سه شنبه, 10 دی 1398 ساعت 14:37
کد خبر: 65836

حسن روحانی: دولت خادم و منتخب مردم است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حسن روحانی، رییس جمهوری گفت: امروز نه تنها را ه آهن می سازیم بلکه در تمام زمینه ها متکی به خودمان هستیم. آلمان نباید راه آهن و پل ورسک بسازد، بلکه خودمان می سازیم. دولت یازدهم و دوازدهم در ریل گذاری، کشور را خودکفا کرد، لازم نیست انگلیس به ما ریل بدهد، امروز واگن را خومان تولید می کنیم. در تولید واگن مسافربری ۹۰ درصد روی پای خودمان هستیم. در ساخت واگن باری و مترو ۱۰۰ درصد روی پای خودمان هستیم. تمام تونل ها را مهندسین خودمان حفر می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در آیین افتتاح و بهره برداری متروی گلشهر به شهر جدید هشتگرد اظهار داشت : آنچه که هست در سایه ایثار ،‌فداکاری و ایمان مردم رقم خورده است روزهای سختی در دوران انقلاب ، جنگ تحمیلی و در دوران تحریم داشتیم و امروز بدترین دوران تحریم را می گذرانیم. اما مردم ما استوار بوده و در برابر قدرت های بدخواه و دشمنان این مرز و بوم به خوبی ایستادگی کرده اند.
وی گفت: هر روزی که می گذرد کارگران، مهندسان و مدیران لایق ما قادر هستند که گلی را شکوفا کنند و خدمتی را به مردم ارائه دهند که این مایه خوشحالی است.
دکتر روحانی با بیان اینکه دولت، حکومت و قدرت همه کوتاه مدت است و تمام می شود گفت : آنچه می ماند خدمت به مردم است. اگر ما بتوانیم به این مردم بزرگ، لایق و شجاع که در روزهای سخت جوهره خود را نشان داده اند خدمت کنیم به وظیفه مان عمل کرده ایم.
رییس جمهوری گفت: امروز موفق هستیم به لطف و تایید خداوند بزرگ هدیه کوچکی را به مردم استان البرز و همچنین هشتگرد و شهرستان های اطراف که می توانند از این ریل بهره مند شوند تقدیم کنیم.
دکتر روحانی افزود: در اینجا (شهر جدید هشتگرد) شاهد یک خدمت در سایه تلاش کارگران هستیم ، آنها شبانه روز تلاش کردند تا پروژه به نتیجه برسد و خستگی همه آن ها امروز رفع شده و روحیه شاد کارگران (متروی شهرجدید هشتگرد) دستمزد دنیایی است و در آخرت «یرزق من یشاع به غیرحساب» ، آنجا اجر خداوند در روز قیامت اجر بی پایانی است که با هیچ عدد و رقمی قابل محاسبه نیست.
وی بیان داشت: راهی نداریم جز اینکه به فناوری روز برای رفاه مردم پناه ببریم و این دستور خداوند و پیامبر (ص) است که از تجربه بشری و از علم و دانش بیاموزیم و به کار بگیریم.
حسن روحانی گفت: بشر در جایی متوجه شد که حمل و نقل در روی سطح زمین و در دریاها کافی نیست از این رو به فضا ، آسمان و به عمق زمین پناه برد با این وجود امروز بسیاری از حمل و نقل ها و سفر ها هوایی انجام می گیرد.
وی افزود: پرواز هواپیماها و جا به جایی بار مسافر خدمتی بزرگ به مردم است ،عمق ، زیرزمین و روی زمین برای رفاه مردم کافی نبوده و ما ناچار شدیم در این مرحله از مترو در عمق زمین استفاده کنیم. ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مترو یا قطار زیرزمینی در اختیار نداشت و تنها ریل روزی زمین داشت.
روحانی اظهار داشت: در اینکه چرا ما ناچار هستیم به عمق زمین(احداث مترو) برویم ، امروز پاسخ دادن به این سوال آسان است، همه می گویند بله و چاره ای نیست، ولی در سالهای اول انقلاب یک دعوای بزرگ و حسابی بود که آیا کشور نیاز به مترو دارد یا ندارد. تمام مجلس اول این بحث بود و تا آخر مجلس اول به نتیجه نرسیدم.
رییس جمهوری افزود: در مجلس دوم نمایندگان تهران با مدیریت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به این تصمیم رسیدند که تهران نیاز به مترو دارد واز طرف نمایندگان تهران بنده و دوستم آیت الله دری نجف آبادی مسئوول کار شدیم و بخشی از روزهای هفته ما به این مهم می گذشت که متروی تهران چگونه آغاز شود؟
وی اظهار داشت: از روز آغاز مترو تا امروز چقدر سفر در تهران توسط مترو انجام گرفته است .طبق گزارش بیش از ۹ میلیارد سفر توسط مترو تا امروز انجام شده است.اگر نبود همه ۹ میلیارد سفر باید توسط اتوبوس و خودروی شخصی انجام می گرفت که در آن صورت چقدر تهران آلوده و چقدر سوخت مصرف می شد.خودمان باید برای رفع آلودگی ، رفاه و رفع رنج مردم تلاش کنیم. این روزها هوای تهران هوای بدی بود نه تنها در تهران و کرج و دیگر کلانشهرها؟ این آلودگی یک روزه ایجاد نشده، در طول یک قرن آلاینده های فراوانی کنار هم قرار گرفتند.
وی ادامه داد: اگر یک عامل و علتی در طول ۱۰۰ سال برای ما مشکل درست کرده حتما در یک روز حل نمی شود، این آلودگی ها مربوط به ده ها سال پیش روی هم متراکم شده است و می گویند این دولت و آن دولت حل کند ، باید دولت ها دست به دست هم دهند و نسل ها تلاش کنند تا آلودگی رفع شود.

آلودگی فقط برای کشور ما نیست

رییس جمهوری گفت : آلودگی ایران در رتبه ۱۶ یا ۱۷ در دنیا است، اینطور نیست که آلودگی ما در دنیا اول باشد، اکنون با شاخص آلودگی ۲۰۰ مدارس را تعطیل می کنیم در حالیکه در هند با آلودگی ۳۰۰ به مدرسه می روند و در چین با آلودگی ۳۶۰ ، مدرسه تعطیل نمی شود.برای سلامت مردم این اقدامات ( تعطیلی مدارس و ساخت مترو) را انجام می هیم اگر در چین با آلودگی ۲۰۰ مثل تهران مدارس را تعطیل کنند ۶ ماه سال باید مدارس تعطیل شود و در هند و مکزیک هم باید ۹ ماه سال تعطیل شود.
وی ادامه داد : مشکلات مخصوص ما نیست و دنیا هم مشکل دارد . این موضوع مهم است.آیا دولت به فکر مردم است؟ آیا دولت درک می کند که مردم در مشکل هستند؟ آیا دولتمردان در تهران هستند؟ آن ها یک دستگاه دیگری دارند و یا اکسیژنی دارند که با آن تنفس می کنند؟ در پاسخ باید گفت که دولتمردان هم آلودگی هوا را احساس می کنند و به فکر حل آن هستند و تلاش می کنند.
روحانی گفت : مردم باید از دولت توقع داشته باشند که برنامه ریزی کند و بفهمد و درحد توان تلاش کند. اگر کرد به وظیفه اش عمل کرده است و اگر نکرد باید انتقاد شود و به آن گفته شود که چه کار کند، اگر درک کند برای هوای پاک بنزین را تغییر دهد وآلایندگی آن را تغییر هد و آلودگی گازوییل را دولت ۱۱ و ۱۲ از چند هزار رسانده به ۵۰ و رسانده به ۱۰ اگر آلودگی بنزین کاهش پیدا کرده .، امروز ۷۵ درصد بنزین مصرفی مردم یورو چهار و پنج است و در دولت قبل آلوده ترین بنزین یعنی بنزین پتروشیمی در اختیار مردم بود.
وی ادامه داد : اگر تصمیم دولت یازدهم نبود ۱۵ میلیون نفر جمعیت ایران مهاجرت می کردند و اگر در دریاچه ارومیه تصمیم اتحاذ نمی‌شد سال ۹۵ دریاچه ارومیه نبود و گردو غبار این منطقه تمام استان‌های اردبیل، زنجان و شمال غرب کشور را ناچار به مهاجرت می‌کرد .
رییس جمهوری گفت : این بزرگترین اقدام دولت برای ۱۵ تا ۱۶ میلیون نفر جمعیت ایران است و بزرگترین اقدام دولت ،‌ موضوع بنزین و گازوئیل یورو چهار و پنج است که البته اقدامات دیگر شده که یکی ریل است که می‌تواند آلودگی را کم و یا حذف کند و این راهی است که ما باید طی کنیم دولت یازدهم و دوازدهم یکی از تصمیمات مهمش توجه ویژه به ریل بود و شهر جدید با ریل پایه بود.
وی بیان داشت: کل ریل ایران در طول ۹۰ سال گذشته و یا بیشتر تا اول دولت یازدهم، ۹ هزار و ۶۰۰ کیلومتر بود که امروز با خط های دوم اصلی و فرعی بیش از ۱۴ هزار کیلومتر ریل داریم.
تا کنون ۴۵ درصد این میزان ریل گذاری در دولت های یازدهم و دوازدهم انجام شده است که تا پایان دولت دوازدهم بیش از یک هزارکیلومترریل در کشور احداث می‌شود که سهم این دولت به ۵۰ درصد تولید ریل می‌رسد.
روحانی گفت : دیروز در جمع مدیران پتروشیمی کشور آمار و ارقام خوشحال کننده ای ارائه کردند که محصول پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن یعنی ۲ برابر محصول در آغاز دولت یازدهم می رسد، این ۲ برابر به معنای یک حرکت بزرگ در کشور است به پنج میلیارد دلار محصول پتروشیمی می رسد که یک رقم بزرگ در کشور است.
وی ادامه داد : اگر جنگ اقتصادی نداشتیم بدانید از سال ۹۵ تا امروز ۲۰۰ میلیارد دلار منبع اضافی وارد این کشور می شد که از ۲۰۰ میلیارد دلار ۱۰۰ میلیارد دلار آن پول نفت است. سال های ۹۷ و ۹۸ اگر تحریم نبود، نفتی که امروز می فروشیم که مقدار بالایی نیست، ۵۰ میلیارد دلار درآمد اضافه پارسال و ۵۰ میلیارد دلار هم امسال بود که می شود ۱۰۰ میلیارد دلار و آن هایی که می گویند تحریم چه کار کرده و باید مدیریت را قوی کنیم، اگر تحریم نبود پارسال و امسال ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ما افزوده می شود؟.اگر تحریم نبود ، اعتبارات خارجی استفاده شده در طول این مدت تا پایان امسال حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بود که روی هم ۲۰۰ میلیارد دلار می شد که اکنون آن را نداریم.
وی گفت : کشور بدون ۲۰۰ میلیارد دلاری که در شرایط عادی می توانست داشته باشد اداره می شود . مردم شرایط راحتی ندارند در عین حال مشکلی نیست اما در حد توان تلاش و کار می کنیم.
روحانی افزود: اینکه متروی گلشهر امروز به هشتگرد متصل می شود ۶۰ درصد این کار توسط دولت های یازدهم و دوازدهم انجام گرفته است و از نظر اعتباری ۸۵ درصد آن توسط این دولت ها تامین شد به این معناست که در شرایط سخت و تحریم همه توان را به کار گرفته ایم.
وی گفت : از وزیر راه ، استاندار البرز ، مسوول قرارگاه خاتم الانبیاء ، مسوولان شهرستان ساوجبلاغ ، شهردار تهران ، مسوولان مترو ، نمایندگان مجلس و امام جمعه کرج به خاطر همراهی ها تشکر می کنم .همه تلاش کردند؛ امکان ندارد یک کاری به خوبی و با سرعت انجام گیرد بدون اینکه همه تلاش کنند . مردم هشتگرد در بازگشت از تهران همیشه با مشکل مواجه بودند که از تهران به هشتگرد برسند و از لحاظ مالی ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان روزانه هزینه می کردند .
روحانی گفت : برای این مسیر حالا امروز وسیله ای مطمئن ، راحت تر و سالم تر در اختیارشان قرار گرفته که اکنون با ۱۲۰۰ تومان از هشتگرد به تهران می روند و به جای ۲ یا سه ساعت معطلی ۵۰ دقیقه تا یکساعت در راه هستند و از وقت به خوبی استفاده می شود. این خدمت به یک جمعیت بزرگ است.

دولت خادم و منتخب مردم است

رییس جمهوری ادامه داد: امروز ۴۰۰ هزار نفر از هشتگرد و شهرهای اطراف مثل آبیک و نظرآباد می توانند از مترو استفاده کنند و ما آن را به فال نیک می گیریم.از همه مردم و دست اندرکاران تشکر و این هدیه کوچک دولت را تقدیم مردم این منطقه می کنیم.
وی ادامه داد : این مردم بسیار لایق و فداکار در راه کشور و انقلاشان هستند. در آبان ماه امسال جمعیت میلیونی برای امنیت ، آرامش کشور و حمایت از انقلاب و رهبری و نظام به خیابان آمدند که به معنای وفادار بودن مردم است.
مردم به خوبی درک می کنند که این انقلاب و نظام می خواهد به آنان خدمت کند و دشمنان ما به طور مداوم می خواهند این پیروزی را از دست ملت بگیرند.
دکتر روحانی گفت : مردم سالها و به صورت شبانه روزی برای پیروزی انقلاب و هشت سال در جنگ تحمیلی برای استقلال کشور و سال ها در تحریم تلاش کردند. با این تلاش ها آیا حاضر هستند منابع کشور ، زندگی و حکومت خود را در اختیار غارتگران دیروز قرار دهند؟ محاسبه گران غربی بسیار در خطا و اشتباه هستند.
وی اظهار داشت : آنها باید خبرهای ۲ یا سه ماه گذشته در زمینه موفقیت های مردم را ببینند، ما یک منبع ذخیره نفتی با حجم ۵۳ میلیارد بشکه نفت در منطقه خوزستان و ایلام کشف و در سفر یزد آن را اعلام کردیم .این کشف برای کیست؟ خارجی ها و آمریکایی و اروپایی ها کشف نکردند بلکه مهندسین ما کشف کردند. دست این مهندسان و خدمتگزاران را می بوسیم که امروز با توان و تکنولوژی و تلاش شبانه روزی خودمان به موفقیت رسیدند ولی بعضی ها به قدری می دمند که اصلا این ۵۳ میلیارد فراموش شد.
وی ادامه داد: از صدا و سیما و روزنامه ها که نمی توانیم گله کنیم ، از خودمان گله می کنیم که چرا ۵۳ میلیارد بشکه نفتی که به عنوان یک دستاورد بزرگ توسط مهندسین و شرکت های ایرانی کشف شد از یاد رفت و فراموش شد؟ و چرا کارهای بزرگ و عظیمی که در این کشور انجام می شود کمتر از آن یاد می شود؟
رییس جمهوری بیان داشت : اگر واقعیت را به مردم بگوییم این نفع و ضرر برای دولت است. دولت کسی و چیزی نیست ، دولت خادم و منتخب مردم است. رییس جمهور کسی نیست ، اگر جایگاهی دارد به خاطر رای مردم است.
وی افزود : اگر در جایگاهی قرار دارد و در دنیا مورد احترام قرار می گیرد ، اگر در برابر آمریکا می تواند قدرتمندانه حرف بزند و در برابر فشار اروپا قدرتمندانه بایستند و با صدای بلند و مطابق با لیاقت مردم ایران با آن ها حرف بزند ، همه این ها به خاطر پشتوانه رای مردم است.
روحانی گفت :در دریای عمان وقتی مانور مشترک روسیه ، چین و ایران گذاشته می شود تاراجگران را عصبانی می کند که چطور نیروهای دریایی دو کشور بزرگ در کنار ارتش و سپاه ما قرار دادند. نه برای کشورهای کوچک این منطقه که بعضی ها متاسفانه در برابر آمریکا متواضع هستند قابل تحمل بود و نه برای آمریکایی ها و انگلیسی ها و معلوم است عصبانی و ناراحت می شوند.

به آینده امیدوار باشیم

دکتر روحانی گفت: وقتی میلیون ها نفر از مردم ایران به خیابان ها می آیند و از نظام دفاع می کنند، معلوم است دشمنان عصبانی می شوند. مردم ایران راه درست انتخاب کردند و حکومت از آن مردم و رای مردم است.
وی تاکید کرد که باید به آینده امیدوار باشیم، هرکس به این امید لطمه بزند به مردم کشور و انقلاب ایران خیانت کرده. چرا مردم را مایوس و نگران می کنید؟. چرا مردم آینده را سیاه ببیند؟. امروز در سخت ترین شرایط هستیم.
روحانی گفت: من در جنگ و بعد از جنگ و انقلاب بوده ام و تمام فراز و نشیب ها را دیده ام و در هر مقطعی مسوولیت داشته ام ولی در هیچ مقطعی آنقدر سخت نبوده که این قدر فشار باشد ولی مسیر را ادامه می دهیم.
وی گفت: در سال آینده بودجه عمرانی کشور ۷۰ هزار میلیارد تومان گذاشته ایم و علیرغم تمام فشارها امسال ۲۰ درصد و سال آینده ۱۵ درصد حقوق کارمندان را بالا می بریم. مسیر را درست حرکت کرده ایم، در تمام استان ها ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح کرده ایم.
روحانی اضافه کرد: در تاریخ ایران. وقتی انقلاب کردیم ۱۹ سد داشتیم ، ولی در دولت های یازدهم و دوازدهم تا امروز ۳۵ سد افتتاح کرده ایم و تا آخر دولت ۱۲، ده ها سد دیگر افتتاح می کنیم،این افتخار ملت ایران نیست؟‌چرا مردم را ناامید می کنیم که آینده بد است؟ راه این است که مردم امیدوار و با نشاط باشند. هر پروژه ای که افتتاح می شود یک ضربه به دشمن و یک چراغ امید برای ملت است.

دولت در ریل گذاری کشور را خود کفا کرد

رییس جمهوری گفت: امروز نه تنها را ه آهن می سازیم بلکه در تمام زمینه ها متکی به خودمان هستیم. آلمان نباید راه آهن و پل ورسک بسازد، بلکه خودمان می سازیم . دولت یازدهم و دوازدهم در ریل گذاری، کشور را خودکفا کرد، لازم نیست انگلیس به ما ریل بدهد ، امروز واگن را خومان تولید می کنیم. در تولید واگن مسافربری ۹۰ درصد روی پای خودمان هستیم. در ساخت واگن باری و مترو ۱۰۰ درصد روی پای خودمان هستیم. تمام تونل ها را مهندسین خودمان حفر می کنند.
تونل عظیمی که در غرب کشور چند ماه پیش افتتاح کردیم، طولانی ترین تونل منطقه و خاورمیانه به طول ۹۰ کیلومتر بود، تمام کار توسط مهندسین خودمان انجام شد.
وی بیان داشت: راه آهن و ریل مترو به عنوان یکی از راه های درست برای حمل مسافر و بار و برای سلامت جان مردم ، هوای و اقتصاد ما است که اقتصاد را می تواند متحول کند.
روحانی افزود: از وزیر راه وشهرسازی و قرارگاه خاتم الانبیاء می خواهم ۲ طرح بسیار بزرگ راه آهن چابهار به زاهدان و رشت به آستارا که از لحاظ ترانزیتی بسیار بزرگ بوده سرعت بخشند چرا که این ۲ طرح بخش خصوصی را می تواند روی پای خود نگه دارد و حمل بار خارجی را ۲ برابر می کند ضمن آنکه درآمد خود را دارد.
وی گفت: ما مسیر درست توسعه کشور و رفاه مردم در پیش گرفته ایم. همه چیز در سایه انصاف، عدالت و اتحاد وحدت یگانگی به خوبی پیش خواهد رفت .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399