یکشنبه, 08 دی 1398 ساعت 14:35
کد خبر: 65739

شکاف بین شمال و جنوب تهران بیشتر شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران درخصوص عدم توزیع عادلانه بودجه شهرداری در مناطق محروم و تاخیر در پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان به آن مناطق به شهردار تهران تذکر داد.

مجید فراهانی در جریان یکصد و هشتاد و پنجمین جلسه شورای شهر درخصوص عدم تحقق توزیع عادلانه منابع و تفاوت نرخ توسعه یافتگی در مناطق ۲۲ گانه تذکر داد و گفت: شکاف بین شمال و جنوب شهر به دلیل عدم تحقق توزیع عادلانه منابع و تفاوت نرخ توسعه یافتگی میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشتر شده است به نحوی که منطقه ۱۷ و ۱۵ حائز رتبه ۲۱ و ۲۲ توسعه یافتگی در میان مناطق می باشند و یکی از مطالبات به حق مردم این مناطق رعایت عدالت در توزیع منابع و دسترسی به زیرساختهای شهری است.
وی با اشاره به مسئولیت مدیران شهری دربرابر زندگی شهروندان گفت: باید برای ایجاد توازن و تعادل سرانه بودجه یک شهروند در هر کجای تهران که ساکن باشد از باغ آذری تا باغ فردوس اقدام جدی به عمل آید. بر اساس تکلیف ماده ۱۴۰ برنامه پنج ساله دوم قرار بود سرانه بودجه تخصیصی به هر شهروند در پهنه جنوب در مقایسه با میانگین سرانه بودجه اختصاصی به هر شهروند در مجموع مناطق ۲۲ گانه متعادل می‌گردید اما این امر محقق نشد و باعث شد تا در ماده ۲۳ برنامه سوم توسعه شهر تهران، شهرداری را مکلف کنیم تا در توزیع منابع عمومی به نحوی جدی عمل کند.‌
فراهانی اضافه کرد: بر این اساس باید فاصله شاخص برخورداری مناطق کمتر از سطح متوسط مناطق ۲۲ گانه را سالانه ۱۰ درصد به سطح متوسط مناطق شهری نزدیک کند و برای تحقق این مهم در بودجه سال جاری شهرداری تهران مبلغ دو هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی و تصویب کرد، اما متاسفانه باید عرض کنم که از این محل هیچ پروژه ای تامین اعتبار نشده است!
او با اشاره اینکه مدیران شهری به دنبال تحمیل نظر خود در این زمینه هستند گفت: برخی مدیران میانی شهرداری به جای آنکه در اجرای تبصره ۱ و ۲ این ماده «شاخص ها» و «آیین نامه اجرایی نحوه توزیع منابع» را در شش ماه نخست سال اول برنامه تهیه و برای تصویب به شورا ارائه کنند، به تفسیر حکم مصوب شورا پرداخته و به دنبال تحمیل نظر خود به جای حکم شورا هستند و در پاسخ به برخی افراد پیگیری کننده این موضوع گفته اند اینگونه عمل می کنم، بروید به هر کجا می‌خواهید اعتراض کنید.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر خطاب به شهردار گفت: نه تنها تاخیر ۹۵ روزه شهرداری در ارائه «شاخص ها» و «آیین نامه اجرایی» ماده ۲۳ برنامه پنج ساله سوم پذیرفتنی نیست،بلکه این تفسیر به رای های مدیران در پایمال نمودن حق به شهر شهروندان محلات محروم وکمتر توسعه یافته غیرقابل تحمل است و لازم است برای اصلاح این روند غلط هرچه زودتر اقدام کنید.
فراهانی گفت: امروز در شرایطی هستیم که فشار اقتصادی ناشی از تورم، بیکاری و تلاطم شدید قیمت ها اثرات عمیقی خود را بیش از پیش بر بدنه مستضعف جامعه نمایان ساخته و متاسفانه تکلیف ماده ۲۳ که می توانست اندکی در بهبود شرایط محلات محروم شهر مفید واقع شود در یک سال اول اجرای این برنامه مورد بی توجهی قرار گرفته است.
او بیان کرد: برهمین اساس در اجرای بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره «لزوم اجرای ماده ۲۳ برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران در توزیع عادلانه منابع بودجه» به شهرداری تهران تذکر می دهم.
گفتنی است قبل از اینکه فراهانی تذکر خود را بخواند، هاشمی رئیس شورای شهر خطاب به او گفت با توجه به اینکه وقت کم است خدایا چنان کن سرانجام کار آخر متن را بخوانید، فراهانی در جواب گفت: سرانجامی در کار نیست چرا که آخر سال شده و هنوز از ۲۰۰ میلیارد تومانی که برای مناطق محروم اختصاص داده شده خبری نیست.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395