سه شنبه, 10 دی 1398 ساعت 14:00
کد خبر: 65833

سرمایه‌گذاری؛ بایدها و نبایدها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

میزان جذب سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم سنجش وضعیت اقتصاد هر جامعه‌ محسوب می‌شود. هیچ‌گاه در طول تاریخ بشریت به اندازه عصر کنونی، جذب سرمایه‌گذار در زمینه‌های مختلف اعم از تولید، خدمات، گردشگری و... برای دولت‌ها اولویت نداشته، چرا که آنان به خوبی می‌دانند سرمایه‌گذار توان برداشتن بارهای زیادی از روی دوش آنان همچون ایجاد اشتغال و کمک به ایجاد رونق اقتصادی را دارا می‌باشد.

علاوه بر اینها انتقال دانش و تکنولوژی، و دسترسی به الگوهای عینی طرح‌های مختلف و جلوگیری از آزمون و خطا، از منافعی است که نصیب نقاط هدف سرمایه‌گذاری می‌شود.
همگان‌ به خوبی به ارزش کار با پول و سرمایه دیگران پی برده و می‌دانند با جذب سرمایه‌گذار بسیاری از مشکلات اقتصادی از بین خواهد رفت‌.
به همین علت دولت‌ها با تصویب قوانین حمایتی و ایجاد مشوق‌هایی چون معافیت‌ و تخفیف‌های مالیاتی، ارائه انرژی ارزان، محیا نمودن زمین و سایر زمینه‌های مورد نیاز آنان، تهیه رایگان و یا ارزان بعضی زیرساخت ‌ها و خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذار و نیز فراهم بودن امکان اعطای برخی امتیازات توافقی، در صدد ایجاد کشش اقتصادی برای سرمایه‌گذاران هستند.
هم‌چنین یکی از عوامل کلیدی جذب سرمایه‌گذاران ظرفیت‌سازی و یا معرفی ظرفیت‌های مغفول هر منطقه است که بعضاً به دلایل مختلف به آنها توجه نشده است.
نکته بسیار مهم دیگر فراهم کردن شرایط سرمایه‌گذاری متناسب با شرایط طبیعی، فرهنگی و امکانات بالقوه هر منطقه است. که در کشور «سند آمایش» می‌تواند منبع مناسبی برای این امر باشد.
صرفه اقتصادی، بازده مورد انتظار مناسب، بازگشت مطمئن سرمایه در یک‌ محدوده زمانی مشخص، ریسک کم، امنیت روانی، دسترسی به بازارهای ثانویه، نیروی کار کافی، هزینه پایین و امنیت در ابعاد مختلف از ملاک‌های مهم مدنظر سرمایه‌گذاران است.
بروکراسی‌های زائد اداری، طولانی شدن فرآیند صدور مجوزهای لازم، وجود انحصار، عدم شفافیت در فضای اقتصادی، نبود امنیت و بطور کلی انجام هر عملی که امنیت روانی سرمایه‌گذاران را تحت شعاع قرار دهد به مثابه ایجاد سدی در برابر راه سرمایه ‌گذار و به تبع آن مانعی در برابر توسعه همه جانبه آن منطقه خواهد بود.
یکی از مشکلات اساسی امروز اقتصاد کشور حجم نقدینگی بسیار بالایی است که بخش اعظم آن در فعالیت‌های سوداگرایانه صرف می‌شود و آثار مخربی همچون تورم بی‌رویه و افزایش نرخ ارز را در پی دارد.
اگر در سرمایه‌گذار انگیزه لازم ایجاد شده وضمانت‌های کافی به او داده شود؛ او نیز با تمام توان وارد عرصه خواهد شد و در آن صورت شاهد گسیل نقدینگی به سمت تولید و اشتغال خواهیم بود؛ و این یعنی مصرف پول در جای درست خود.
البته در مورد سرمایه‌گذاران گرفتن تضامینی در خصوص حرکت در مسیر کلی اقتصاد آن منطقه، رعایت الزامات توافق شده و عمل به وعده‌های قبل از آغاز طرح‌هایشان، ضروری به نظر می‌‌رسد.
دکتر مجتبی بخشی‌پور
نایب رئیس شرکت های عمرانی کشور
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399