شنبه, 07 دی 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 65668

پویای اجباری کی اجرایی می‌شود؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن رجبی
عصر اقتصاد: بالاخره با گذر از اطلاع‌رسانی‌ها و اتفاقات مختلف در حوزه شبکه بانکی قرار بود طرح استفاده از پویا کلید بخورد که با توجه به آماده نبودن مردم و زیرساخت بانک‌ها پویای اجباری فعلا متوقف شده است و هنوز معلوم نیست تا چه زمانی این توقف ادامه خواهد داشت.

آنطور که مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام می‌کند؛ روزانه بالغ بر ۲ هزار جرايم سایبری به ویژه فیشینگ در تهران رخ می‌دهد که منجر به تشکیل پرونده‌های زیادی در پلیس فتا شده است. آمار شوک‌برانگیزی که سیستم بانکی را نگران می‌کند و همین امر ایده پویای اجبای را رقم زد اما برای جلوگیری از فیشینگ‌ها باید کاری با برنامه‌ریزی انجم داد تا مردم هم آسیب نبینند.
اما آنطور که در پشت پرده اجرای این طرح به علاوه نظرات مردمی گزارش می‌شود. بسیاری از بانک‌ها در همراهی با بانک مرکزی جهت اجرای طرح رمز دوم یکبار مصرف جامانده‌اند به طوری که مردم به همین دلیل در استقبال از این طرح تردید داشته‌اند. این امر باعث شده است تا اجرای این طرح تا حدودی با نگرانی همراه شود، این طرح بسیار مثبت و مفید برای تبادلات پول به صورت اعتباری بوده اما به علت ضعف‌های موجود در چشم‌های جامعه نگرانی تزریق کرده است.
از آنجایی که اکثر اعتراض‌ها و سوال‌های مخاطبان مربوط به بانک مسکن و نرم‌افزار نصبی آن بود ابتدا به سراغ این بانک رفتیم تا روند راه‌اندازی این سیستم در آن بانک را بررسی کنیم.
 

مراعات بانک مرکزی تا نیمه اول دی در الزام رمز دوم پویا

معاون امور اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن در این زمینه با اشاره به اینکه بانک مرکزی در اجرای طرح پویاسازی رمز دوم تمام توان سیستمی خود را به کار گرفته است, گفت:‌ در بانک مسکن همانند سایر بانک‌ها تلاش شده است تا نرم‌افزارهای مورد نیاز دو سیستم عامل اندروید و آیفون طراحی و در اختیار مخاطبان قرار داده شود اما در برخی موارد سیستم عامل ios به علت انحصاری که در نصب نرم‌افزارهای ایرانی دارد با اختلالات متعددی همراه می‌شود.
ساسان شیردل افزود: تمام مراحل دریافت نرم‌افزار در سایت تمامی بانک‌ها درج شده است. همچنین مشتریان تمام بانک‌ها با ورود شماره تلفن همراه خود در یکی از خودپردازهای بانک کارت خود، می‌توانند دریافت رمز دوم پویا به صورت USSD را فعال کنند.
شیردل بیان کرد: هریم هم با انجام تست‌های لازمه آماده‌سازی شده است که به فراخور اعلام بانک مرکزی عملیاتی خواهد شد. این طرح به عنوان مهم‌ترین پروژه بانکداری در دهه اخیر مورد تایید قواست. معتقدم هر چقدر پیش برویم استقبال جامعه از رمز دوم پویا بیشتر خواهد شد و نگرانی درباره همکاری مردم نداریم. وی در پاسخ به این سوال که الزام اجرای این طرح دقیقا چه روزی است؟ تصریح کرد: هم‌اکنون در فرایند و تراکنش‌های بانکی مشکلی نداریم و خریدها از درگاه‌ها با رمز اول، انتقال وجه و خریدهای اینترنتی تا ۱۰ دی‌ماه به صورت تدریجی به سمت استفاده از رمز پویا سوق پیدا می‌کند.
معاون امور اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن تاکید کرد:‌ هدف شبکه بانکی سهولت کاربری به همراه امنیت است. مردم استحضار داشته باشند که بانک مرکزی مراعات حال تمام مشتریان بانکی را در اجرای پویاسازی رمز دوم انجام خواهد کرد. وی تاکید کرد: خواهش ما از مشتریان این است که شماره موبایل خود را حتما بروزرسانی کرده و در اختیار بانک مربوط قرار دهند تا بانک‌ها در ارائه سرویس رمز پویا خدمت‌رسان باشند.
این مقام مسئول در پایان بیان کرد: تعداد مشتریان بانک مسکن حدود ۲۰ میلیون نفر است که در حال حاضر ۲۰ تا ۳۰ درصد از این متقاضیان از رمز دوم پویا استقبال کرده‌اند که قطعا این رقم در روزهای آینده افزایش پیدا خواهد کرد. از مشتریان تمام بانک‌ها می‌خواهیم در صورت مشاهده هرگونه اختلال به پشیبانی بانک‌ها اطلاع داده تا در رفع آن با ما همراه باشند.
معاون امور بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با اشاره به الزام استفاده از رمز دوم پویا از ابتدای دی امسال بیان کرد: استفاده از رمز دوم یکبار مصرف از الزامات ایجاد امنیت در فضای پرداخت‌های اینترنتی است که البته با کمی وقفه مورد بهره‌برداری بانک مرکزی می‌رسد.
عباس معمارنژاد در پاسخ به این سوال که علت تعلل در راه‌اندازی رمز دوم پویا در سیستم بانکداری کشور، بیان کرد: شاید یکی از دلایل این وقفه، آماده نبودن زیرساخت‌های بانکی بود که خوشبختانه طی ماه گذشته و تاکید جدی رئیس کل بانک مرکزی برای راه‌اندازی رمز دوم پویا، بانک‌ها به آماده‌سازی انواع نرم‌افزار صدور رمز دوم، تعریف الگوریتم USSD و همچنین اتصال به شبکه صدور رمز دوم به صورت پیامکی پرداختند. وی تاکید کرد: تعداد ۳۲ بانک و موسسه مالی داریم که همگی باید در اتصال به سیستم رمز دوم یکبار مصرف همکاری لازم را داشته باشند.


خلاصه عملیات پویاسازی رمز دوم یکبار مصرف تاکنون

با اعلام رسمی رئیس کل بانک مرکزی و راه‌اندازی انواع سیستم‌های صدور رمز دوم یکبار مصرف، رسانه‌ها نیز در قالب اطلاع‌‌رسان و همچنین منتقد نقاط ضعف و قوت این طرح ایفای نقش کرده‌اند و پیگیری از مسئولان را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند.
اختلال در راه‌اندازی قسمتی از نرم‌افزار بانک‌ها، نقص راه‌اندازی سیستم هریم (پیامک ارسال رمز دوم یکبار مصرف)، عدم برنامه‌ریزی چند بانک و موسسه مالی برای همراهی با بانک مرکزی و احتمال هک نرم‌افزار صدور رمز دوم یکبار مصرف نصب شده در تلفن همراه از جمله این موارد بوده است.
 اید عمده‌ترین دلیل بانک مرکزی برای فرجه ۱۵ روزه نیز رفع همین موانع و آزمایش عمومی این طرح توسط مردم است. به هر حال رمز دوم یکبار مصرف راه‌اندازی شده است و استفاده از آن به تدریج در روزهای آینده به الزام تبدیل می‌شود. به نظر می‌رسد علاوه بر همت عمومی، بانک مرکزی نیز باید سرعت رسیدگی به اختلالات را افزایش دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط