چهارشنبه, 27 آذر 1398 ساعت 11:42
کد خبر: 65362

اطلاعات تکميلي

  • فرشاد مومنی:

اینستکس می‌تواند یک دام برای صنایع کشور باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استاد دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: ما به سطح بالایی از هوشمندی نیازمندیم تا اینستکس ابزار تسهیل واردات کالاهای ساخته شده نشود که اگر اینگونه باشد زمین‌گیری اقتصاد، جامعه و فاجعه‌سازی آن برای کشور می‌تواند چندین برابر شرایط کنونی باشد.

به گزارش ایلنا، فرشاد مومنی در جلسه موسسه دین و اقتصاد با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ گفت: طنز تلخی که در این موضوع وجود دارد این است که از نظر قاعده‌گذاری شیوه‌ای را پیشنهاد کرده است که در یک سطح هم سازمان برنامه و بودجه را دور می‌زند و در سطح بالاتر مجلس را، و اسم آن را برنامه محوری گذاشته‌اند. برنامه‌ای که مشارکت‌زدایی کند و بخش اعظم اختیارات را به افراد مشخص به نام وزرای مربوطه بدهد، اسم آن ضد برنامه است نه رویکرد برنامه‌ محوری.
وی ادامه داد: متاسفانه در تغییرات پیشنهادی شخص محوری جایگزین برنامه محوری شده است و اسم آن را برنامه محوری جای دستگاه‌ محوری گذاشته‌اند و الان این لایحه نه دستگاه محوری است و نه برنامه محوری. آشوبناک کردن نظام بودجه‌ای می‌تواند در آستانه سیکل‌های سیاسی پی در پی بسیار حیاتی و سرنوشت ساز باشد.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه به اعتبار شرایط تحریمی در مورد صنعت دارو یک مسئله حیاتی وجود دارد، گفت: اگر سهل انگاری و برخوردهای غیر کارشناسی که در نحوه اداره کشور وجود دارد و متاسفانه در وجوه اقتصادی مسئله تحریم‌ها خیلی آسیب دیده‌ایم استمرا داشته باشد، بنده بصورت شفاف و صریح هشدار می‌دهم که راه‌اندازی ابزار اینستکس به مثابه تیر خلاص برای بسیاری از صنایع استراتژیکی کشور می‌تواند باشد.
وی ادامه داد: ما در حال حاضر ۹۶ درصد نیازهای دارویی کشور را در داخل تولید می‌کنیم در حالی که اگر اینستکس با یک برنامه جدی توسعه‌گرا همراه نباشد در چهارچوب تحریم مواد اولیه به ما نخواهند داد و این همان موضوعی است که «ریچارد نفیو» بر آن تاکید دارد، مبنی بر اینکه مثلا در  شرایط تحریم بجای قطعات خودرو باید خودروی آماده و ساخته شده تحویل داد. بنابراین اینستکس می‌تواند یک دام برای ما باشد و جالب اینکه برای آن ژست انسان‌دوستانه هم می‌گیرند و می‌گویند هر قدر دارو می‌خواهید، ما تامین خواهیم کرد.
مومنی متذکر شد: بنابراین ما به سطح بالایی از هوشمندی نیازمندیم تا اینستکس ابزار تسهیل واردات کالاهای ساخته شده نشود که اگر اینگونه باشد زمین‌گیری اقتصاد، جامعه و فاجعه‌سازی آن برای کشور می‌تواند چندین برابر شرایط کنونی باشد.
این کارشناس اقتصادی با انتقاد از وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با کمال تاسف ایشان هفته گذشته مصاحبه‌ای داشته‌اند که بنده نسبت به سطح توانایی و اعتبار کارشناسی مطالب گفته شده به آقای رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی هشدار می‌دهم. در شرایطی که بیشتر بحران‌های کشور مربوط به صنایع رانتی و آلوده‌ساز با کمترین پتانسیل اشتغال‌زایی است آقای وزیر در این مصاحبه صنایعی را به عنوان پیشران مطرح کرده‌اند که تنها پتانسیل آنها تشدید مناسبات رانتی، آلودگی محیط زیست و آب و گسترش و تعمیق فساد در کشور است.
وی افزود: بنده به صراحت در مورد مطالب ایشان در مورد استراتژی توسعه صنعتی که مطرح کرده‌اند خطرات بزرگی برای آینده توسعه کشور می‌بینم. با کمال تاسف یک رویه غم انگیزی وجود دارد که کشور را دچار پارادوکس کرده است، ما اینها را دعوت به مناظره می‌کنیم اما به روی خود نمی‌آورد؛ اگر کار شما قابل دفاع است که دفاع کنید و اگر قابل دفاع نیست چرا آن را دنبال می‌کنید؟ به اعتبار این استراتژی و اولویت‌هایی که مطرح کرده‌اند، برای حفظ کیان کشور آقای وزیر صمت را دعوت به مناظره می‌کنم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399