شنبه, 07 دی 1398 ساعت 10:13
کد خبر: 65665

اطلاعات تکميلي

  • مشارکت ۴۰ درصدی بانک پارسیان در ایجاد کارخانه کاغذ خوزستان؛

جلوگیری از خروج سالانه 280 میلیون دلار ارز از کشور با اجرای این طرح

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مائده شیرپور

عصر اقتصاد: 
آیین امضای موافقت‌نامه تامین مالی سـندیکایی طرح سرمایه‌گذاری تولید کاغذچاپ و تحریر در استان خوزستان با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، ریاست هیات عامل صندوق توسعه ملی و مدیران عامل بانک‌های پارسیان، ملی، سپه و صنعت معدن (به عنوان اعضای سندیکا) در محل بانک پارسیان برگزار شد.

مدیرعامل بانک پارسیان در این مراسم با بیان اینکه در سال‌های اخیر همکاری خوبی میان شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی صورت پذیرفته است، افزود: طرح‌های مختلفی در شبکه بانکی برای رونق اقتصادی کشور در حال انجام است که اساس آنها، همکاری مضاعف و ایجاد رقابت‌های مثبت است و شبکه بانکی همپای دولت، برای رونق اقتصادی حرکت می‌کند.
دکتر کوروش پرویزیان ادامه داد: با همراهی و همگامی که از تابستان سال‌جاری با صندوق توسعه ملی و ستاد اجرایی آغاز شد، امروز شاهد امضای تفاهم‌نامه این طرح هستیم و این طرح جنبه‌های متفاوت و مهمی به خصوص از لحاظ اقتصادی، زیست‌محیطی و اشتغال‌زایی خواهد داشت. وی درخصوص سرمایه‌گذاری پروژه گفت: هزینه ارزی پروژه حدود ۴۸۰ میلیون دلار و آورده ریالی شرکت قریب 1100 میلیارد تومان است.
مدیرعامل بانک پارسیان همچنین در حاشیه امضای این موافقت‌نامه افزود: از کل سرمایه‌گذاری طرح 40 درصد سهم بانک پارسیان به عنوان بانک عامل سندیکا است و مابقی آن بین بانک‌ها تقسیم می‌شود. رئیس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌های ملی، سپه و صنعت و معدن هر کدام با آورده ۲۰ درصدی به صورت مشارکتی در طرح سندیکای کاغذ خوزستان شرکت خواهند کرد.
پرویزیان با بیان اینکه این طرح جنبه‌های مثبتی به لحاظ اقتصادی و زیست‌محیطی در خوزستان دارد، افزود: این طرح با ظرفیت عملی 240 هزار تن که قابلیت افزایش تا 320 هزار تن را دارد، از خروج سالانه بالغ بر ۲8۰ میلیون دلار ارز از کشور می تواند جلوگیری کند. وی گفت: این طرح از جنبه زیست‌محیطی، ضمن جلوگیری از آلایندگی ، از قطع 6 میلیون اصله درخت جلوگیری خواهد کرد.
 

هیچ تحول اقتصادی بدون حضور پررنگ بانک‌ها، شدنی نیست

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) درباره تامین مالی طرح تولید کاغذ در استان خوزستان، گفت: اجرای طرح تولید کاغذ، دغدغه مهمی را از کشور رفع خواهد کرد وقطعا اتفاقی مبارک و کاری بزرگ محسوب می‌شود.
محمد مخبر افزود: این طرح که با همکاری صندوق توسعه ملی و بانک‌های ملی، سپه، پارسیان و صنعت معدن قرار است انجام شود، در شرایط فعلی کار بسیار مهمی است . وی خاطرنشان کرد: با سرمایه‌گذاری قریب به 480 میلیون دلاری و اجرای این پروژه، ضمن جلوگیری از خروج سالانه ۲۸۵ میلیون دلار ارز، از قطع شدن ۶ میلیون اصله درخت تنومند در سال جلوگیری می‌شود چراکه این مجموعه از تکنولوژی نوین دوستدار محیط‌زیست بهره میبرد و با راه‌اندازی آن دانش فنی کشور در حوزه کاغذسازی توسعه خواهد یافت.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با بیان این نکته که بیکاری امروز واقعیتی است که کشور ما دچار آن شده افزود: با اجرای طرح تولید کاغذ، حدود ۲۰۰۰ شغل جدید مستقیم و غیرمستقیم در منطقه محروم استان خوزستان طی ۳ سال ایجاد خواهد شد. وی گفت: در تدین و تعهد مدیران بانکی کشور به انقلاب اسلامی و در توان بالای اقتصادی آنها هیچ تردیدی وجود ندارد و از این‌رو جامعه توقع دارد جریان اصلاحی بانک‌ها برای رفع معضلات و مشکلات جامعه توسط کانون‌های بانکی دولتی و خصوصی اتفاق بیافتد.
مخبر توقع مردم، نخبگان اقتصادی و بزرگان کشور درخصوص ایجاد تحول در سیستم بانکداری را بر زمین مانده توصیف کرد و اظهار داشت: طرح تحول بانک‌ها تنها با طرح و برنامه مسئولان خود بانک‌ها به نتیجه خواهد رسید.
 

پروژه طرح تولید کاغذ، پروژه‌ای استراتژیک است

رئیس صندوق توسعه ملی ایران نیز در این نشست، گفت: شکل‌گیری صندوق توسعه ملی یکی از اقدامات بزرگ جمهوری اسلامی با ابتکار مقام‌ معظم رهبری است. ما همواره به دنبال ایجاد ساز و کاری برای استفاده از درآمدهای نفتی بودیم که این موضوع باعث شد تا در نهایت صندوق توسعه ملی در برنامه پنجم و ششم توسعه تاسیس شود.
مرتضی شهیدزاده افزود: مقرر شد تا سالانه درصدی از درآمدهای نفتی که از ۲۰ درصد آغاز شد و الان به ۳۶ درصد رسیده، از درآمد فروش نفت برای توسعه سرمایه‌گذاری در کشور اختصاص یابد تا منافعی برای آیندگان حفظ شود. وی ادامه داد: در اساسنامه اعتباری صندوق یکسری بندهای نظارتی تعیین شده تا در روند فعالیت‌ها، مشکلی ایجاد نشود به عنوان مثال، هنگامی که به پروژه‌ای منابع ارزی اختصاص می‌یابد، باید صادراتی باشد و از استانداردها و مکانیزم‌های روز برخوردار باشد.
شهیدزاده در ادامه گفت: این پروژه‌ای که امروز تفاهم‌نامه آن امضا شد، پروژه‌ای استراتژیک است همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند "برای کاغذ این مملکت فکری کنید"، با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و بانک‌های ملی، سپه، صنعت معدن و پارسیان که ابزار اجرایی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند، رایزنی‌هایی انجام شد و در چارچوب قانون و در کمترین زمان ممکن، اقدامات لازم در این زمینه انجام شد. وی در پایان، گفت: از آنجایی که زمینه و شرایط اجرای این پروژه در استان خوزستان وجود داشت، این استان به عنوان محل اجرای طرح تولید کاغذ انتخاب شد.
 

اجرای این طرح تولید ثروت و اشتغال برای کشور را درپی خواهد داشت

همچنین مدیرعامل بانک ملی ایران هم در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از مشارکت در طرح تولید کاغذ، اظهار داشت: ما نباید در حوزه کاغذ دچار وابستگی به خارج باشیم، اجرای این طرح تولید ثروت و اشتغال را برای کشور درپی خواهد داشت.
محمدرضا حسین‌زاده افزود: ستاد اجرایی فرمان امام تاکنون کارنامه بسیار درخشانی در کمک به توسعه کشور داشته و قطعا با مشارکت ستاد ما شاهد موفقیت این طرح ملی خواهیم بود. وی با اشاره به اقدامات موثر بانک‌ها در اشتغال‌زایی، گفت: این روزها شاهد انتقادات ناروایی از شبکه بانکی هستیم که آزاردهنده است.
مدیرعامل بانک ملی ایران افزود: در سراسر کشور پروژه‌های متنوعی با همکاری سیستم بانکی در حال انجام است و بانک‌ها باید منابع خرد را جمع‌آوری و در راستای تامین مالی پروژه‌های مختلف در کشور استفاده کنند.
 

لزوم افزایش سهم استان خوزستان در پروژه‌های اشتغال‌زایی

همچنین مدیرعامل بانک سپه نیز اظهار داشت: بانک‌ها در خط مقدم نظام اقتصادی کشورمان هستند و دشمن حوزه اقتصادی کشور را هدف قرار داده و در طول سال‌های اخیر نیز حوادثی از جمله زلزله و سیل رخ داده که حضور سیستم بانکی نیز در کنار دولت پُررنگ‌تر شده و خوشبختاته همکاری شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی موجب انسجام در سیستم بانکی شده است.
محمدکاظم چقازردی افزود: به دلیل بانک‌محور بودن اقتصاد، عدالت و منطق بر این است که فرصت بیشتری به خدمات بانک‌ها داده شود تا خدمات و اقدامات انجام شده توسط این سیستم به محضر مردم برسد. وی درباره طرح تولید کاغذ در استان خوزستان نیز گفت: علاوه بر اینکه استان خوزستان ظرفیت‌های بسیار زیادی برای تولید کاغذ دارد این استان خسارت‌های زیادی در زمان جنگ متحمل شد که باید امروز سهم بیشتری در پروژه‌های اشتغال‌زایی داشته باشد
رئیس هیات مدیره بانک سپه خاطرنشان کرد: استان خوزستان ظرفیت‌های بی‌بدیلی دارد که در صورت ظهور و شکوفایی آنها، کل کشور بهره‌مند خواهد شد و امید داریم این طرح در زمانبندی مقرر، به اجرا درآید.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن نیز با بیان اقدامات توسعه‌ای بانک صنعت و معدن، بر اجرای این طرح استراتژیک در جایگزینی از فاینانس خارجی تاکید کرد.
دکتر حسین مهری ازظرفیت‌های ایجاد شده توسط صندوق توسعه ملی و حمایت‌های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و همچنین از دکتر پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان جهت فراهم‌سازی این موافقت‌نامه قدردانی کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395