر گسترش یابد، ادامه دارد.
موسوی در مورد آزمایش اخیر موشکی آمریکا با محکوم کردن این آزمایش موشکی گفت: از آزمایش جدید موشکی آمریکا ابراز نگرانی می‌کنیم و اعلام می کنیم که خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشکی آی‌اف‌ان باعث بی‌ثباتی جهان خواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تبریز از یک موقعیت استراتژیک برخوردار است و می‌تواند به‌ عنوان قطب در مراودات با کشورهای همسایه نقش‌آفرینی کند، خاطرنشان کرد: دستور کارهای متعددی برای این استان‌های مرزی به ویژه آذربایجان ها در نظر گرفته شده است که گسترش صادرات و واردات جزو برنامه‌های اصلی ما با کشورهای همسایه است و یکسری راهکارهای دوجانبه با کشورهای منطقه اتخاذ کرده‌ایم که در حال انجام است. 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395