چهارشنبه, 11 دی 1398 ساعت 14:52
کد خبر: 65882

جزییات کمک بلاعوض ۵۸ میلیارد تومانی دولت برای جبران خسارت سیل اخیر در استان خوزستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت که به وزارت کشور، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانک مرکزی ابلاغ شده است، کمک هزینه اسکان موقت برای ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی ۳ میلیارد تومان و برای پشتیبانی و ارائه خدمات فنی و مدیریتی و آوار برداری۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

به نقل از سازمان برنامه و بودجه، معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور جزییات کمک بلاعوض ۵۸ میلیارد تومانی و همچنین تسهیلات ارزان قیمت ۱۳۷ میلیارد تومانی برای جبران خسارت سیل اخیر استان خوزستان را تشریح کرد.
وی با اشاره به مصوبه جدید هیئت دولت در خصوص کمک‌های بلاعوض برای بازسازی واحدهای مسکونی استان خوزستان، گفت: مبلغ ۵۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به صورت هزینه‌ای از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم مقررات مالی دولت برای بازسازی بخش‌های آسیب دیده ناشی از سیل و آب گرفتی مناطق مسکونی استان خوزستان در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار خواهد گرفت.
به گفته معاون سازمان برنامه و بودجه، کمک بلاعوض جهت احداث ۷۰۰ واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد ۱۲ میلیون تومان و مجموعا ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اختصاص خواهد یافت. همچنین برای احداث ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی نیز مجموعا ۳ میلیارد تومان و به ازای هر واحد ۱۰ میلیون تومان اختصاص داده خواهد شد.
معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: کمک بلاعوض برای تعمیر واحدهای مسکونی، شهری، روستایی و تجاری به ازای هر واحد ۵ میلیون تومان و مجموعا ۱۲,۵ میلیارد تومان خواهد بود.
عدل با بیان اینکه، میزان کمک بلاعوض برای تامین لوازم معیشتی و لوازم خانگی تا سقف ۵ میلیون تومان می‌باشد، گفت: کمک هزینه اسکان موقف برای ساکنان ۷۰۰ واحد مسکونی شهری مجموعا ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت که به وزارت کشور، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانک مرکزی ابلاغ شده است، کمک هزینه اسکان موقت برای ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی ۳ میلیارد تومان و برای پشتیبانی و ارائه خدمات فنی و مدیریتی و آوار برداری۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
عدل با اشاره به بند دوم مصوبه هیئت دولت در خصوص بازسازی مناطق اسیب دیده استان خوزستان گفت: مبلغ ۱۳۷ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود ۴ درصد در مناطق روستایی و سود ۵ درصد در مناطق شهری با راهبری بانک مرکزی از طریق بانکهای عامل با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت خواهد شد.
معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: ۵۲,۵ میلیارد تومان از این تسهیلات تا سقف ۱۵ میلیون تومان برای تامین لوازم معیشتی، ۳۷.۵ میلیارد تومان برای تعمیر اماکن مسکونی و تجاری شهری و روستایی با سود و کارمزد ۵ درصد و دوره بازپرداخت ۷ ساله پرداخت خواهد شد.
وی افزود، همچنین برای بازسازی ۷۰۰ واحد مسکونی شهری و ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی ۴۷ میلیارد تومان با دوره بازپرداخت ۱۵ ساله پرداخت خواهد شد.
عدل در پایان گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات اعطایی به خسارت دیدگان را تضمین و تعهد می‌نماید که هزینه‌های یاد شده پس از اعلام بانک مرکزی در لایحه بودجه سنواتی پیش بینی و به شبکه بانکی پرداخت نماید و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز موظف است تا گزارش عملکرد این مصوبه را مقاطع زمانی سه ماه به سازمان برنامه و بودجه ارائه نماید.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399