یکشنبه, 01 دی 1398 ساعت 09:30
کد خبر: 65462

راه‌اندازی بانک توسعه نقدینگی را افزایش می‌دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس سابق پژوهشکده پولی و بانکی گفت: به دنبال ایجاد یک بانک توسعه هستند در حالی که ما پیش از این بانک‌های زیادی مانند توسعه کشاورزی، صنعت و معدن، صادرات و تعاون داشته‌ایم، بنابراین ضرورتی برای ایجاد این بانک وجود ندارد و البته کار خاصی هم نمی‌تواند انجام دهد.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز ۲۶ آذرماه، کلیات طرح بانکداری اسلامی را با ۱۳۲ رای موافق، ۴۴ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر تصویب کردند.
احمد مجتهد در مورد طرح بانکداری اسلامی گفت: این طرح نواقص و ایرادات جدی دارد و گویا مجلسی‌ها در نظر دارند بیش از ۲۰۰ ماده آن را در مدت کوتاه تصویب کنند که این می‌تواند برای اقتصاد باشد. البته پیش از این طرح‌های مشابه توسط دولت و بانک مرکزی در قالب دو قانون جداگانه قانون بانکداری و قانون بانک مرکزی تهیه شده بود که اتفاقا بحث‌های زیادی روی آنها انجام شده و جنبه‌های مختلف اصلاحاتی که قرار بود در راستای بانکداری بدون ربا باشد را در نظر گرفته بودند.
وی ادامه داد: اما الان قانون بانک مرکزی و قانون پولی و بانکی را در هم آمیخته‌اند و همچنین به دنبال ایجاد یک بانک توسعه هستند در حالی که ما پیش از این بانک‌های زیادی مانند توسعه کشاورزی، صنعت و معدن، صادرات و تعاون داشته‌ایم بنابراین ضرورتی برای ایجاد این بانک وجود ندارد و البته کار خاصی هم نمی‌تواند انجام دهد.
این کارشناس بانکی تصریح کرد. بنابراین این قانون نیازمند یک اصلاحات جدی و اساسی است به طوری که گاها قدرت بانک مرکزی را تضعیف می‌کند و به همین دلیل هم مورد قبول بانک مرکزی نیست یا بانک توسعه جمهوری اسلامی که منابع آن از طریق بانک مرکزی تامین می‌شود، می‌تواند موجب افزایش نقدینگی در جامعه شود.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399